Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Εγώ βάζω 100% στο "δικό" μου ιδιοκτήτη και στα σχόλια αναφέρω ότι, πρόκειται για το ποσοστό της συνιδιοκτησίας του εξ αδιαιρέτου (π.χ. 25%).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν πληρώνει έναν δικηγόρο να πάει στο υποθηκοφυλάκιο να βρει τους άλλους ιδιοκτήτες;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πληρώνει έναν δικηγόρο να πάει στο υποθηκοφυλάκιο να βρει τους άλλους ιδιοκτήτες;

 

Είναι απλή η απάντηση σε αυτό βρε Faethon... Εάν πεις ότι εγώ θέλω και τους άλλους, τότε ούτε αυτός πρόκειται να πληρώσει τον δικηγόρο, αλλά θα χάσεις και τον πελάτη... εξ' αιτίας της ΜΠΟΥΡΔΑΣ του συστήματος!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να πεις πως θα πάει στον άλλο που δεν θα τους ζητήσει........ Για να ξέρουμε τι λέμε.

Το σύστημα γιατί είναι μπούρδα; Μια χαρά νομίζω πως είναι στο συγκεκριμένο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αδόμητο, ο καθένας μπορεί και δικαιούται να μεταβιβάσει το ποσοστό του, χωρίς τη συναίνεση κανενός. Εφόσον, ΚΑΙ ΕΔΩ, το σύστημα θέλει το 100% για να προχωρήσει, για εμένα είναι μπούρδα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία, ο πελάτης μου θέλει να κάνει κατάτμηση του οικόπεδου του σε δυο τεμάχια, που στο πρώτο υπάρχει αυθαίρετο και το δεύτερο τμήμα που θα προκύψει μετά την κατάτμηση είναι αδόμητο και σκοπεύει να χτίσει μια διώροφη κατασκευή στο άμεσο μέλλον. Για κατάτμηση στο τμήμα το αδόμητο μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση νομιμότητας χωρίς να ανακατέψουμε το άλλο που έχει τα αυθαίρετα;

Link to comment
Share on other sites

με βάση και την διατύπωση της παρ. 4 άρθρ. 49 Ν. 4030, όπου αναφέρεται ότι "σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωη....κλπ κλπ....επισυνάπτεται βεβαιωση μηχανικού και ΥΔ ιδιοκτήτη με τις οποίες βεβαιώνεται ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή στην αυτοτελή ιδιοκτησια....δεν εχουν εκτελεσθει αυθαιρετες κατασκευές..." Τη στιγμή της συμβολαιογραφικής πράξης το ακίνητο είναι ενιαίο και περιλαμβάνει και το αυθαίρετο κτίσμα. Άρα δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση για αδόμητο. Πρώτα τακτοποίηση όπως λεει και ο συνάδελφος στο #438.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.