Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Τελικά η μεταφορά των δηλώσεων από το Ν1014/11 στον Ν4178/13 δεν είναι δυνατή ακόμα? Σωστά? Οπότε βεβαίωση νομιμότητας για αυθαίρετο που έχει νομιμοποιηθεί με το Ν4014/11 δίνεται μέσω του συστήματος του 4014 και μετά όταν ενεργοποιηθεί η μεταφορά πρέπει σε 60 μέρες να γίνει η μεταφορά. Ισχύει αυτό ή έχω καταλάβει κάτι διαφορετικό?

 

Παλιότερα είχα εκδώσει μια βεβαίωση νομιμότητας σε αυθαίρετο με το 4014/11 η οποία έληξε και τώρα τελικά το πούλησαν και χρειάζονται νέα βεβαίωση. Στη δήλωση μου δε μπορώ να αλλάξω την ημερομηνία αυτοψίας για να εκδώσω νέα δήλωση οπότε τι κάνω περιμένω την ενεργοποίηση της μεταφοράς ή υπάρχει και άλλος τρόπος? 

Edited by gella
Link to comment
Share on other sites

 Τελικά η μεταφορά των δηλώσεων από το Ν1014/11 στον Ν4178/13 δεν είναι δυνατή ακόμα? Σωστά? Οπότε βεβαίωση νομιμότητας για αυθαίρετο που έχει νομιμοποιηθεί με το Ν4014/11 δίνεται μέσω του συστήματος του 4014 και μετά όταν ενεργοποιηθεί η μεταφορά πρέπει σε 60 μέρες να γίνει η μεταφορά. Ισχύει αυτό ή έχω καταλάβει κάτι διαφορετικό? ΝΑΙ, ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ.

 

Παλιότερα είχα εκδώσει μια βεβαίωση νομιμότητας σε αυθαίρετο με το 4014/11 η οποία έληξε και τώρα τελικά το πούλησαν και χρειάζονται νέα βεβαίωση. Στη δήλωση μου δε μπορώ να αλλάξω την ημερομηνία αυτοψίας για να εκδώσω νέα δήλωση οπότε τι κάνω περιμένω την ενεργοποίηση της μεταφοράς ή υπάρχει και άλλος τρόπος? ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΙΑ ΝΑ ΕΚΔΩΣΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ 4014.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παρακαλώ, θελω μια δευτερη γνωμη...

 

Στα τελη αυγούστου εβγαλα καποιες  β/ν για αδόμητα οικόπεδα (οι οποίες ληγουν τελη οκτωβρίου)

Τις ηθελε ο πελάτης για να τα μεταβιβασει στα παιδια του και να προλάβει να περασει τις αλλαγες στο Ε9.

 

Πριν 5 μερες με πηρε ο συμβολαιογραφος του και μου λεει πως πρεπει να αντικαταστησω τις βεβαιωσεις για να αναφερεται πανω ο νεος νομος.

Από εκεινη τη μέρα επίσης αρχισε και μια πίεση του πελάτη προς εμενα και προς τον συμβολαιογραφο για να τελειωνουμε γιατι φτανει λεει η 15η σεπ  που ειναι η προθεσμια για το Ε9.

 

Εγώ τώρα...Απ τη μια ψιλοτσακωθηκα με το συμβολαιογραφο γιατι του ειπα πως περιμενω να γινει η μεταφορα, ας κανει τη δουλεια του με αυτες αφού ισχυουν και όποτε γινει η μεταφορα του φερνω τις νεες.

Απ' την αλλη για να ξεμπερδευω σκεφτηκα να δημιουργησω νεες βεβαιωσεις στον 4178, να γραψω καπου οτι ειναι σε αντικατασταση της ταδε (Α/Α κτλ) και οτι εχω ηδη πληρωθει γι' αυτες και να τις δωσω να ξεμπερδευω. Και να μην κανω μεταφορα τις παλιές στο νεο νομο. Ετσι κι αλλιως δυο μηνες ισχυουν και ειναι για αδομητα.

 

Δεν ξερω αν σκεφτομαι κατι λάθος...

το θέμα ειναι πως αυριο πρεπει να εχω λύσει το θέμα με οποιον τροπο.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ εάν έχουμε ολοκληρωμένη τακτοποίηση με 4014, τότε δεν μπορούμε να μπούμε στον 4178 και να βγάλουμε βεβαίωση για τακτοποιημένο???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παρακαλώ, θελω μια δευτερη γνωμη...

 

Στα τελη αυγούστου εβγαλα καποιες  β/ν για αδόμητα οικόπεδα (οι οποίες ληγουν τελη οκτωβρίου)

Τις ηθελε ο πελάτης για να τα μεταβιβασει στα παιδια του και να προλάβει να περασει τις αλλαγες στο Ε9.

 

Πριν 5 μερες με πηρε ο συμβολαιογραφος του και μου λεει πως πρεπει να αντικαταστησω τις βεβαιωσεις για να αναφερεται πανω ο νεος νομος.

Από εκεινη τη μέρα επίσης αρχισε και μια πίεση του πελάτη προς εμενα και προς τον συμβολαιογραφο για να τελειωνουμε γιατι φτανει λεει η 15η σεπ  που ειναι η προθεσμια για το Ε9.

 

Εγώ τώρα...Απ τη μια ψιλοτσακωθηκα με το συμβολαιογραφο γιατι του ειπα πως περιμενω να γινει η μεταφορα, ας κανει τη δουλεια του με αυτες αφού ισχυουν και όποτε γινει η μεταφορα του φερνω τις νεες.

Απ' την αλλη για να ξεμπερδευω σκεφτηκα να δημιουργησω νεες βεβαιωσεις στον 4178, να γραψω καπου οτι ειναι σε αντικατασταση της ταδε (Α/Α κτλ) και οτι εχω ηδη πληρωθει γι' αυτες και να τις δωσω να ξεμπερδευω. Και να μην κανω μεταφορα τις παλιές στο νεο νομο. Ετσι κι αλλιως δυο μηνες ισχυουν και ειναι για αδομητα.

 

Δεν ξερω αν σκεφτομαι κατι λάθος...

το θέμα ειναι πως αυριο πρεπει να εχω λύσει το θέμα με οποιον τροπο.

 

Ευχαριστώ!

 

Να βγάλεις νέες βεβαιώσεις με τον 4178 και να ξεμπερδεύειες. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

 

ΙΑΣΟΝΑ εάν έχουμε ολοκληρωμένη τακτοποίηση με 4014, τότε δεν μπορούμε να μπούμε στον 4178 και να βγάλουμε βεβαίωση για τακτοποιημένο???

 

Βεβαιότατα!!! Πρέπει όμως μέσα σε 60 ημέρες η δήλωση του 4014 να ξαναμπεί στον 4178 και ν' ακολουθήσει τις προδιαγραφέ αυτού!

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλεις νέες βεβαιώσεις με τον 4178 και να ξεμπερδεύειες. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ! Αυτό εκανα...

Διαβασα την απαντηση το πρωι αλλά δεν ειχα δυνατοτητα να σ' ευχαριστησω.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιότατα!!! Πρέπει όμως μέσα σε 60 ημέρες η δήλωση του 4014 να ξαναμπεί στον 4178 και ν' ακολουθήσει τις προδιαγραφέ αυτού!

Μέσα σε 60 μέρες... ΕΑΝ το ΤΕΕ είναι έτοιμο. Όσο για τις "προδιαγραφές αυτού"... έχουμε λεπτομέρειες??? Δεν νομίζω!!! Εάν οι "προδιαγραφές αυτού" είναι το πρόστιμο να έχει υπολογιστεί όπως το ζητάει ο 4178, να έχεις αποδεικτικά παλαιότητας κλπ, τότε σχεδόν ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ακολουθούνται οι "προδιαγραφές αυτού".

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια περίπτωση δεν την βλέπω να γίνεται τη ...μεταβίβαση πριν λήξει ο 4178.....

Ίσως όταν λήξει και "αντικατασταθεί" η βεβαίωση 4178 με την ηλεκτρονική ταυτότητα, τότε να γίνει.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα...σχετικά με βεβαιώσεις νομιμότητας 4178, συμβολαιογράφος μου ζητάει εκτός απ'τη βεβαίωση και τεχνική έκθεση...ισχύει? Αν ναι επαναλαμβάνω στο κείμενο αυτά που λέει η βεβαίωση? Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα (για τεχνική έκθεση)?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.