Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Αν μιλάς για τακτοποίηση συνάδελφε η σύγκριση γίνεται σε σχέση με την οικοδομική άδεια, οπότε έχεις υπέρβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι συμφωνώ απόλυτα! Ότι έχει εκδοθεί! Αλλά αυτό που δε μου κολλάει είναι η κάλυψη.

Με λίγα λόγια το υπόγειο μετράει στην κάλυψη? Αντιλαμβάνομαι ότι μπαίνει στο συντελεστή δόμησης, αλλά που αναφέρεται ότι παίρνει κάλυψη?

Link to comment
Share on other sites

λογικά δεν πρέπει να μετράει στην κάλυψη

και αυτό πρέπει να φαίνεται στην σχετική διάταξη με την οποία νομοθετήθηκε αυτή η δυνατότητα επέκτασης του υπογείου

(κάπου πρέπει να λέει ότι κατ' εξαίρεση δίνεται η δυνατότητα επέκτασης του υπογείου μέχρι ποσοστού κάλυψης ...%.ή 80% όταν ο υπόγειος χώρος

χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως χώρος στάθμευσης-κάτι τέτοιο θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ με βάση τη διάταξη που αναφέρεις (αυτή τη στιγμή δε μπορώ να τη βρω που την έχω καταχωνιάσει αλλά που θα μου πάει... θα τη βρω...) η λογική του ότι δεν βάζω πρόστιμο για την κάλυψη στο υπόγειο δεν στέκει? (Υπέρβαση δόμησης βάζεις κανονικά κλπ κλπ... το ερώτημά μου είναι η κάλυψη!)

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ με βάση τη διάταξη που αναφέρεις (αυτή τη στιγμή δε μπορώ να τη βρω που την έχω καταχωνιάσει αλλά που θα μου πάει... θα τη βρω...) η λογική του ότι δεν βάζω πρόστιμο για την κάλυψη στο υπόγειο δεν στέκει? (Υπέρβαση δόμησης βάζεις κανονικά κλπ κλπ... το ερώτημά μου είναι η κάλυψη!)

Το υπόγειο όταν βγαίνει εκτός περιγράμματος προσμετράει στην κάλυψη. Αρα στην περιπτωσή σου, θα έβαζα Υ.Κ.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ με βάση τη διάταξη που αναφέρεις (αυτή τη στιγμή δε μπορώ να τη βρω που την έχω καταχωνιάσει αλλά που θα μου πάει... θα τη βρω...) η λογική του ότι δεν βάζω πρόστιμο για την κάλυψη στο υπόγειο δεν στέκει? (Υπέρβαση δόμησης βάζεις κανονικά κλπ κλπ... το ερώτημά μου είναι η κάλυψη!)

Συνάδελφε ίσως αυτό να σε βοηθήσει:

ΠΔ/3-8-87. (ΦΕΚ-749/Δ/10-8-87).ΑΡΘΡΟΝ-3

1. Για την εξυπηρέτηση υπόγειου χώρου στάθμευσης αυτοκινήτων, επιτρέπεται επέκταση του χώρου της εισόδου του και εντός του υποχρεωτικά ακάλυπτου χώρου του οικοπέδου, με την προϋπόθεση ότι η συνολική επιφάνεια της πιο πάνω επέκτασης δεν θα υπερβαίνει τα 30 μ2. Η οροφή της πλάκας επικάλυψης, του χώρου που επεκτείνεται μέσα στον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου δεν πρέπει σε κανένα σημείο να υπερβαίνει τα 1,50 μ., μετρούμενο από την οριστική στάθμη του εδάφους. Η επιπλέον επιφάνεια που προκύπτει, σύμφωνα με τα πιο πάνω, δεν προσμετράται στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου.

2. Επιτρέπεται η επέκταση του υπόγειου χώρου του κτιρίου και κάτω από τον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, εκτός από το χώρο προκηπίου με την προϋπόθεση ότι το σύνολο του επεκτεινόμενου υπόγειου χώρου, στον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου καθώς και ποσοστό 40% τουλάχιστον του υπόγειου χώρου που κατασκευάζεται σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.1Ββ του Αρθ-7 του Ν-1577/85 διατίθενται αποκλειστικά ως χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων. Ο σύμφωνα με τα παραπάνω επεκτεινόμενος χώρος υπογείου δεν προσμετράται στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου.

 

"Στις εκτός σχεδίου περιοχές και για την περίπτωση ανέγερσης κτιρίου κατοικίας σύμφωνα με το Αρθ-6 του ΠΔ/24-5-85 ( ΦΕΚ-270/Δ ), όπως ισχύει δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις της παραγράφου αυτής. Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις κτιρίων σε εκτός σχεδίου περιοχές ο δυνάμενος να επεκταθεί στο υποχρεωτικά ακάλυπτο τμήμα του γηπέδου χώρος του υπογείου δεν μπορεί να καταλαμβάνει επιφάνεια μεγαλύτερη του μεγίστου επιτρεπόμενου κατά χρήση ποσοστού καλύψεως, όπως προβλέπεται από το παραπάνω Προεδρικό Διάταγμα". (προσετέθηκαν σύμφωνα με το ΠΔ.21-8-95 ΦΕΚ 663/Δ/6-9-95)

 

3. 'Οταν γίνεται επέκταση του υπόγειου χώρου σύμφωνα με την παρ.2 η στάθμη της οροφής της πλάκας επικάλυψης του τμήματος αυτού της επέκτασης πρέπει να περιορίζεται κατά 1,00 μ. τουλάχιστον κάτω από την τεχνητή ή φυσική στάθμη του εδάφους. "Ο περιορισμός αυτός ο οποίος δεν ισχύει για το χώρο εισόδου ή εξόδου, που κατασκευάζεται σύμφωνα με την παρ.1, επιβάλλεται μόνο για το τμήμα πάνω από την επέκταση του υπογείου χώρου στάθμευσης, του οποίου η φύτευση είναι απαραίτητη για να υλοποιηθεί συνολικά στο οικόπεδο η απαίτηση του Αρθ-23 παρ.1 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΦΕΚ-59/Δ/89)".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

άρα γιατί να βάλεις Υ.Κ, όταν νόμιμα προβλέπεται η επέκταση του

αυτό θα ίσχυε (προσμέτρηση στο π.κ) στην γενική περίπτωση που η επέκταση του υπογείου γινόταν για άλλους λόγους πλην της χρήσης του ως χώρου στάθμευσης - ίσως όμως και να μην ίσχυε, όπως αναφέρει ο φίλος μου ΙΑΣΟΝΑΣ -

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζουμε ΥΚ σε υπόγεια!!!

Εχει προσμετρηθεί σε έκδοση αδείας επειδή ήταν εκτός περιγράμματος κτιρίου χωρίς το υπόγειο να ήταν χώρος στάθμευσης. Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Εχει προσμετρηθεί σε έκδοση αδείας επειδή ήταν εκτός περιγράμματος κτιρίου χωρίς το υπόγειο να ήταν χώρος στάθμευσης.

νομίζω ότι κακώς πήρες τέτοια οικ άδεια (κάπου -ίσως στις 2-3 ερμηνευτικές του ΓΟΚ -αναφέρεται ότι το υπόγειο δεν μπορεί να προεξέχει του περιγρ κτιρίου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.