Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Συνάδερφοι δεν διαφωνώ μαζί σας. Απλά ο τρόπος αυτός αντιμετώπισης που από ότι είδα πηγάζει από κάποια ερωτοαπάντηση μου φαίνεται λίγο ασαφής και προσωπική μου γνώμη λίγο λάθος. Από την στιγμή που επιτρέπεται η χρήση στο ακίνητο (αφού διαφορετικά δεν θα μπορούσε να υπαχθεί στο 4014) δεν καταλαβαίνω την αλλαγή χρήσης σε συνάρτηση με το αν είναι κτίριο κατοικίας ή κτίριο καταστημάτων. Οι βοηθητικοί χώροι έχουν βοηθητική χρήση και η αλλαγή τους σε κύρια χρήση θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται με τον ίδιο τρόπο ανεξαρτήτως τι κύρια χρήση παίρνουν. Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική αν είναι κτίριο κατοικίας και πάρει χρήση καταστήματος ή αν σε κτίριο καταστημάτων πάρει χρήση κατοικίας πρέπει να μπει αλλαγή χρήσης. Αλλαγή χρήσης θα έπρεπε να μπαίνει μόνο όταν κύρια χρήση αλλάζει σε άλλη κύρια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική ...

 

Ισως να είχαν στο μυαλό τους πχ μια διόροφη κατοικία με υπόγειο που τελικώς έγινε (το υπόγειο) μαγαζί , εργαστήριο κλπ και εκεί να θεώρησαν ότι είναι μικρότερης βαρύτητας παράβαση η υπέρβαση δόμησης από την υπέρβαση δόμησης και εγκατάσταση άλλης χρήσης. Αλλά με τον τρόπο που διατυπώθηκε δεν "κουμπώνει" σε αρκετές περιπτώσεις.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

σε ισογεια μονοκατοικια δημιουργηθηκε αυθαιρετο υπογειο και εγινε ανεξαρτητη κατοικια.

Το κλιμακοστασιο που οδηγει στο υπογειο θα πρεπει να μπει σαν ΚΧ ή ΒΧ γιατι οι αποψεις διιστανται...

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

σε ισογεια μονοκατοικια δημιουργηθηκε αυθαιρετο υπογειο και εγινε ανεξαρτητη κατοικια.

Το κλιμακοστασιο που οδηγει στο υπογειο θα πρεπει να μπει σαν ΚΧ ή ΒΧ γιατι οι αποψεις διιστανται...

Ευχαριστω!

 

Απάντηση σε email που έστειλα στο υπουργείο:

 

 

Έγινε αλλαγή χρήσης Β.Χ. τμήματος υπογείου σε κατοικία με πρόσβαση από το κεντρικό κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας.Ερώτηση: Το κεντρικό κλιμακοστάσιο και ο διάδρομος πρόσβασης στον παραπάνω Β.Χ. είναι υπέρβαση Σ.Δ?

 

 

Όχι, εφ' όσον το κλιμακοστάσιο είναι σύμφωνα με την οικοδομική άδεια και δεν αποτελεί μέρος της κατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Οκ στη δικη μου περιπτωση δεν υπηρχε καν υπογειο στην ΟΑ.

Κλιμακοστασιο και υπογεια κατοικια ειναι αυθαιρετα.

Γι αυτο αναρωτιεμαι πως θα δηλωσουμε το κλιμακοστασιο που παει στην υπογεια κατοικια

Link to comment
Share on other sites

Οκ στη δικη μου περιπτωση δεν υπηρχε καν υπογειο στην ΟΑ.

Κλιμακοστασιο και υπογεια κατοικια ειναι αυθαιρετα.

Γι αυτο αναρωτιεμαι πως θα δηλωσουμε το κλιμακοστασιο που παει στην υπογεια κατοικια

 

Θα βρεις εδώ την απάντηση που ψάχνεις: http://www.michanikos.gr/topic/29411-o%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD/

Link to comment
Share on other sites

μεζονέτα με υπόγειο και δυο ορόφους.

1. η στάθμη δαπέδου του υπογείου είναι 2,00μ πιο ψηλά σε σχέση με την οικ. άδεια = ΥΔΚΧ

2. την υπέρβαση ύψους που πλέον έχει το κτίριο την περνάμε α) στο υπόγειο; ή β) στον 2ο όροφο

που παραβιάζει το ιδεατό στερεό της άδειας;

 

σε αντίστοιχη περίπτωση πολυκαττοικίας με ανεξάρτητες οριζόντιες την υπέρβαση την παίρνει το υπόγειο

ή δεν ασχολούμαστε καθόλου γιατί την υπέρβαση την έχει ο τελευταίος όροφος;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση κτισματος που εκδοθηκε αδεια για ισογεια κατοικια με υπερυψωση στο 1.2 και απο κατω ο χωρος αυτος φαινεται στην αδεια μπαζωμενος. Η παραγματικη κατασταση ειναι οτι τμημα του μπαζωματος 20 τ.μ. δεν μπαζωθηκε εγινε μια ποορτουλα και χρησιμοποιειται ως αποθηκευτικος χωρος του ιδιοκτητη με καθαρο υψος 1.10. Αυτος ο χωρος πρεπει να δηλωθει ως παραβαση υπογειου?

Και παραλληλα τα σκαλια που δειχνουν την ανοδο του σπιτιου απο την βεραντα εγιναν σε αλλη θεση. Πρεπει να δηλωθει και αυτη η παραβαση .

Και αν ναι με ποιο τροπο θα τα δηλωνατε εσεις.?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Δεν βρήκα κάτι σχετικό με το ερώτημά μου ή μάλλον εγώ έχω μπερδευτεί με κάτι πολύ απλό.

Υπόγειο πολυκατοικίας, με βοηθητική χρήση κατοικίας στην Ο.Α. μετατράπηκε αυθαίρετα σε ανεξάρτητη κατοικία με κύρια χρήση, με την αλλαγή της εσωτερικής διαρρύθμισης και την προσθήκη κουζίνας και λουτρού. Αν και υπάρχουν οι προϋποθέσεις φωτισμού, αερισμού και ύψους, δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και έτσι δεν δύναται να νομιμοποιηθεί.

Το πρόστιμο ρύθμισης προκύπτει μόνο από τον υπολογισμό της ΥΔ ΒΧ ή πρέπει να προσθέσω το 500άρικο της διαμερισμάτωσης, εφόσον έχει προκύψει τροποποίηση των Η/Μ;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μπαίνει διαμερισμάτωση σε χώρο που δηλώνεις ως ΥΔ. Πρέπει να ελεγξεις και την πιθανότητα ΥΥ ή και ξεμπαζώματος (πώς έχεις φωτισμό ενώ είναι υπόγειο). Αν το υπόγειο έχει γίνει κανονικό ισόγειο δεν μπορεί να δηλωθεί ως ΒΧ. Πρέπει ΥΔ ΚΧ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.