Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Yπόγειος αποθηκευτικός χώρος έγινε κατοικία με υπέρβαση ύψους (λόγο διαφορετικής στάθμης του δαπέδου) => ΥΔΚΧ με ΥΥ

Στον ίδιο χώρο έχει προσαρτηθεί και τμήμα λεβητοστασίου (κοινόχρηστο) σε αυτήν την περίπτωση σίγουρα χρειάζεται συναίνεση των

ιδιοκτητών της καθέτου, ερώτηση :

1) πρέπει να το δηλώσουμε σε ξεχωριστή δήλωση; και αν ναί βάζουμε και τα ποσοστά όλων των ιδιοκτητών + διαμερισμάτωση;;

2) ή μπορούμε να το εντάξουμε στην δήλωση του υπογείου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Είμαι νέος μηχανικός και έχω μια απορία σχετικά με ένα ακίνητο που θέλω να δηλώσω με τον 4014.

 

Το ακίνητο είναι σε αγροτεμάχιο, εκτός σχεδίου και τα υπόγεια της κατοικίας έχουν κάνει αλλαγή χρήσης από αποθήκες σε κατοικίες με τον 3843 πέρυσι.

Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να δηλώσει τον περιβάλλων χώρο (με την εκχωμάτωση που έχει γίνει και την αλλαγή της στάθμης εδάφους).

 

Το μόνο που έχει να γίνει είναι να δηλωθεί στην κατηγορία 13; Και αν ναι, ο αριθμός των παραβάσεων που πρέπει να δηλωθεί πώς υπολογίζεται;

 

Διάβασα στο ΑΔΑ 40Ο70-ΕΟΥ που χαρακτηριστικά αναφέρει:

 

 

6. Για ακίνητα µε παραβάσεις, οι οποίες δεν εµπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 που αναφέρονται στο «Φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής» και δεδοµένου ότι οι παραβάσεις αυτές δεν µπορούν να αντιστοιχηθούν σε τετραγωνικά µέτρα αυθαίρετης κατασκευής/χρήσης κατά την έννοια της παρ. 2γ του άρθρου 24, για την υπαγωγή τους στις διατάξεις του νόµου, καταβάλλεται κατ’ αρχήν παράβολο 500€.

Το αναλογούν πρόστιµο υπολογίζεται ως εξής :

Κάθε µη νόµιµη κατασκευή αποτελεί µία (1) παράβαση για την οποία καταβάλλεται πρόστιµο 500€.

Σε περίπτωση που ο αναλυτικός προϋπολογισµός της παράβασης ή της διαφοράς αυτής

από το νόµιµο έργο υπερβαίνει τα 5.000€, το πλήθος των παραβάσεων αυξάνεται κατά µία παράβαση µέχρι τις 10.000€, κατά 2 παραβάσεις µέχρι τις 15.000€ κ.ο.κ., δηλ. για κάθε

διαφορά µεγαλύτερη των 5.000€ προστίθεται αριθµητικώς µία (1) παράβαση. Το αριθµητικό

σύνολο (που δεν συµπίπτει απαραίτητα µε το πλήθος) των παραβάσεων εγγράφεται στο τετραγωνίδιο 13.

 

Στη δική μου όμως περίπτωση υπάρχει διάγραμμα κάλυψης που δείχνει αναλυτικά τον περιβάλλων χώρο, οπότε έχω υπολογίσει τα κυβικά εκχωμάτωσης που έχουν γίνει.

 

Πώς θα υπολογίσω όμως το πρόστιμο βάσει των κυβικών εκχωμάτωσης;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

ΥΔΒΧ και αναλυτικό για ξεμπάζωμα.

Αν το κτίριο είναι "κτίριο κατοικιών" τότε θέλει και ΑΧ.

 

Και μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι "κτίριο κατοικιών"??

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο όπως σε συμφέρει, αν είναι περίπου ίδια τα τετραγωνικά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.