Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Επειδή είχα ίδια άποψη, το συζητούσαμε πριν κανά 2 χρόνια με συνάδελφο που την είχε στο γραφείο του και την είδα. Γι΄΄ αυτό λέω ότι, πρέπει να προσμετρηθεί σαν Υπέρβαση Κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

akius

οι θεσεις στην ΟΑ ηταν 20

Ποσες αγορασε ο αγοραστης με το συμβόλαιο?

Αν αγορασε 20 [καθε μια εχει τα δικα της χιλιοστα αρα αποτελούν αυτοτελείς οριζοντιες ιδιοκτησίας....]

...το οτι τις "στενεψε" με προχειρες διαγραμμίσεις, για να δεχεται να παρκαρουν μονον....σμαρτ...δεν αποτελει παραβαση..,

Θα μπορουσε να χωρισει μερικες στα 3 για μηχανακια...λεω εγω...

Ειναι σαν να λες οτι αυθαιρετει οταν καποιος παρκαρει στον διαδρομο...αφηνοντας τα κλειδια επανω,.

Αν αγορασε 24, πώς μπορει να τις αγόρασε αφου ειχε κατοψη μονο για 20....[τι λεω τωρα]....

Παντως, θα εβαλε χιλιοστα σε ολες...

Αρα

αν ειναι μοναδικος ιδιοκτητης σε ολο το υπογειο, τακτοποιει και τις ΘΣΑ και τις αποθηκες χωρις συναινεση

Το ερώτημα εινα

Καθε θεση σταθμευσης πρεπει να έχει ενα ωρισμενο εμβαδον...ετσι νομιζω...

Λογικα, αν μπορουσε να φτιαξει απο την αρχη 23 ή 24 ή 25 ..θα το έκανε στην ΟΑ...

αρα δεν του το επετρεψαν.στην Πολεοδομια.....

Αρα

με αυτες τις διαστασεις των 10,5 τμ. μήπως απαγορευεται???

και προκειται για μη επιτρεπόμενη χρηση.. εκ λογων ασφαλείας.???

 

Αν θες, πες το ιστορικό

και τα λεμε...

 

υγ

μην σου πώ για 26 δηλωσεις...και τρομάξεις...

 

..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

οι θεσεις ηταν αρχικα 25 στην αδεια .....εγιναν 29 τελικα........εχει γινει συμβολαιογραφικη πραξη για 29 θεσεις με τα αντιστοιχα χιλιοστα ΟΛΕΣ......το θεμα ειναι οτι και αλλαξαν θεση στο δαπεδο ολες για να χωρεσουν και οτι μειωθηκαν τα τ.μ...........

θεωρητικα προβλημα δεν υπαρχει αλλα οταν ειναι να υπογραψεις δεν ελεγχεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με της αδειας? που σε αυτην ειναι ολα διαφορετικα?

 

εγω σαν γενικη αρχη χρησιμοποιησης του 4014 εχω.......δηλωνω οτι χρειαζεται απο το σχεδιο αδειας να φτασω στην πραγματικοτητα

 

 

για τις ποθηκες δνε το συζητω σιγουρα ειναι παρανμες.....

 

 

ειναι ο μοναδικος ιδιοκτητης σε ολο το Β υπογειο αλλα οταν υπαρχει μετατροπη επι των κοινοχρηστων χωρων οπως ειναι ο χωρος ελιγμων θεωρω οτι θελει την συμφωνη γνωμη ΟΛΩν των ιδιοκτητων επι του κτιριου ασχετα που στο Β υπογειο ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ιδιοκτητη γιατι χωρως ελιγμων εγινε θεση και αντιστοιχα τ.μ θεσης εγιναν χωρος ελιγμων.....

 

29 δηλωσεις !!! ωραιο νουμερο μεχρι και 75% εκπτωση κανεις !!!

 

 

 

ασχετο !! αναφερει πουθενα σε επομενο νομο απο 4014 πως μπορει να γινει αλλαγη χιλιοστων και γενικα αποκλειστικων χρησεων?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που υπέρχει είναι αυτό http://www.hellenicnotaryassociation.gr/el/egkuklioi/egkuklioisullogou.html

 

Βέβαια η "εδώ" υποθηκοφύλακας μου είπε πως δε θα μεταγράψει τίποτα αν αυτό δε γίνει νόμος.

Link to comment
Share on other sites

akius, καλημερα,

Ειχαν στην ΟΑ μια κάτοψη υπογειου με 25 ΘΣΑ, εντος του νομιμου περιγραμματος υπογειου...

Με "ιδιωτικη" κάτοψη [επειδη "δεν" το προσεξε κανενας συμβαλλόμενος, και δεν φροντισαν να τροποποιησουν - ενημερωσουν την ΟΑ ] , εφτιαξαν 29 ΘΣΑ.

Ομως, εχεις νομιμο συμβολαιο για 29 ΘΣΑ και έχει γινει " ΗΔΗ" συσταση ΟΙ για 29 ΘΣΑ.

Αρα δεν ανηκεις στο ανω έγγραφο των συμβολαιογραφων.....

.[το οποίο δεν το πιστευω επ' ουδενί...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα....].

Σε ερωτώ,

Αν, πριν τον 4014,

είχες μια κατοψη στην ΟΑ για ενα διαμερισμα και το ειχαν "κοψει" με ιδιωτική κάτοψη σε δυο και τα ειχαν πουλησει είτε στον ιδιο ειτε σε διαφορετικούς, τι θα έκανες?

Ενημερωση φακελλου ή οπως αλλοιως λεγεται και ...τελος.

Σημερα,

πρεπει σε μια κατοψη να "ταυτίσεις" τις 29 ΘΣΑ με αντιστοιχη κατοψη που να φαινονται.και οι 29.

Αρα πας ή με διαμερισματωση ή νομιμοποιηση...αν τα λεω σωστα...

Ουτε τροποποιηση ΟΙ θα κάνεις ουτε διορθωση ουτε τιποτα, διοτι έχεις συμβολαιο......

Μην σε πειραζει που τραβηξαν κατι γραμμες κίτρινες και εχουν κανει αλλη διαρρυθμιση...αυριο μπορει παλι να τις αλλαξουν...μπορει και να τις "σβησουν"...

 

Γραμμες ειναι...δεν ειναι ...τοίχοι....

 

Εσυ εχεις τις 29 ΘΣΑ, οπως φαινονται στην συσταση ΟΙ και αυτες ειναι στον τιτλο σου...

. Αυτες σε ενδιαφερουν..Δεν τις πειραζεις καθολου....

Κι οπως λεει ο σαγιας [με την καλημερα μου]

μάλλον

με ενα 500σαρικο :mrgreen:

 

...παντως, εγω που παρκαρα τις προαλλες στο υπογειο, δεν ειδα να υπαρχουν τιποτα "αποθηκες"....!!!!..

Δεν ξερω αν τις εκαναν μετα που εφυγα.... :smile:

υγ

ξαναρωτώ, γιατι δεν ελαβα απαντηση

Δεν υπαρχει ελαχιστο εμβαδον για καθε ΘΣΑ στον ΓΟΚ????

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλημέρα , δεν είναι στις διατάξεις του ΓΟΚ αλλά υπάρχουν σε ΠΔ ελάχιστες διαστάσεις των θέσεων στάθμευσης. Ανάλογα την διάταξη και το είδος της θέσης στάθμευσης υπάρχουν και διαφορετικές διαστάσεις.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να ζητήσω και εγώ μια γνώμη.

έχω ένα ισόγειο κατάστημα που επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με υπόγειο (αποθήκες και WC) και βγάζω άδεια αλλαγής χρήσης σε ΚΥΕ. Στην άδεια δε φαινόταν WC στο υπόγειο (ούτε στο ισόγειο) και επειδή τώρα είναι απαραίτητα για ΚΥΕ, μου ζητάνε από την πολεοδομία να τακτοποιήσω τα WC του υπογείου ως χώρο κύριας χρήσης. Κατά τη γνώμη σας θα πρέπει να μπει όλο το υπόγειο (σκάλα, διάδρομοι, αποθήκες, WC) ως ΥΔ ΒΧ ή μόνο το εμβαδόν των WC (άντε και του διαδρόμου πρόσβασης) ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τα WC κατά τον κτιριοδομικό είναι Β.Χ. το ίδιο και ο διάδρομος.

Πάντως σ'αυτές τις περιπτώσεις η αλλαγή της χρήσης όταν γίνεται θεωρείται καθολική και όχι τμηματική.

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα ότι θα προκύπτει από κάποια άλλη διάταξη οπότε η αλλαγή χρήσης κατά τη γνώμη μου όπως και ανωτέρω είναι καθολική. Ας τοποθετηθεί και κάποιος άλλος συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.