Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

αν το πατάρι είναι ενοιαίος χώρος (δηλαδή δεν υπάρχουν τοίχοι και πόρτα) και επικοινωνεί με τον χώρο των 46 τμ , τότε όχι, δεν απαιτείται

 

αν όμως το πατάρι είναι ξεχωριστός χώρος και έχει πόρτα πρόσβασης σ' αυτό, τότε προστίθενται τα τ.μ. στο χώρο του ισογείου

 

τουλάχιστον αυτό έχω κάνει εγω στις αντίστοιχες περιπτώσεις που μου έχουν τύχει

 

Αυτή τη συλλογιστική dib δεν την κατάλαβα.

Γιατί αν είναι ανοικτό πατάρι τα τμ του παταριού <<εξαφανίζονται>>; Και γιατί αν είναι διακριτά ανεξάρτητος χώρος, με τοίχους-πόρτες κλπ προστίθεονται στα τμ του ισογείου;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

για τη περίπτωση ενιαίου χωρου, κατά την άποψη μου αποτελεί ενιαίο χώρο με 1 ΘΖ

στη περίπτωση ξεχωριστών χώρων (ισογείου + παταρι) έχουμε 2 ΘΖ, οπότε σ' αυτή την περίπτωση προσθέτω και τα τ.μ. του παταριού

έτσι το αντιλαμβάνομαι

 

δεκτές καθε άλλες απόψεις

Link to comment
Share on other sites

Ενιαίος χώρος σωστά, αλλά με το άθροισμα των τετραγωνικών.

Θα σου παραθέσω την άποψή μου για περίπτωση π.χ. καταστήματος. Αν διαφωνείς πες μου. Προσοχή θέλει στο τι ορίζουμε βοηθ.χώρο. Θεωρούμε τον χώρο εκτός κύριας χρήσης πολεοδομικά.

Αν το πατάρι χρησιμοποιείται ως κύριος χώρος (έκθεση και πώληση προϊόντων) τότε εξετάζεται όπως και ο υπόλοιπος χώρος του καταστήματος. Π.χ. αν έχουμε ισόγειο κατάστημα 50 τμ με πατάρι 30 τμ, τότε έχουμε θερμαινόμενη επιφάνεια κτιρίου 80 τμ.

Αν το πατάρι χρησιμοποιείται ως βοηθητικός χώρος τότε:

Αν ο βοηθητικός χώρος είναι λειτουργικά εξαρτώμενος με το κατάστημα και υπάρχει εσωτερική κυκλοφορία αέρα, όπως στην περίπτωση ενός ανοικτού παταριού, τότε αυτός ο χώρος εντάσσεται υποχρεωτικά στην θερμαινόμενη επιφάνεια του καταστήματος και εξετάζεται

- είτε σαν βοηθητικός χώρος ενταγμένος σε θερμική ζώνη οπότε ισχύουν αυτά που ορίζονται στη ΤΟΤΕΕ 20701/1 παρ. 2.4 για τους βοηθητικούς χώρους π.χ. με την τιμή του απαιτούμενου νωπού αέρα του πιν. 2.3 αυτή που αντιστοιχεί σε βοηθητικούς χώρους

- είτε λαμβάνοντας υπόψη τα αναφερόμενα στην παρ. 2.2 ορίζεται σαν ανεξάρτητη θερμική ζώνη <<διάδρομοι και άλλοι κοινόχρηστοι βοηθητικοί χώροι>>.

Αν ο βοηθητικός χώρος είναι μη θερμαινόμενος χώρος (ΤΟΤΕΕ 20701/2 παρ. 2.1.4), δηλαδή λειτουργικά ανεξάρτητος (χωρισμένος διακριτά και απόλυτα) και δε θερμαίνεται τότε αν το κατάστημα είναι τμήμα κτιρίου π.χ. πάνω από το πατάρι υπάρχει κατοικία μπορεί να χρησιμοποιηθεί η απλοποιητική παραδοχή του U/2. Αλλιώς θα πρέπει το πατάρι να περιγραφεί αναλυτικά σαν μ.θ.χ. στο πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Εάν ο βοηθητικός χώρος είναι λειτουργικά ανεξάρτητος και θερμαίνεται τότε οι διαχωριστικές τους επιφάνειες θα πρέπει να θεωρηθούν αδιαβατικές.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Στα πεδία που αφορούν τους ιδιοκτήτες συμπληρώνονται τα στοιχεία όλων των ιδιοκτητών (ψιλή κυριότητα και επικαρπωτής).

 

Είναι επίσημη απάντηση από buildingcert. Είχα την ίδια απορία...

 

Είναι όντως επίσημο αυτό ? Γιατί εγώ μέχρι στιγμής σε ενοικιαστήρια στο όνομα του ιδιοκτήτη περναω μόνο τους εχοντες την επικαρπία. Αν έχει κανεις κατι αποδεικτικό ας μας διαφωτίσει !!

Link to comment
Share on other sites

Εγω περναω το ονομα αυτου που θα βγει το μισθωτηριο συμβολαιο.

Αν ειναι στο ονομα του επικαρπωτη, τοτε τον επικαρπωτη δηλωνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως αργότερα θελήσει να χρησιμοποιήσει το ΠΕΑ για αγοραπωλησία

τότε ο συμβολαιογράφος θα θέλει να δει όλους τους ιδιοκτήτες.

 

Καλό λοιπόν είναι να το προνοήσουμε από τώρα βάζοντας όλα τα ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

Μα στο σύστημα (buildingcert) δηλώνονται όλοι οι ιδιοκτήτες. Στο εξώφυλλο του ΠΕΑ μπαίνει μόνο ένας λόγο και της φόρμας του ΠΕΑ που δεν χωράνε όλοι....

Ο εφοριακός, συμβολαιογράφος χτυπώντας τους κωδικούς του ΠΕΑ μπορεί να δει καταχωρημένους όλους τους ιδιοκτήτες.....

Δοκίμασέ το και εσύ, στην αρχική σελίδα του buildingcert, υπάρχει φόρμα που λέει "Ελεγχος εγκυρότητας ΠΕΑ"...δώσε τους ανάλογους κωδικούς και θα δεις. Αυτό κάνουν και αυτοί....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν κατάλαβα...Και εγώ τον επικαρπωτή βάζω, (στην ενοικίαση) αλλά μέχρι στιγμής δεν μου έχει τύχει να μην είναι τουλάχιστον ένας από τους ιδιοκτήτες...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.