Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Μάλλον έχετε δίκιο αλλά με "μπλόκαρε" το μνμ που βγάζει

Άλλες παρατηρήσεις που δεν επηρεάζουν την έκδοση ΠΕΑ:

  • Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 1
  • Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 2
  • Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 3
  • Σας υπενθυμίζουμε οτι σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ είναι υποχρεωτικό ο επιθεωρητής να κάνει προτάσεις για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου

Σύμφωνα με το ΦΕΚ

 

2. Στο ΠΕΑ αναφέρονται, μεταξύ άλλων, τα γενικά στοιχεία του κτιρίου, η υπολογιζόμενη ετήσια συνολική κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας του κτιρίου αναφοράς και του εξεταζόμενου κτιρίου, η ετήσια κατανάλωση ενέργειας ανά πηγή ενέργειας και τελική χρήση, η πραγματική ετήσια συνολική τελική κατανάλωση ενέργειας, οι υπολογιζόμενες και πραγματικές ετήσιες εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα, καθώς και συστάσεις για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 σενάριο θέλει ότι και αν κάνεις. Δεν νομίζω να καταλαβαίνει το buildingcert εάν κάνεις πώληση, ενοικίαση κ.τ.λ. Ο "λόγος έκδσοσης" υπάρχει για στατιστικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Από ερωτήσεις - απαντήσεις στο ΤΕΕ:

 

Σύμφωνα με τον Κ.Εν.Α.Κ., είναι υποχρεωτικός ο υπολογισμός τουλάχιστον ενός

σεναρίου ενεργειακής αναβάθμισης κτηρίου μόνο στην περίπτωση όπου το κτήριο

κατατάσσεται κάτω από την ενεργειακή κατηγορία Β.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο συμβόλαιο ενοικίασης έγραφε: "100 m2 από τα οποία ενοικιάζω τα 25m2" γιατί ήταν "υποχρεωμένος" ο ιδιοκτήτης να αναγράφει και τα 100 m2 λόγω του ότι αυτό είχε δηλώσει στο Ε9? για ρώτησε τον ιδιοκτήτη τι ακριβώς έγραφε στο συμβόλαιο ενοικίασης. Επίσης μήπως ο ιδιοκτήτης μπορεί να έγραφε στο συμβόλαιο 25 m2 αλλά να είχε μαζί του και το Ε9 και να το έδωσε στον υπάλληλο της εφορίας μαζί με το συμβόλαιο και έτσι το είδε αυτός και δεν αποδέχθηκε το συμβόλαιο. Ρώτα ξανά αυτόν που πήγε στην εφορία τα χαρτιά να σου πει πως ακριβώς έγιναν τα πράγματα.

 

Τελικά μετά από ερώτηση στην εφορία θα κάνουμε τροποποίηση Ε9 και θα καταθέσουμε ΠΕΑ (σύμφωνα με τα υπάρχοντα τ.μ.). Η υπαγωγή στο 4014 δεν τους ενδιαφέρει..

Link to comment
Share on other sites

mxv

κανονικα συμφωνα με την ΠΟΛ 1126/11 δεν αλλαζει ούτε το Ε9 ούτε το ΦΑΠ

 

Στο δε μισθωτηριο γράφει ...εκμισθωνει εναν χώρο....τμ. πλέον....τμ τακτοποιημένα..και εκδίδεις ΠΕΑ για το συνολο...

.

 

τώρα, αν θες να το αλλάξεις απο μόνος σου ειναι στην προαίρεσή σου.

Πάντως, υποχρεωτικό δ ε ν είναι

 

καλη συνέχεια.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μιας και συμμετέχει και νομικός στην κουβέντα και θα τα ξέρει καλύτερα. Αν από λάθος, στο μισθωτήριο συμβόλαιο δηλώθηκε σαν εκμισθωτής αυτός που έχει την "ψιλή κυριότητα" (και μόνο και 0% επικαρπία) και γίνει κατάθεση νέου μισθωτηρίου συμβολαίου στη Δ.Ο.Υ. με τα στοιχεία πλέον του επικαρπωτή και χωρίς καμιά αλλαγή στο ποσό του μισθώματος ή των τετραγωνικών, χρειάζεται έκδοση Π.Ε.Α.;

Το πρώτο συμβόλαιο είχε γίνει πριν την έναρξη εφαρμογής του Π.Ε.Α. για ενοικιάσεις.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Σε μια Δ.Ο.Υ. που ρώτησα, μου απάντησαν πως δεν απαιτείται. Αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ μιας και στην Ελλάδα, στην ίδια υπηρεσία, καθείς ερμηνεύει το νόμο όπως νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στα πεδία που αφορούν τους ιδιοκτήτες συμπληρώνονται τα στοιχεία όλων των ιδιοκτητών (ψιλή κυριότητα και επικαρπωτής).

 

Είναι επίσημη απάντηση από buildingcert. Είχα την ίδια απορία...

 

Μήπως έχεις link;

 

Πως γίνεται να συμπληρώσω περισσότερα από ένα ονόματα; Μου ζητάει στο buildingcert, στο πρώτο βήμα, όνομα ιδιοκτήτη και επώνυμο ιδιοκτήτη.

 

Μου έχει τύχει η κλασική περίπτωση που έχει η μετέρα την επικαρπία και τα παιδιά την ψιλή κυριότητα (το συμβόλαιο λέει "... την περιουσιακή παροχή ...").

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο Πάνος...Εχε υπόψη σου βέβαια ότι στην εκτύπωση του ΠΕΑ φάινεται το πρώτο όνομα....Αυτό σε τυχόν παρατηρήσεις του πελάτη του στυλ είναι και η κόρη μου και ο μπατζανάκης κτλ....Μου'χει τύχει αντε να εξηγείς.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.