Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Μια ερωτηση:

Οταν εκδοθει ΠΕΑ για ενοικιαση και μετα απο 1 χρονο μπει στο μισθιο ΝΕΟΣ ΜΙΣΘΩΤΗΣ, τοτε χρειαζεται νεο ΠΕΑ?

 

Δηλαδη καθε ΝΕΑ ΜΙΣΘΩΣΗ = ΝΕΟ ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και που το λεει (Εγκυκλιος 12-01-12)

 

Για το διάστημα των δέκα χρόνων ισχύος του ΠΕΑ (και εφόσον δεν έχει εκδοθεί νέο ΠΕΑ για το συγκεκριμένο ακίνητο) χρησιμοποιείται το ίδιο ΠΕΑ και δεν απαιτείται η έκδοση νέου ΠΕΑ, για όσες περιπτώσεις νέων μισθώσεων προκύψουν.

 

---------------------------------

 

Να κανω και μια αλλη ερωτηση:

Αν καποιος εχει κανει το ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ σε ενα οικοπεδο, το οποιο τοπογραφικο στη συνεχεια χρησιμοποιηθηκε για την εκδοση αδειας ανεγερσης πολυκατοικιας, μπορει να προβει σε εκδοση ΠΕΑ τμηματος κτηριου της παραπανω πολυκατοικιας?

 

4. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:

α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

γ) είναι μέλος της Γ.ΕΠ.Ε.Ε. του άρθρου 11 και για το χρονικό διάστημα της θητείας του.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει η κλασική περίπτωση που έχει η μετέρα την επικαρπία και τα παιδιά την ψιλή κυριότητα (το συμβόλαιο λέει "... την περιουσιακή παροχή ...").

 

Ο επικαρπωτής δεν είναι ιδιοκτήτης. Εγώ βάζω μόνο τον ψιλό κύριο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Αρα με το ιδιο ΠΕΑ μπορουν να γινουν απειρες νεες μισθωσεις εντος 10 ετων.

 

Για αυτό πρέπει να πιέσουμε να γίνει 5ετής η ισχύς του , τουλάχιστον για τα προ ΚΕΝΑΚ κτίρια.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δύο απορίες μου γεννήθηκαν από τη συζήτηση....

 

1. απαγορεύεται να κάνουμε ΠΕΑ σε κτίριο που είμαστε μελετητές κλπ. Αν όμως έχω κάνει ΠΕΑ σε κτίριο κατασκευής1975 και τώρα μου ζητούν να κάνω άδεια ως μελετητής (π.χ. αλλαγή χρήσης, προσθήκη καθ΄ύψος, αλλαγή διαρρύθμισης) απαγορεύεται ?

Νομίζω πως όχι (δεν υπάρχουν απαγορεύσεις σε έκδοση άδειας σε συγγενείς κλπ)..... παράλογο το θέμα του ΠΕΑ ή μου φαίνεται ?

 

2. εγώ στα λιγοστά ΠΕΑ που έχω κάνει χρήση βάζω αυτή που μπαίνει στο συμφωνητικό μίσθωσης. π.χ. Αν έχω ένα ισόγειο (κατάστημα στην άδεια) αλλά το νοικιάζουν για λογιστικό γραφείο, βάζω "Γραφεία" και κάνω τους αντίστοιχους υπολογισμούς. Αν νοικιαστεί για κομμωτήριο θα βάλω "κομμωτήριο" κ.ο.κ.

καταρχήν κάνω σωστά ?

κατά δεύτερον (αν κάνω σωστά) τι νόημα έχει η 10ετής ισχύς αφού πιθανότατα αλλάζει ο χρήστης του κτιρίου και σαφώς αλλάζει τη χρήση για την οποία εκδόθηκε το ΠΕΑ ?

 

Ευχαριστώ θερμά !

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν απαγορεύεται το αντίστροφο. Δεν έχεις κανένα λόγο να μεροληπτήσεις σε άδεια π.χ. αλλαγή χρήσης όταν έχεις ήδη βγάλει ΠΕΑ. Ομως στο αντίστροφο έχεις λόγο, γι αυτό και απαγορεύεται.

 

2. Σωστός με τη χρήση.

 

Η απορία σου για την πιθανότητα αλλαγών χρήσεων εντός δεκατίας είναι εύλογη και μας έχει απασχολήσει όλους αλλά δεν νομίζω να μπορεί κάποιος εδώ να σου δώσει απάντηση.

Υποθέτω ότι δε θέλουν να <<ενοχλούν>> τους ιδιοκτήτες με συνεχόμενα ΠΕΑ, με τη λογική ότι στατιστικά θα είναι ικανοποιητική η εικόνα της ενεργειακής συμπεριφοράς του κτηριακού αποθέματος εντός της δεκατίας κι ας υπάρχουν κάποιες αποκλίσεις (τι είπα πάλι.... !!!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα λόγο να μεροληπτήσεις σε άδεια π.χ. αλλαγή χρήσης όταν έχεις ήδη βγάλει ΠΕΑ. Ομως στο αντίστροφο έχεις λόγο, γι αυτό και απαγορεύεται.

 

2. Σωστός με τη χρήση.

 

Υποθέτω ότι δε θέλουν να <<ενοχλούν>> τους ιδιοκτήτες με συνεχόμενα ΠΕΑ, με τη λογική ότι στατιστικά θα είναι ικανοποιητική η εικόνα της ενεργειακής συμπεριφοράς του κτηριακού αποθέματος εντός της δεκατίας κι ας υπάρχουν κάποιες αποκλίσεις (τι είπα πάλι.... !!!)

 

hkamp , καταρχήν σ΄ευχαριστώ για την απάντηση

 

1. όλο αυτό περί "μεροληπτούμε" για την ενεργειακή κατάταξη μου κάνει κάπως σαν "ο νέος νόμος για τα ενεργειακώς μη αποδοτικά κτίρια", δηλαδή μου "μυρίζουν" πρόστιμα .... πάλι ..... (θα ζητήσουν άραγε κάτι σαν ΚΤΕΟ ή κάρτα καυσαερίων) ... πάντως δεν μου ακούγεται καλά αυτό το ενδιαφέρον των αρμοδίων μη τυχόν και μεροληπτήσουμε.....

 

2. ένα διαμέρισμα ορόφου που θα νοικιαστεί σε κατοικία έχει μεγάλες διαφορές στην αντιμετώπισή του με το να το δούμε ως γραφείο. (π.χ. ΖΝΧ, μηχαν. εξαερισμός, φωτισμός). Άλλωστε από τον έλεγχο εγκυρότητας του ΠΕΑ δεν βλέπουν αν συμφωνεί η χρήση με τη χρήση που υπάρχει στο συμφωνητικό μίσθωσης?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν έχουν άδικο. Ακόμα κι εγώ που είμαι Αγιος Ανθρωπος -_- , σε κτίριο που έκανα ΜΕΑ ή γενικώς τα ΗΜ, θα ένιωθα... τον πειρασμό... να σκουντήξω το κτήριο σε καλύτερη κατάταξη. Ανθώπινο είναι. Και ιδιοτελές (άρα ανθρώπινο).

Την σύνδεση της ενεργειακής συμπεριφοράς με την φορολογία να την θεωρείς κάτι σαν δεδομένο στο μέλλον.

 

Δεν θα κοιτάξουν το συμφωνητικό μίσθωσης. Θα κοιτάξουν σαν τι πραγματικά λειτουργεί το διαμέρισμα. Και τότε καλό είναι να συμφωνούν αυτό που αναφέρεται στη χρήση του ΠΕΑ με την πραγματική κατάσταση.

Το συμφωνητικό (πριν την θεώρηση από την εφορία) είναι καλό να το κρατήσεις για να αποδείξεις ότι ο ιδιοκτήτης σου έδωσε λανθασμένα στοιχεία για τη χρήση, σε περίπτωση που υπάρχει ασυμφωνία.

 

Και δεν κάνουν έλεγχο εγκυρότητας μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Θα τον κάνουν σε εύλογο χρόνο. Μετά από 2 χρόνια το διαμέρισμα μπορεί να λειτουργεί σαν οτιδήποτε χωρίς να ευθύνεσαι εσύ.

Σε γενικές γραμμές η κατάσταση είναι αρκετά μπερδεμένη όσον αφορά την πραγματική χρήση και την χρήση της οικ. άδειας κλπ.

Εν πάσει περιπτώσει, αν δεις έναν φαρμακοποιό να καίγεται για πιστοποιητικό είσαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι το κατάστημα θα χρησιμοποιηθεί σαν φαρμακείο στο άμεσο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.