Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Μιλωντας με κοπελα, χτες, που δουλευει σε λογιστικο γραφειο, μου ειπε πως ειναι σχεδον σιγουροι πως θα τη διορθωσουν την εφαρμογη για να δεχεται ΠΕΑ απαραιτητως πριν τη θεωρηση.

Απλως ειναι ακομα στην αρχη και θελησαν να παρουσιασουν ενα νεο "καινοτομο" συστημα εφαρμογων, παρα τις οποιες ατελειες...

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να γίνει, την ευθύνη θα την έχει ο πολίτης. Το συστημα θα ρωτάει ότι και ο εφοριακός. Αλλά αντί τις αποφάσεις να τις παίρνει ο εφοριακός θα τις παίρνει ο πολίτης. Μαλλον θα έχει και μια δήλωση για την ακρίβεια άτων στοιχειων...

Link to comment
Share on other sites

εγώ απορώ που μόνο ο Ίκαρος και εγώ το βλέπουμε παρόμοια...

ρε παιδιά και εγώ όταν βλέπω "προαιρετικό", καταλαβαίνω μη υποχρεωτικό

τελεία και παύλα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δες  αυτο...

 

κατ'  ευθειαν απο το υπουργειο.. " η καταχωρηση  ειναι προαιρετικη"....

 

ολιγον  "ασαφες" μεν

αλλα σαφεστατο οτι  απαιτειται να υπαρχει

 

και ισχυουν οι διαταξεις για εκδοση ΠΕΑ

 

http://www.michanikos.gr/topic/25171-ΠΕΑ-σε-ενοικίαση/?p=648215

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ετσι....πολυ σωστα...

 αυτος ειναι  ο διαχωρισμος

 

εξ αλλου,

οταν λεει οτι ειναι προαιρετικη η "καταχωρηση"

 

σημαινει,  οτι απευθυνεται σε καποιον που "το εχει" και του λεει "δεν ειναι υποχρεωτικο  αυτο που εχεις να το καταχωρισεις...

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη ή μη επιβεβαιώνεται από κάπου? Θέλω να πω το ελέγχει μετά κάποιος, ή απλά υποθέτουμε ότι θα το ελέγξει? 

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή που υπαρχει δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς.

Γιατί δεν την έφτιαξαν εξαρχής σωστά;

αυτό είναι το ερώτημα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι όταν ο άλλος έχει ξενοίκιαστο το σπίτι κανα χρόνο, και ψοφάει να πάρει τα πρώτα ευρώ επάνω του από ενοίκιο, πιστεύετε ειλικρινά πως θα το φτιάξει το ΠΕΑ; Η πλειοψηφία του κόσμου είναι σε ανάγκη, και όταν δει τη μαγική λέξη 'προαιρετικο', ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. Τα περί προστίμων κλπ είναι ορθά που λέμε, αλλά στην κατάσταση που ζούμε κοιτάνε να τα βγάλουνε πάρει οι άνθρωποι το σήμερα, και όχι το αύριο και το μεθαύριο. Θέλω να πω, έτσι όπως είναι οι οδηγίες, δε τους αδικώ αν δε το κάνουν.

 

Η βλακεία είναι του ΥΠΟΙΚ  (και του ΥΠΕΚΑ αν δεν αντιδράσει άμεσα, που δε φαίνεται να ασχολείται). Για το ΤΕΕ δεν τρέφω αυταπάτες, αν κόβαμε 2% προς ΤΕΕ για κάθε ΠΕΑ, ο Σπριτζής θα χε ανέβει στα κάγκελα σα τη Ραχήλ.

Η λογική ότι 'πρέπει να το έχεις, αλλά δεν είναι απαραίτητο να το υποβάλεις' είναι απλά γελοία. Είναι σα να πήγαινες στην εφορία στο εισόδημα και να σου λέγανε

 

-Έχετε βγάλει ΠΕΑ για το μισθωτήριο; δεν είναι υποχρεωτικό να μου το δείξετε, άμα θέλετε

- Ναι έχω βγάλει, απλά δε το έχω μαζί μου

- Εντάξει σας πιστεύω ΄δώστε μου να θεωρήσω τα μισθωτήρια

 

Περιμέναμε τόσο καιρό υπηρεσίες της εφορίας να γίνουν ηλεκτρονικά. Ας περιμέναμε λίγο ακόμη αν δεν ήταν έτοιμοι. Είναι τόσο ουγκ, που δεν καταλαβαίνουν ότι χάνουν καθημερινά σε ΦΠΑ, Εφορία επί των Α.Π.Υ., κατ' επέκταση πληρωμές ασφαλιστικών εισφορών κλπ, και φυσικά κατανάλωση από μεριάς μας σε αναλώσιμα, βενζίνη (εδώ να δεις φόροι) και οτιδήποτε άλλο ενέχει έξοδα για ΠΕΑ.

 

Μέσα σε όλα αυτά απορώ που δεν έχει βγει με μεγάλους τίτλους στα κανάλια, στην ΠΟΜΙΔΑ και σε portals ότι τέλος πια τα ΠΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.