Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Δημήτρη, και σε μια πολυκατοικία (κτίριο κατοικιών) μπορεί να μην υπάρχουν κοινά η/μ συστήματα θέρμανσης-ψύξης-ζνχ. Π.χ. η Θεσσαλονίκη είναι τίγκα σε αυτόνομα επιτοίχια λεβητάκια φ.α. Αν όμως συμφωνήσουν όλοι μαζί οι ένοικοι στην έκδοση ενιαίου πιστοποιητικού για το σύνολο αυτών των κατοικιών, άνετα μπορεί να εκδοθεί ένα και μόνο ΠΕΑ για την χρήση "πολυκατοικία".

Το ίδιο θεωρώ ότι μπορεί να γίνει και για το σύνολο των καταστημάτων στην περίπτωση του kosbar. Δηλαδή το σύνολο των καταστημάτων να δηλωθεί σαν "ολόκληρο κτίριο" με χρήση "κατάστημα", ασχέτως του ότι τα τρία καταστήματα δεν μοιράζονται κοινά η/μ.

 

Δες και το παράδειγμα της ΜΕΑ του ΤΕΕ.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο ευχαριαστώ για την επισήμανση (+1) .... δεν μου έχει τύχει να κάνω τέτοιο ΠΕΑ

 

Θεωρώντας τα, μόνο και μόνο ως ειδική περίπτωση τα κτήρια τριτογενούς τομέα, εκτίμησα οτι θα έπρεπε να γίνουν ανεξάρτητα ΠΕΑ.

 

Το παράδειγμα της ΜΕΑ πίστεψε με ούτε που το θυμάμαι....κάποτε ναι ....σήμερα (χωρίς πλέον αντικείμενο) έχουν γίνει πολλά delete στο μυαλό !!! :sad:

Link to comment
Share on other sites

Merci beaucoup!

Τώρα άμα σου πω πόσα delete έχουν γίνει στη δικιά μου κούτρα για τον ίδιο λόγο... Πριν κάνα μήνα κατέβασα ρολά στο μαγαζί. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Merci beaucoup!

Τώρα άμα σου πω πόσα delete έχουν γίνει στη δικιά μου κούτρα για τον ίδιο λόγο... Πριν κάνα μήνα κατέβασα ρολά στο μαγαζί. :sad:

Αν εσείς οι δύο έχετε κάνει delete τότε είμαι να πάρω τα βουνά!... και τα έχω κοντά :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σε περιπτωση που εχω Ε9 με 100 τ.μ. ισογειος οροφος (καταστημα 90 τ.μ. και κλιμακοστασιο ανοδου στον οροφο 10 τ.μ.). ισως επειδη δεν υπαρχει συσταση οριζοντιων.

ο ιδιοκτητης θελει να νοικιασει το καταστημα μονο . αλλα ο λογιστης λεει οτι πρεπει να φαινονται τα τ.μ. οπως το Ε9. εγω μελεταω το κλιμακοστασιο κανονικα.  επειδη ειναι κατω απο 10 % το βαζω μεσα στην ιδια ζωνη σωστα?

Link to comment
Share on other sites

μόνο τα τ.μ του καταστήματος. Στήν περιπτωσή σου μόνο αυτά μπορούν και πρέπει να μπουν. Δεν νοιάζουν τον λογιστή τα τ.μ, αλλά τα στοιχεία γνησιότητας του ΠΕΑ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω ένα ερωτηματάκι. Με κάλεσαν για ένα ΠΕΑ σε διαμέρισμα για ενοικίαση, όμως όταν μου έδωσε ο πατέρας της ιδιοκτήτριας το συμβόλαιο διαπίστωσα ότι το είχε αγοράσει Νοέμβρη του '12 και βεβαίως τότε είχε ήδη γίνει ΠΕΑ για την αγοραπωλησία, το οποίο προφανώς ακόμα ισχύει... Του το επισήμανα και του είπα ότι θα ρωτήσω,  όμως λογικά εφόσον είναι σε ισχύ θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το ίδιο και δεν χρειάζεται να κάνουμε νέο. 

Μέχρι να επιστρέψω στη βάση μου και να ψάξω στο forum, πήρα τρία τηλέφωνα. 2 σε συναδέλφους και 1 στην ΕΥΕΠΕΝ. Ο 1ος συνάδελφος μου είπε κοντολογίς «καλά χαζή είσαι και δεν το έκανες anyway να τσεπώσεις τα χρήματα;». Ο 2ος μου είπε ότι εφόσον το προηγούμενο έγινε για ΠΩΛΗΣΗ και τώρα θέλουν να κάνουν ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ, εκείνος θα το έκανε εκ νέου. Ο τύπος της ΕΥΕΠΕΝ μου είπε στην αρχή «μπορεί να χρησιμοποιήσει το ίδιο», και όταν επέμεινα «απαγορεύεται να βγει νέο εκτός αν έχουν γίνει αλλαγές» αλλά και εντελώς σίγουρος δε μου φάνηκε. ¨Οταν έψαξα εδώ, βρηκα το ποστ #526 του παρόντος. Κατά πάσα πιθανότητα δεν πρέπει να το κάνω, έτσι δεν είναι; Ας μου το πει και κάποιος άλλος να το ακούσω γιατί θα σκάσω αν τελικά υπήρχε 1 στις 1000 να μπορούσα...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει εκδοθεί ένα ΠΕΑ για πώληση δεν απαγορεύει την χρήση του για ενοικίαση. Το ΠΕΑ ακολουθεί το ακίνητο για 10 χρόνια ανεξάρτητα από την αλλαγή ιδιοκτήτη.

 

Ωστόσο αν θέλει ο ιδιοκτήτης νέο ΠΕΑ, δεν είναι παράνομο να εκδόσεις νέο.

Όταν θα τεθεί σε λειτουργία η ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίου τότε θα μπορείς να πεις ότι δεν επιτρέπεται να υπάρχει μόνο ένα ΠΕΑ αλλά τώρα;

 

- Από την στιγμή που δεν λειτουργεί η ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίου, δεν μπορείς να ξέρεις ότι δεν έχει εκδοθεί άλλο ΠΕΑ.

 

- Και να έχει εκδοθεί άλλο ΠΕΑ, δεν ξέρεις αν έχουν γίνει αλλαγές στο κτίριο που να αλλάζουν την ενεργειακή του κατηγορία όπως π.χ. εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα, αντικατάσταση κουφωμάτων, κατάργηση του λέβητα και θέρμανση με αντλία θερμότητας, κτλ.

 

- Αναγκαστικά θα υπάρχουν περισσότερα του ενός ΠΕΑ αν τα εκδώσουν διαφορετικοί ενεργειακοί επιθεωρητές. Παλιά τα ΠΕΑ τα καταθέτανε στην εφορία και συχνά δεν κρατούσαν αντίγραφο αφού ο επιθεωρητής μπορούσε ανά πάσα στιγμή να το επανεκτυπώσει. Αν ο επιθεωρητής που έβγαλε το ΠΕΑ έχει πεθάνει, έχει πάρει σύνταξη ή έχει πάει στο εξωτερικό προφανώς θα πρέπει να απευθυνθεί ο ιδιοκτήτης σε νέο επιθεωρητή ο οποίος θα εκδώσει νέο ΠΕΑ.

 

- Έστω ότι έχουν γίνει εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης και ο ίδιος επιθεωρητής κληθεί να εκδώσει νέο ΠΕΑ. Δεν μπορεί να κάνει ανάκληση στο προηγούμενο ΠΕΑ επειδή θα έχει κυρώσεις.

 

- Το πρόγραμμα "εξοικονόμηση κατ'οίκον" προβλέπει την έκδοση δύο ΠΕΑ για το ίδιο κτήριο, ένα πριν την εκτέλεση των εργασιών και ένα μετά.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την απάντησή σου, αλλά πήρε ήδη ο ιδιοκτήτης και μου είπε ότι έψαξε στα χαρτιά του και το ανακάλυψε (κάτι που θα έπρεπε να είχε κάνει πριν με πάρει τηλ και με ξεσηκώσει). Προφανώς, αφού το ΠΕΑ αναφερόταν φαρδιά πλατιά στην προτελευταία σελίδα του συμβολαίου (επίσης, έπρεπε να το έχει διαβάσει λίγο... Εδώ μια συσκευή αγοράζεις και ξεκοκαλίζεις το φυλλαδιάκι και την εγγύηση...), με κωδικούς κτλ. Μου διάβασε και ποιος το έχει εκδώσει, και είναι ένα μεγάλο κατασκευαστικό γραφείο στον Πειραιά με 3 πολ.μηχ., πατέρα και υιούς, ενεργά μέλη ΤΕΕ και μάλιστα ο ένας γιος είναι και επιστημονικός σύμβουλος ΤΕΕ. Οπότε περί συνταξιοδοτημένων ή ανενεργών μηχανικών ούτε λόγος. Δεν μπορούσα να τον καθυστερήσω άλλο και του είπα ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτό. Απλά γκαντεμιά. 

 

Α, και αλλαγές σίγουρα δεν έχουν γίνει στο διαμέρισμα. Το είδα, φαίνεται ότι είναι όπως το πήραν. 

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.