Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

 

Σαν αμοιβή βάζεις την συμφωνηθείσα? (ξερετε τίποτα για ελάχιστες?) πληρωμή ΦΕΜ, κρατήσεις?

Το συμφωνητικό πάει ΔΟΥ ή μονο ΤΕΕ έως 20/2?

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΥ δεν πάει.

Πάει ΤΕΕ και μέχρι 20/2 στέλνεις κατάσταση με τα συμφωνητικά στη ΓΓΠΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΥ δεν πάει.

Πάει ΤΕΕ και μέχρι 20/2 στέλνεις κατάσταση με τα συμφωνητικά στη ΓΓΠΣ.

 

ΤΕΕ πότε πάει?Εμένα μου είπαν στο ΤΕΕ κράτα τα και όποτε είναι θα σε φωνάξουμε να μας τα δώσεις!

 

Μόλις έκανα και γω την πρώτη μου ηλεκτρονική βεβαίωση!Τελικά αποφάσισα είτε να δώσω αυτή που βγάζει το ΤΕΕ αφού συμπληρώσω πάνω της εννοείται τα απαιτούμενα στοιχεία και πρωτοκολλα και ηλεκτρονικα κλειδια και της Παναγιας τα ματια, είτε τη δικιά μου!Απλα στον Συμβολαιογράφο δίνεις και τους κωδικούς!Τώρα αν πάλι ο συμβολαιογράφος απαιτήσει και εξαρτημένο τοπογραφικό δεν φταίω εγώ!Να πληρώσει ο ιδιοκτήτης (ο κακόμοιρος θα πληρώσει τα πάντα όλα) να του κάνουν!Εγώ τι φταίω?Πληρώθηκα για τη βεβαίωση και την αυτοψία!

 

Τι άλλο θελουν πια από τη ζωή μου?

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΥ δεν πάει.

Πάει ΤΕΕ και μέχρι 20/2 στέλνεις κατάσταση με τα συμφωνητικά στη ΓΓΠΣ.

 

Ευχαριστώ πολύ, έχω ψιλοχαθεί με τις διευκρινήσεις και τα διάφορα posts.

Ξέρουμε τίποτα για ελάχιστες αμοιβές ή ότι θέλουμε? Στο τεε πως γίνεται η υποβολή?

Ευχαρστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα εξαρτημενα εχετε καταλαβει φανταζομαι οτι καλυπτει την ρεμουλα του Κτηματολογιου ετσι???τα εφαγαν και τωρα ψαχνονται..

 

Έχεις κάτι συγκεκριμένο υπόψη σου; Γιατί νομίζω ότι τέτοιες εκφράσεις δεν είναι πολύ κομψό να ακούγονται από μηχανικούς (ακόμα και Αρχιτέκτονες που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το αντικείμενο και ίσως να είχαν το ελαφρυντικό μιας κάποιας "άγνοιας"). Θα διακινδυνεύσω να σου πω ότι τίποτα δεν "έφαγαν". Τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια (τα πρώτα από το 1995 είναι μια πονεμένη ιστορία ίσως). Την ανεπάρκεια και την ανοργανωσιά πολλών κρατικών μηχανισμών, νομικών καθώς και "μηχανικών" που όντας άσχετοι επέμεναν να μπαίνουν σε "ξένα χωράφια" επί 10ετίες, πληρώνουμε με τις καθυστερήσεις του Κτηματολογίου κυρίως. Το μπάχαλο που δημιουργήθηκε από μια κατάσταση που οι κανόνες δεν τηρούντο. Την έλλειψη προδιαγραφών (αποτέλεσμα και αυτό της ανοργανωσιάς των κρατικών φορέων) που ανάγκαζε τους αναδόχους να "αυτοσχεδιάζουν" αγωνιζόμενοι ταυτόχρονα να μην χρεοκοπήσουν από τις τεράστιες καθυστερήσεις πληρώνουμε. Αυτή τη στιγμή δε που μιλάμε, υπάρχουν τουλάχιστον 250 εκατ. ευρώ δεσμευμένα (υποτίθεται) από τα έσοδα του προγράμματος "Ενεργών Τίτλων" του 2008. Έχεις αναρωτηθεί πως είναι δυνατό να μην προχωράει το έργο; Θεωρητικά φτάνουν για την ολοκλήρωση και της Β' φάσης όλων των μελετών που είχαν ξεκινήσει τότε! Χωρίς επιπλέον χρηματοδότηση! Εγώ αναρωτιέμαι και όσο αναρωτιέμαι με ζώνουν τα φίδια δυστυχώς... Ποιός ξέρει τι "τρύπες" έκλεισαν ή θα κλείσουν...Ενημερωτικά και για μια ακόμα φορά: η Κτηματογράφηση είναι κάτι πολύ πολυπλοκότερο από πολλά μικρά "εξαρτημένα" τοπογραφικά (που είναι βέβαιο ότι θα γίνουν όπως-όπως με gps χειρός και άλλα ευτράπελα και από την ...κουτσή Μαρία) για τακτοποιήσεις αυθαιρέτων.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αυθαιρεσίες το ακίνητο, συμπληρώνεις τα στοιχεία κανονικά (διεύθυνση, αρ. οικ. αδείας, πρώτη κατοικια κλπ), κάνεις το γεωγραφικό εντοπισμό, συμπληρώνεις στοιχεία ιδιοκτήτη, και στο φύλλο καταγραφής δε βάζεις τίποτα. Πας κατευθείαν για υποβολή, διαλέγεις ποια βεβαίωση θέλεις από τις 2 επιλογές, υποβάλεις, τέλος.

 

Μετά εκτυπώνεις τη βεβαίωση ΚΑΙ το pdf με τον αρ. υπαγωγής και τον αρ.πρωτοκόλλου. Αυτά.

 

Επίσης να συμπληρώσω ότι στην καρτέλα "Πρόσθετα Στοιχεία" και πάνω από το πεδίο τεχνική έκθεση, υπάρχει εικονίδιο pdf το οποίο αν το πατήσεις σου βγάζει βεβαίωση συμπληρωμένη με τα στοιχεία που έχεις ΄δωσει παραπάνω. Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα ΔΕΝ αναγράφεται αριθμός πρωτοκόλλου ή ασφαλείας επάνω σε αυτή τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Και που ξέρει ο υποθηκοφύλακας ότι δεν έγινε η ηλεκτρονική υποβολή;

Τι περιμένει, καμία βεβαίωση; Λέει ο νόμος για καμία βεβαίωση υποβολής;

Ο νέος νόμος γράφει ότι με τη βεβαίωση θα δίνεται και ο μοναδικός αριθμός για κάθε οικόπεδο-γήπεδο.Αυτό το μοναδικό αριθμό ΔΕΝ μπορεί να δώσει το σύστημα και ΣΩΣΤΑ οι υποθηκοφύλακες δεν μεταγράφουν τα συμβόλαια.Πάλι δηλαδή η φαντασία του νομοθέτη προηγείται του ανοργάνωτου συστήματος που εδώ είναι το ΤΕΕ μέσω του προγράμματος που ελέγχει δεν μπορεί να καλύψει τους νόμους και θα ταλαιπωρηθούν πάλι οι ανυποψίαστοι πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.