Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

Έχω 3 μέρες που δε κάνω άλλη δουλειά από το να κάνω νέα τοπογραφικά και βεβαιώσεις για επικείμενες αγοραπωλησίες. Ωστόσο υπάρχει μέγιστο μπάχαλο με ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ευθύνη του ΤΕΕ. Εξηγούμαι:

 

Ως γνωστόν με τον 4930 είναι υποχρεωτικό να περάσει το τοπογραφικό και η βεβαίωση μέσα από το σύστημα του ΤΕΕ. Η βεβαίωση περνά, το τοπογραφικό προς το παρόν όχι. Δίνω λοιπόν τις βεβαιώσεις οι οποίες έχουν περάσει στο σύστημα, και τα εξαρτημένα τοπογραφικά έτσι, με μια απλή ΑΠΥ.

 

Και πάμε στο μπάχαλο τώρα: κάποιοι συμβολαιογράφοι προχωράνε έτσι και κάνουν την αγοραπωλησία. Εκεί που μπλοκάρει το συστημα είναι στα υποθηκοφυλακεία, όπου οι τύποι κρατάνε τα λουριά και δε τα καταχωρούν γιατί τα τοπογραφικά δεν είναι περασμένα από το σύστημα όπως λέει ο νόμος. Το ΤΕΕ δεν έχει πάρει πίσω την παράγραφο, οι υποθυκοφύλακες δεν τα καταχωρούν και ουσιαστικά ΟΛΕΣ οι αγοραπωλησίες που γίνονται από 25/11 και πέρα είναι στον αέρα - ως γνωστόν, αν κάποιος είναι λαμόγιο και κάνει συμβολαιογραφικές πράξεις σε 2 αγοραστές, ο κατοχυρωμένος είναι αυτός που θα το μεταγράψει πρώτος...άντε ζήσε με την ανασφάλεια να μην έχει μεταγραφή το ακίνητο για 1-2 βδομάδες μέχρι να ξεκαθαρίσει το μπάχαλο.

 

Μηχανικοί και συμβολαιογράφοι σε απόγνωση, ελέω ΤΕΕ. Περαστικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε πως μπορω να εκδώσω τη βεβαιωση ηλεκτρονικά? Προφανως εχει γίνει το κεφαλι μου καζανι και δε ξερω πως!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αυθαιρεσίες το ακίνητο, συμπληρώνεις τα στοιχεία κανονικά (διεύθυνση, αρ. οικ. αδείας, πρώτη κατοικια κλπ), κάνεις το γεωγραφικό εντοπισμό, συμπληρώνεις στοιχεία ιδιοκτήτη, και στο φύλλο καταγραφής δε βάζεις τίποτα. Πας κατευθείαν για υποβολή, διαλέγεις ποια βεβαίωση θέλεις από τις 2 επιλογές, υποβάλεις, τέλος.

 

Μετά εκτυπώνεις τη βεβαίωση ΚΑΙ το pdf με τον αρ. υπαγωγής και τον αρ.πρωτοκόλλου. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά εγώ για βεβαίωση που θέλω να δώσω για μεταβίβαση αγροτεμαχίου στη μέση του πουθενά τι κάνω; Πρέπει να το ψάχνω στον γεωγραφικό εντοπισμό; Και τί οδό να δώσω, υποθέτω ότι το αφήνω κενό

Link to comment
Share on other sites

Τι έχει γίνει ρε παιδιά; Σύμφωνα με την Ερωταπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ Μέρος ΣΤ':

"-Σε κτίρια με οικοδομική άδεια απαιτείται τοπογραφικό εξαρτημένο από Ε.Γ.Σ.Α. στη β’ φάση ;

-Όχι, τοπογραφικό εξαρτημένο από Ε.Γ.Σ.Α. υποβάλλεται στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί

οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί, καθώς και σε κάθε περίπτωση

κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο.".

Τώρα, είναι δυνατόν οι συμβολαιογράφοι για απλή βεβαίωση με άδεια σε εντός σχεδίου για διαμέρισμα να ζητάνε Εξαρτημένο Τοπογραφικό; Εμένα σήμερα που έδωσα βεβαίωση απο το σύστημα μου την έστειλε πίσω. Τελικά τι στο διάτανο ισχύει; Βάση ποιας εγκυκλίου ή νομοθεσίας;

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να διαβάσεις καλύτερα το νέο νόμο 4030 για το νέο τρόπο έκδοσης αδειών δόμησης, άρθρο 49, παρ.15...δυστυχώς το αναφέρει ξεκάθαρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αυθαιρεσίες το ακίνητο, συμπληρώνεις τα στοιχεία κανονικά (διεύθυνση, αρ. οικ. αδείας, πρώτη κατοικια κλπ), κάνεις το γεωγραφικό εντοπισμό, συμπληρώνεις στοιχεία ιδιοκτήτη, και στο φύλλο καταγραφής δε βάζεις τίποτα. Πας κατευθείαν για υποβολή, διαλέγεις ποια βεβαίωση θέλεις από τις 2 επιλογές, υποβάλεις, τέλος.

 

Μετά εκτυπώνεις τη βεβαίωση ΚΑΙ το pdf με τον αρ. υπαγωγής και τον αρ.πρωτοκόλλου. Αυτά.

 

Σαν αμοιβή βάζεις την συμφωνηθείσα? (ξερετε τίποτα για ελάχιστες?) πληρωμή ΦΕΜ, κρατήσεις?

Το συμφωνητικό πάει ΔΟΥ ή μονο ΤΕΕ έως 20/2?

Link to comment
Share on other sites

Και που ξέρει ο υποθηκοφύλακας ότι δεν έγινε η ηλεκτρονική υποβολή;

Τι περιμένει, καμία βεβαίωση; Λέει ο νόμος για καμία βεβαίωση υποβολής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.