Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνοψη των προβλημάτων στο σύστημα του ΤΕΕ


Recommended Posts

My total respect.

 

Ειλικρινά, αυτό πώς περιμένουν να το ξέρουμε; Πράγματι, έτσι ξεπερνιέται το πρόβλημα του προστίμου των 2000 ευρώ. Ουσιαστικά, με αυτόν τον τρόπο λύνεται το θέμα με τα τετραγωνάκια των φύλλων καταγραφής που λέγαμε προηγουμένως σε άλλο Thread...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως εάν προσθέσεις ένα 2ο φύλλο καταγραφής αυθαιρεσίας το οποίο αφήσεις κενό, θα προσπεράσεις τον σκόπελο του 2χίλιαρου.

................................

Είσαι πανμέγιστος. thanx

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως εάν προσθέσεις ένα 2ο φύλλο καταγραφής αυθαιρεσίας το οποίο αφήσεις κενό, θα προσπεράσεις τον σκόπελο του 2χίλιαρου.

Επίσης, είναι απορία μου το εξής: Παράβολα που πληρώθηκαν για υπαγωγή στον 3843/2010 ενώ τελικά οι αλλαγές χρησης θα υπαχθούν στον 4014/2011 (συμφέρει περισσότερο καθώς πρόκεται για σοφίτα και υπόγειο) θα μπορέσουν να συμψηφιστούν με τα νέα πρόστιμα ή χάνονται?

 

το δοκιμασα και εγω αλλά τι γίνεται σε πιθανό μελλοντικό έλεγχο? Τι θα απαντήσουμε στο:"γιατί υπάρχει στην δήλωση 2ο φύλλο καταγραφής κενό?" ότι το πατήσαμε κατά λάθος?

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Και που υπάρχει δηλαδή πως επηρεάζει "τη φάση" (αρνητικά) ώστε να πρέπει να λογοδοτήσεις για την ύπαρξή του?

Link to comment
Share on other sites

Ε

το δοκιμασα και εγω αλλά τι γίνεται σε πιθανό μελλοντικό έλεγχο? Τι θα απαντήσουμε στο:"γιατί υπάρχει στην δήλωση 2ο φύλλο καταγραφής κενό?" ότι το πατήσαμε κατά λάθος?

 

Εγώ θα τους πω ότι, με τον τρόπο αυτό γλύτωσα π.χ. τόσα ευρώ από τον πελάτη μου, γιατί εσείς και οι μαλακ...ες σας δεν ήταν φτιαγμένες στην ώρα τους. Άντε γαμ.......τε άχρηστοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και που υπάρχει δηλαδή πως επηρεάζει "τη φάση" (αρνητικά) ώστε να πρέπει να λογοδοτήσεις για την ύπαρξή του?

 

Μανώλη τι εννοείς "τη φάση" ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

 

Όταν υπάρχει μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή σε μια ιδιοκτησία (στην οποία υπάρχει άδεια δόμησης και εμπίπτει στις προϋποθέσεις της παραγράφου 6.β του άρθρου 24) και αυτή είναι καθ’ υπέρβαση δόμησης έως 20τμ, πληρώνεται κατ’ αποκοπή πρόστιμο, με βάση την τιμή ζώνης, όπου βρίσκεται το ακίνητο...

 

Άρα το "κόλπο" με το δεύτερο φύλλο καταγραφής είναι παράτυπο... Πρέπει να περιμένουμε να ανανεωθεί το σύστημα..

Link to comment
Share on other sites

Το "κολπο" με το 2ο φυλλο καταγραφης γινεται επειδη αναιρεθηκε αυτο που αναγραφεται στο Νομο και πλεον οταν υπαρχουν παραπανω απο ενας διαφορετικοι τροποι υπολογισμου του προστιμου, λαμβανεται ο πιο συμφερων για τον πελατη μας...

 

Στην προκειμενη περιπτωση, συμφερων τροπος θα ηταν το κατ αποκοπιν διχιλιαρο αν ειχαμε νεοδμητη οικοδομη, του 2010 ας πουμε στην Καλαμαρια με ΤΖ 3500€ που εκλεισε Η/Χ 10τ.μ. και προκυπτει προστιμο 3150€ αναλυτικα υπολογισμενο...

 

Εκει πληρωνεις το διχιλιαρο και καθαρισες...

 

Οταν ομως ο Η/Χ ειναι 5τ.μ. και κλειστηκε στη Μενεμενη, ας πουμε, τοτε συμφερει να πληρωθει το προστιμο των 375€ αντι των 2000€ κατ αποκοπιν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.