Jump to content

ΠΕΑ σε ημιτελές κτίριο


mem_fretz
 Share

Recommended Posts

Εγώ θα το παιρνά ως επαφή με περιβάλλον.

 

... και θα λάμβανα υπόψιν μου και τις όποιες σκιάσεις του ημιτελούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Μπορώ να εκδώσω ΠΕΑ για ισόγειο κατάστημα οικοδομής που δεν έχει αποπερατωθεί ακόμα; Έχει κλείσει ο χώρος περιμετρικά, έχουν αποπερατωθεί οι όψεις αλλά η οικοδομή δεν έχει αποπερατωθεί εξ ολοκλήρου.

Link to comment
Share on other sites

σε ανάλογη ερώτηση στην ΕΥΕΠΕΝ μου είχαν πει να περιμένω να "κουμπώσουν" τα Η/Μ συστήματα της μελέτης και μετά να το εκδώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ημιτελές δε βγαίνει ΠΕΑ. Δες την 1η εγκύκλιο και τις εγκυκλίους προς τους συμβολαιογράφους από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι μια επιβεβαίωση παρακαλώ

Σε διώροφο κτίριο με ένα διαμέρισμα ανα όροφο όπου το ισόγειο είναι με άδεια του 1990 και το δεύτερο με άδεια προσθήκης του 1998 δεν έχει αποπερατωθεί ο όροφος. Έχουν τοποθετηθεί και τα κουφώματα αλλα δεν έχει συνδεθεί με τον λέβητα. Ρευματοδότηση απο ΔΕΗ δεν έχει πάρει. Θέλουμε πιστοποιητικό για ενοικίαση του ισογείου.

Αφου απο την εγκύκλιο καταλαβαίνω οτι σε ημιτελές δεν εκδίδεται ΠΕΑ θα πάρω το ισόγειο ώς "ολόκληρο κτίριο" και θα ορίσω ΜΘΧ τον όροφο με διαχωριστική την οροφή ισογείου σωστα?

Θα περιγράψω δηλαδή όλο το κτίριο και θα εκδώσω πιστ. για το ισόγειο αφού δεν μπορώ καν να το θεωρήσω τμήμα κτιρίου. (ΔΕΝ υπάρχει σύσταση!)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και στα νέα κτίρια υπάρχει η δυνατότητα ΠΕΑ για μεμομονωμένες ιδιοκτησίες. Το πρόβλεψαν με το Ν.3851 ΦΕΚ85/4-6-2010 άρθρο 10 παρ.5, τα σαϊνια. Μία από τις μεγαλύτερες βλακείες.

 

Γιατί το θεωρείς βλακεία hkamp;

 

Αν ένας φουκαράς έχει ένα συγκρότημα με 5-10-20 ιδιοκτησίες (μεζονέτες ή διαμερίσματα), πως θα πουλήσει τα πρώτα του, αν δε μπορεί να βγάλει ανεξάρτητο ΠΕΑ ανά ιδιοκτησία;

Αν περιμένει να πουληθούν, ηλεκτροδοτηθούν και κατοικηθούν όλα (για να μπορεί έτσι να βγάλει ΠΕΑ για όλο το κτίριο), σώθηκε…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Εχει γίνει συζήτηση παλιότερα γι αυτό το θέμα.

 

Σε κτίριο που έχει μελετηθεί ολόκληρο και έχει βγει Β κατάταξη δε σημαίνει ότι κάθε ιδιοκτησία μεμονωμένα θα είναι Β.

Ας υποθέσουμε ότι έχει εφαρμοστεί η μελέτη ΜΕΑ και το διαμέρισμα βγαίνει Γ. Τι θα κάνει ο ιδιοκτήτης; Ποια μέτρα βελτίωσης θα εφαρμόσει;

Στη νομοθεσία θα έπρεπε να υπάρχει πρόνοια για τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω και συμφωνώ απόλυτα Ηλία.

 

Και η ΕΥΕΠΕΝ το γνωρίζει και γι’ αυτό και «επιτρέπει» ανεξάρτητα ΠΕΑ (ακόμα και Γ) σε νέα μομονομένα διαμερίσματα, μέχρι να λυθεί και νομοθετικά το θέμα.

Προφανώς ένα βορινό και εκτεθειμένο διαμέρισμα δικαιολογείται να είναι Γ.

 

Δεν αναφερόμουν όμως σε αυτό, αλλά στην γενικότερη δυνατότητα έκδοσης ανεξάρτητου ΠΕΑ ανά ιδιοκτησία σε νέο κτίριο, την οποία θεωρώ λογική για τους λόγους που γράφω παραπάνω.

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Θα είχε τη λογική του αν η νομοθεσία προέβλεπε και τι θα γίνει με αυτά που βγαίνουν Γ με αυτό τον τρόπο.

 

Η ΕΥΠΕΝ μπορεί να το γνωρίζει αλλά αυτό το <<επιτρέπει>> δεν ξέρω πως εφαρμόζεται στην πράξη και δεν το καταλαβαίνω.

Δεν είναι θέμα της ΕΥΕΠΕΝ για το τι θα γίνει αν ένα νέο κτίριο ή τμήμα κτιρίου βγει Γ αντί Β που πρέπει.

Εως τώρα ο νόμος λέει: <<Β σε ένα χρόνο ή αλλιώς αυθαίρετο>>.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.