Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση του συστήματος χορήγησης βεβαιώσεων του Τ.Ε.Ε.


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

σαν ενημερώνω ότι το σύστημα τροποποιήθηκε και βγάζει τις βεβαιώσεις σύμφωνα με τις τροποποιήσεις που δημοσιευτηκαν στις 25-11-11

 

Δηλαδή βγαίνει κείμενο για αδόμητο και τροποποιήθηκαν οι υπόλοιπες βεβαιώσεις..ακόμη και αυτές που έχουμε ήδη υποβάλει...(και πρόσθεσαν και επιπλέον αρχείο για σύνδεση με δίκτυα!!!)

 

Επίσης στο τέλος κάθε βεβαίωσης αναγράφεται πλέον ο μοναδικός αριθμός ακινήτου που πρέπει να προσαρτάται στα συμβόλαια σύμφωνα με την παρ.16 του αρθρου 49 (συμπίπτει με τον ηλεκτρονικό κωδικό)

 

 

σας ανεβαζω 2 παραδειγματα να δειτε!

post-40888-0-65803300-1322769090_thumb.jpg

post-40888-0-18317600-1322769225_thumb.jpg

post-40888-0-10251500-1322770228_thumb.gif

Edited by ilias
Διόρθωση τίτλου
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους. Μόλις βγει και άκρη και με τα τοπογραφικά που απαιτούνται, ξεμπερδευουμε απο το άγχος των βεβαιώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Με το αγχος των φορολογικων να δω πώς θα ξεμπερδέψουμε, όταν σου φέρει ο πελάτης τοπογραφικο ενός ή δύο ετών εξαρτημένο αλλά όχι ΕΓΣΑ, και πρεπει να του εξηγήσεις ότι χρειάζεται καινούριο, με ΑΠΥ κλπ κλπ!!!! Και πώς συννενοούμαστε για όλο το θέμα της αμοιβής με τον τοπογραφο που το συνέταξε και θα το "διορθώσει" πάλι ή θα το ξαναμετρήσει αναλόγως. Εγώ πάντως εδώ ακόμη κολλάω, και το πράγμα θέλει σκέψη γιατί μαζί με τους πελάτες, "φακελωνόμαστε" πλήρως και εμείς από φορολογικής απόψεως!!! Αν κάποιος συνάδελφος βρήκε τρόπο να χειριστεί (κυρίως από άποψη τιμών-απυ - καταχωρήσεων στο πρόγραμμα-πληρωμής ή όχι κρατήσεων) τα αδόμητα, ας μας δωσει τα φώτα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρολα ταυτα, εγω θα συνεχισω να δινω τις βεβαιωσεις μου στο word αλλαζοντας το λεκτικο και προσαρμοζοντας το στα νεα δεδομενα, βαζοντας επισης φωτογραφιες, δικες μου σαλτσες, συνυπογραφες κλπ και στο τελος τα στοιχεια της δηλωσης και το ηλεκτρονικο κλειδι....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των τοπογραφικων θα λυθεί πολυ σύντομα. Μετα απο πληροφορίες, προσανατολίζονται στην κατάργηση της απαίτησης τοπογραφικων στα εντός σχεδίου και οικισμού, καθώς και σε αγροτεμάχια που θα έχουν αντικειμενική κάτω απο κάποιο όριο. Θα παραμένει θέμα των εξαρτημένων για τα αγροτεμάχια στη Μύκονο αλλα χαλάλι αν είναι να πάμε εκει για αποτύπωση!

Όσο για τα φορολογικά, ΔΠΥ, συμφωνητικό, καταβολή ΦΠΑ και τίποτα άλλο. Το ΤΕΕ δεν θα μας κάνει τίποτα, παραμονεύει η τροικα...

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi μετά και τη δημοσίευση του Ν. 4030 θα είναι άκυρες.

Είναι ξεκάθαρο αυτό.

Δε νομιζω Ηλια...

Διαβασε καλα τι λεει ο Νομος...

 

 

16. Οι βεβαιώσεις των μηχανικών που προβλέπονται στο άρθρο 23 παρ. 4 του ν. 4014/2011 έχουν ισχύ δύο (2) μηνών. Οι παραπάνω βεβαιώσεις πριν τη σύνταξη των συμβολαίων υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος και λαμβάνουν μοναδικό αριθμό, που αφορά το ακίνητο. Στα συμβόλαια προσαρτάται η βεβαίωση και ο μοναδικός αριθμός του ακινήτου.

 

 

Ειδες πουθενα να αναφερει οτι ζητειται ηλεκτρονικη βεβαιωση?

Υποβαλλονται ηλεκτρονικα στο συστημα και αποδιδεται μοναδικος αριθμος που αφορα το εν λογω ακινητο....

Υποβαλλονται τα δεδομενα στο συστημα, παιρνουμε κλειδια, Α/Α δηλωσης, αριθμους πρωτοκολλου κλπ, τα επισυναπτουμε στη βεβαιωση και την παραδιδουμε σφραγισμενη, υπογεγραμμενη μαζι με το 5σελιδο της δηλωσης του ακινητου στη συστημα....

 

Αν δεν επισυναψεις φωτογραφιες του ακινητου πως θα αποδειξεις οτι οντως οταν εσυ το ελεγξες δεν ειχε αυθαιρεσιες και οι ενδεχομενες αυθαιρεσιες που θα γινουν, θα γινουν ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ και δεν υπηρσαν αλλα εσυ τις συγκαλυψες?

 

Αν εγω θελω να δηλωσω οτι μου παρεδοθησαν περαιωσεις 3843, ΕΕΜΚ ή γενικα λοιπα στοιχεια που χρησιμευουν στην εκδοση της βεβαιωσης αφου αλλοιωνεται νομιμως το εμβαδον της ιδιοκτησιας μου, που θα τα γραψω εγω αυτα?

 

Υποβολη του ακινητου στο συστημα θελει, Ηλια, για να παρεις τους αριθμους, οχι παραδοση της ηλεκτρονικης βεβαιωσης σφραγισμενης και υπογεγραμμενης...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, αφής στιγμής δίνεις και το 5σελιδο μαζι με τη βεβαίωση, μπορείς να γράψεις ότι θέλεις στην τεχνική περιγραφή καθώς και στα σχόλια. Επίσης θα μπορούσες να επισυναψεις φωτογραφίες τυπωμενες απο σένα και μάλιστα υπογεγραμενες απο τον ιδιοκτήτη. Ποιος ο λόγος να μην χρησιμοποιήσεις την έτοιμη ηλεκτρονική βεβαίωση μια και τώρα διορθώνεται (επιτέλους αναφέρει αριθμό, έχει σωστό κείμενο για αδομητα);

Link to comment
Share on other sites

Το κειμενο για αδομητα υπαρχει πλεον και ειναι σωστο ΑΛΛΑ....

Το κειμενο για τα διαμερισματα που ειναι ΚΑΘΑΡΑ και δεν εχουν αυθαιρεσιες που να υπαγονται στις εξαιρεσεις της παρ.2 του αρ.23 κλπ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ...

Τουλαχιστον ετσι οπως εμφανιζοταν στην προηγουμενη του μορφη....

 

Βεβαιωνε τις 3 βουλιτσες του υποδειγματος και απο κατω εγραφε...

 

Περαν των ανωτερω...

Και επαναλαμβανε τις 2 πρωτες βουλιτσες...

 

Κατι που ανηκει στην περιπτωση 2 του υποδειγματος του ΥΠΕΚΑ, οταν και οι αυθαιρετες κατασκευες εμπιπτουν στις εξαιρεσεις της παρ2 του αρ.23 του Ν.4014

 

Το ειχα παρατηρησει εξ αρχης και το ειχα θιξει και σε αλλο thread

Δεν ξερω αν διορθωθηκε πλεον...

 

Συν τοις αλλοις, οι φωτογραφιες που θα επισυναψω δεν θα αποτελουν πλεον τμημα της βεβαιωσης και δε θα εχουν καμια νομικη ισχυ, ακομα και να φερουν την υπογραφη αγοραστη και πωλητη....

 

Θα ψαξω να βρω το ποστ μου σχετικα με τα οσα αναφερω παραπανω να σου δειξω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.