Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο με ψευδή άδεια


Recommended Posts

Άντε γειά σου βρε φίλε Faethon11!!!!!

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο κάνω, το έγραψα όμως έτσι για να βοηθήσω εμμέσως το συνάδελφο....

 

 

σε κτίσμα με Ο.Α. του 1990 το τοπογραφικό της Ο.Α. είναι ψευδές (ήταν 752 τ.μ. ενώ στη μέτρηση μου τώρα είναι 733 τ.μ. και συνεπώς δέν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εφ όσον χάνει την παρέκλιση των 750 τ.μ. (προσωπο σε ναγνωρισμένη δημοτική οδό, εκτός σχεδίου). Η άδεια ήταν 60 τ.μ. και η αυθαίρετη προσθήκη είναι 35 τ.μ. πάει όλο για τακτοποίηση απλά έχει Ο.Α.?

 

Δε νομίζω φίλε μου ότι, (κι αν λένε οι διάφοροι ότι), ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να ελέγξει τη ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ της άδειας!!!! Γιατί να πάρει η ...ευχή το μέτρησες;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπική άποψη:

 

Εάν έχω περίπτωση ΕΝΤΟΣ και ΜΕ ο.α. (προς το παρόν δεν έχω), θα έπαιρνα μόνο το τοπογραφικό της άδειας και αφού δεν απαιτείται επιπλέον εξαρτημένο τοπογραφικό για αυτήν την περίπτωση... δεν θα το μετρούσα!

 

Θα το μετρούσα (με βοήθεια συναδέρφου) μόνο εάν το τοπογραφικό της ο.α. έδειχνε τμ = αρτιότητα. Διότι εκεί θα μου "μύριζε" λίγο η ισότητα των δύο! :smile:

 

ΩΣΤΟΣΟ:

 

Ο συνάδερφος είναι σε ΕΚΤΟΣ σχεδίου και άρα (έχει δεν έχει ο.α.) θα καταθέσει ΚΑΙ εξαρτημένο τοπογραφικό. Πόσα τμ θα έχει το εξαρτημένο τοπογραφικό?

Εκεί είναι το "ζόρι", διότι ΔΕΝ θα είναι της άδειας, αλλά θα είναι καινούργιο ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ !

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μου περιπτωση, ο ιδιοκτητης ειχε αγορασει οικοπεδο 380μ2 που φαινεται στα συμβολαιο και βασει αυτων εκδοθηκαν 4 αδειες (1973-1974-1980-2004).Τον Δεκεμβριο του 2011 ηθελε η συμβολαιογραφος εξαρτημενο τοπογραφικο και εκει ανακαλυψαμε οτι το οικοπεδο ειναι 365μ2 .Τελικα τον 2-2012 ο σημερινος ιδιοκτητης βρηκεμετα απο ψαξιμο , οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης του οικοπεδου ειχε προστριβες με τον διπλανο και ειχε χασει καποια μ2,.Το συμβολαιο αγοραπωλησιας εγινε τον 10-1972 και η αποφαση του ειρηνοδικειου βγηκε τον 11-72 που αναφερει σαν αντιδικους τον διπλανο και τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Ο σημερινος ιδιοκτητης εχει το συμβολαιο αγοραπωλησιας που φαινονται τα380μ2.

Την στιγμη που υπαρχει νεο τοπογραφικο -και σημειωτεον εχω κανει υπαγωγη σε ρυθμιση εναν αυθαιρετο οροφο -δεν ειμαι υποχρεωμενη να δειξω τα νεα μ2 ?και επισης επειδη στο ισογειο θελουν να βγαλουν αδεια αλλαγη διαρυθμισης τους ειπα οτι πρεπει να ρυθμισουν και το τμημα της οικοδομης που πλεον ειναι μεσα στο Δ με ταυτοχρονη υ.δ. και υ.κ .

.Πιστευετε οτι μπορει να υπαρξει προβλημα με την νομιμοτητα των αδειων ? (παρολο που το οικοπεδο ηταν και παραμενει ειναι αρτιο κατα κανονα και δεν ηταν απαραιτητος ο ελεγχος συμβολαιου , στην τελευταια αδεια (που την ειχα υπογραψει εγω -δυστυχως τελικα γιατι εχω παθει πλακα :sad: ) ειχα βαλει και το συμβολαιο ,, δεν νομιζω να τιθεται θεμα υποβολης ψευδων στοιχειων.Επισης οσον αφορα την υπαρχουσα οικοδομη, αυτη ειναι συμφωνα με τις εκδοθεισες αδειες (περιγραμμα, επιφανεια , ογκο)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά. το θέμα είναι ότι είναι μόνο 17 τ.μ. και μου τη δινει ξέροντας τι έχει γίνει στο παρελθόν όπου μιλούσαμε για άλλα αντ άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μου περιπτωση, ο ιδιοκτητης ειχε αγορασει οικοπεδο 380μ2 που φαινεται στα συμβολαιο και βασει αυτων εκδοθηκαν 4 αδειες (1973-1974-1980-2004).Τον Δεκεμβριο του 2011 ηθελε η συμβολαιογραφος εξαρτημενο τοπογραφικο και εκει ανακαλυψαμε οτι το οικοπεδο ειναι 365μ2 .Τελικα τον 2-2012 ο σημερινος ιδιοκτητης βρηκεμετα απο ψαξιμο , οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης του οικοπεδου ειχε προστριβες με τον διπλανο και ειχε χασει καποια μ2,.Το συμβολαιο αγοραπωλησιας εγινε τον 10-1972 και η αποφαση του ειρηνοδικειου βγηκε τον 11-72 που αναφερει σαν αντιδικους τον διπλανο και τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Ο σημερινος ιδιοκτητης εχει το συμβολαιο αγοραπωλησιας που φαινονται τα380μ2.

Την στιγμη που υπαρχει νεο τοπογραφικο -και σημειωτεον εχω κανει υπαγωγη σε ρυθμιση εναν αυθαιρετο οροφο -δεν ειμαι υποχρεωμενη να δειξω τα νεα μ2 ?και επισης επειδη στο ισογειο θελουν να βγαλουν αδεια αλλαγη διαρυθμισης τους ειπα οτι πρεπει να ρυθμισουν και το τμημα της οικοδομης που πλεον ειναι μεσα στο Δ με ταυτοχρονη υ.δ. και υ.κ .

.Πιστευετε οτι μπορει να υπαρξει προβλημα με την νομιμοτητα των αδειων ? (παρολο που το οικοπεδο ηταν και παραμενει ειναι αρτιο κατα κανονα και δεν ηταν απαραιτητος ο ελεγχος συμβολαιου , στην τελευταια αδεια (που την ειχα υπογραψει εγω -δυστυχως τελικα γιατι εχω παθει πλακα :sad: ) ειχα βαλει και το συμβολαιο ,, δεν νομιζω να τιθεται θεμα υποβολης ψευδων στοιχειων.Επισης οσον αφορα την υπαρχουσα οικοδομη, αυτη ειναι συμφωνα με τις εκδοθεισες αδειες (περιγραμμα, επιφανεια , ογκο)

 

Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.

Για καλό και για κακό πρότεινε στον ιδιοκτήτη να ρυθμίσεις και ότι, πλέον είναι εντός δ κ.λπ. (με βαση το νέο τοπογραφικό).

Αν δεν το κάνει τώρα θα το βρει μπροστά του κάποια στιγμή στο μέλλον (π.χ. άλλη άδεια, ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

IΑΣΟΝΑ ηδη του εχω πει τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισει στο μελλον , γιατι θελει να βγαλει και αδεια διαρρυθμισης στο ισογειο, οποτε ειναι στην διαδικασια να τα ρυθμισει.Σκεφτηκα να παρω την δυσμενεστερη περιπτωση -οχι μονο υπερδαση δ αλλα και υ.κ (παρολο που ειναι < επιτρεπομενη ) και υ.δ - χαραζοντας στο νεο τοπογραφικο την νεα αποσταση δ. τα τμηματα αυτα τα βαζω και σαν υ.κ και υ.δ .Απλα πανικοβληθηκα στην αρχη με τα νεα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά. το θέμα είναι ότι είναι μόνο 17 τ.μ. και μου τη δινει ξέροντας τι έχει γίνει στο παρελθόν όπου μιλούσαμε για άλλα αντ άλλων.

 

Το παρελθόν μας έχει φέρει όμως εδώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να το σκέφτεσαι!!!!

 

 

Σε αυτήν την ημερίδα περίπου στην 1 ώρα και 42 λετπά μπορείτε να ακούσετε τις απόψεις των ομιλητών (Λεμπέση, Ξυνομιλάκη κ.λ.π.) για το αν μπορούμε ή όχι να πάρουμε υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη για να υπολογίσουμε ή όχι το πρόστιμο χωρίς οικοδομική άδεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.