Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο με ψευδή άδεια


Recommended Posts

Στη γενική περίπτωση άδειας με ψευδή στοιχεία, είναι δυνατή η καταγγελία της στην πολεοδομία που την εξέδωσε, ώστε να ακυρωθεί και μετά να θεωρηθεί χωρίς άδεια το κτίσμα (χωρίς τα καραγκιοζιλίκα της απόκρυψης από τον ιδιοκτήτη)?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και μετά δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα συνάδελφε (ενώ τώρα μπορείς έστω με παραβάσεις των 5678)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

μια διευκρίνηση όσον αφορά τους συντελεστές.

 

σε εκτός σχεδίου αυθαίρετο με άδεια η οποία εκδόθηκε σε οικόπεδο που δεν είχε την αρτιότητα έχουμε συνολική κατασκευή

400 τ.μ. τα οποία είναι

 

δύο ανεξάρτητα υπόγεια από 50τ.μ.

δύο μεζονέτες από 100τ.μ.

και δύο διαμερίσματα στον επιπλέον όροφο από 50τ.μ.

(στρογγυλοποίησα τα τ.μ. για να δούμε λίγο την ουσία των αυθαιρεσιών)

 

η άδεια ήταν για δύο μεζονέτες με υπόγεια ως βοηθητικοί χώροι αλλά αφού είναι εν δυνάμη ακυρη δηλώνουμε όλα τα τετραγωνικά με τους μέγιστους συντελεστές ως προς τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης

 

επιτρεπόμενη δόμηση και καλύψη 200τ.μ.

 

καταρχήν θεωρώ σωστό να γίνει διάκριση κύριων και βοηθητικών

 

άρα λέμε 100/200=0,50 για το υπόγειο (50 εως 100%)

και 300/200=1,5 για τους κύριους (100 έως 200%)

και πάμε στους αντίστοιχους συντελεστές

 

ή από ερωταπαντήσεις Ε το (2)

 

"το ενιάιο ειδικο πρόστιμο επιβαρύνεται με το μεγαλύτερο συντελεστή που αναλογεί στη συνολική υπέρβαση δόμησης ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία"

 

οπότε θα πρέπει να υπολογίσω

50/200=0,25 (<50%) για κάθε υπόγειο διαμέρισμα

100/200=0,50 (50 έως 100%) για κάθε μεζονέτα

50/200=0,25 (<50%) για κάθε επιπλεον διαμέρισμα

 

και φυσικά αντίστοιχα για να δηλωθεί τόσο η υπέρβαση κάλυψης και ύψους

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Φιλικά

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

και μετά δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα συνάδελφε (ενώ τώρα μπορείς έστω με παραβάσεις των 5678)

 

γιατί δεν θα μπορεί?δεν μπορεί ν πάει με το 26 κ να πληρώσει μονο παράβολο?

οπότε γλιτώνεις κ τους συντελεστές

Link to comment
Share on other sites

μα για να δείξει ο μηχανικός ψευδές τοπογραφικό σημαίνει ότι είχε κάποιους λόγους;

είτε δεν είχε το Δ είτε Υ σ.δ κλπ

οπότε πως θα πάει με το άρθρο 26 και με το άρθρο 23 ΓΟΚ 85-αφού ήδη έχει υπερβάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Θάνο δες την Ε/Α Η8. Θα πρέπει να δεις τη σύσταση. Αν το γήπεδο με τα κτίσματα είναι μία οριζόντια ιδιοκτησία θα πρέπει να αθροίσεις όλα τα τετραγωνικά ως προς τα επιτρεπόμενα που θα είχες αν το οικόπεδο ήταν άρτιο, και φυσικά να κάνεις μία δήλωση του Ν4014.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω κι εγώ διάφορες απορίες για τους μέγιστους συντελεστές..

Η άδεια αφορά εκτός σχεδίου περιοχή, το καινούριο τοπογραφικό δείχνει το οικόπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, οπότε μέγιστοι συντελεστές.

Εχουν κατασκευαστεί 240τμ έναντι των 200τμ που επιτρέπονται από τους όρους δόμησης, θεωρώ την υπέρβαση 100-200% για το σύνολο των τμ ανεξάρτητα απο το άν χωρίζονται τα τμ σε διάφορα φύλλα καταγραφής;

Η Θ8 αναφέρει μόνο τους συντελεστές 5,6,7,8. Ο 9 εξυπακούεται ή αγνοείται; Το κτίριό μου παραβιάζει μελλοντική γραμμή παραλίας που θεωρείται Ο.Γ.Τσεκάρω κι αυτήν την παράβαση;

Και για το ύψος δεν έχω καταλάβει, βάζω σαν υπέρβαση 7μ;;;

..Καλά το πρόστιμο αγγιζει ύψη δυσθεώρητα, βέβαια!

Και μια τελευταία ερώτηση, μιά απάντηση του ΥΠΕΚΑ που λέει ότι δεν είμαστε αρμόδιοι να κρίνουμε την νομιμότητα της άδειας, οπότε δίνουμε βεβαίωση σε σχέση με τα μεγέθη της άδειας,θα μπορούσε να ισχύει και στην περίπτωσή μου ή η ύπαρξη του καινούριου τοπογραφικού με υποχρεώνει να πάω με άδεια με ψευδή στοιχεία;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων για όποια βοήθεια, έχω σκάσει μ αυτή την περίπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Έχω οικοδομική άδεια του 1980 και το τοπογραφικό της άδειας δείχνει το οικόπεδο 3306τμ αλλά εντός ζώνης! Αυτό δεν ισχύει, το οικόπεδο δέν είναι εντός Ζώνης άρα δεν ήταν ποτέ άρτιο και οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

αν το εμβαδό είναι περίπου το ίδιο

τότε δεν έχεις ψευδές τοπογραφικό

αλλά οικ άδεια "ανακλητέα"

αλλά αυτό όμως δεν το εξετάζεις εσύ

 

Οπότε προχωράς σαν εντός ζώνης με ο.α

(Αυτή είναι η γνώμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.