Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτελους η αναμενομενη αναβαθμιση


Recommended Posts

Το τέλος καταβάλλεται (και ηλεκτρονικά μέσω web banking) σε Τραπεζικό ίδρυμα, η πληρωμή πιστοποιείται αυτόματα και ενεργοποιείται η διαδικασία ένταξης. Ακολουθούν οι πληρωμές των δόσεων για τις οποίες ενημερώνεται αυτόματα το σύστημα, με την πρώτη από αυτές να καταβάλλεται μέχρι την 22α Δεκεμβρίου 2011 (η προθεσμία αναμένεται να παραταθεί με σχετική νομοθετική ρύθμιση). Στον πολίτη δίνεται κωδικός που θα του επιτρέπει την ενημέρωσή του για την καταχώρηση των δόσεων και το οφειλόμενο υπόλοιπο μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς άρχισε αλλά προσοχή!!, δυστυχώς με λάθη:

σε δήλωση αποκλειστικά με έκδοση άδειας, το παράβολο ανεξαρτήτως τετραγωνικών χρεώνεται μόνο 500€

σε τρεις δοκιμές με 10μ2 ή 400μ2 ή 10000μ2

ενώ θα 'πρεπε βάσει άρθρου 24 γ, 500€ - 2000€ - 6000€ αντίστοιχα.

Το ΄χει παρατηρήσει κανείς?

Σήμερα μετά από χθεσινή επικοινωνία διορθώθηκε, αυτό τουλάχιστον.
Link to comment
Share on other sites

δεν το έθεσα καλα

δεν το δοκίμασα... ερώτημα ηταν δεν έχω κάνει ακόμα την υποβολή.... αλλά τι να πω στον πελάτη 1000 η 2000

λέει καπου ότι αυτά τα τμ που έχουν μόνο υ.υ. δεν υπολογίζονται για να δεις τι παράβολο έχεις?

 

τελικά έκανα δοκιμή με οτι να ναι στοιχεία, έβαλα 50τμ υ.δ και 80τ.μ χωρίς υπερβαση δόμησης με Υ.Υ.το παράβολο που ζητάει είναι 2000

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα επιπλεον πληρωμη 175 ευρω προστιμου γιατι τα τελικα μ2 του αυθαιρετου ειναι +2,00μ2.Ειχα δηλωσει απο την αρχη εφ'απαξ καταβολη οποτε και αυτα πληρωθηκαν το ιδιο.Σημερα το συστημα εχει ενημερωθει για την πληρωμη αυτη, φαινεται στο συστημα.Το θεμα ειναι ομως στο pdf αρχειο που θελει ο ιδιοκτητης για την ΔΕΗ φαινονται μονο οι 2 πρωτε πληρωμες δλδ το παραβολο και το ποσο της πρωτης πληρωμης εφαπαξ ,οχι ομως η επιπλεον πληρωμη.Γνωριζει καποιος κατι επι τουτου ?Κανονικα δεν θα επρεπε να φανει και στο αρχειο ?

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει μόνο παράβολο αν πάς γιά νομιμοποίηση, σωστά?

 

ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΩ ΣΤΟ Φ.Κ.

ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΔΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ δέν υπόλογίζει το πρόστιμο για τα τ.μ. υπέρβασης αλλά

υπολογίζει τις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις (500+500+500...) μηπώς να το παραλείπω αυτό το πεδίο

 

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος?

Link to comment
Share on other sites

Η εκπτωση 20% σε περιπτωση εφαπαξ πληρωμης γινεται τελικα στο συνολο του προστιμου ή αυτου που μενει μειον το παραβολο ...?

Γνωριζει κανεις συναδελφος που εχει κανει οριστικη υπαγωγη με εφαπαξ πλητωμη..?

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει μόνο παράβολο αν πάς γιά νομιμοποίηση, σωστά?

 

ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΩ ΣΤΟ Φ.Κ.

ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΔΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ δέν υπόλογίζει το πρόστιμο για τα τ.μ. υπέρβασης αλλά

υπολογίζει τις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις (500+500+500...) μηπώς να το παραλείπω αυτό το πεδίο

 

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος?

καλή ερώτηση αυτό... αλλά έχω την εντύπωση αφού βάζεις λοιπές παραβάσεις τότε είναι σαν να δηλώνεις ότι αυτές θα πάνε με το ειδικό πρόστιμο (τακτοποίηση)... έχω κι εγώ τέτοια περίπτωση και απλά τον Η.Χ. που θα πάει για νομιμοποίηση τον ανέφερα στην τεχνική περιγραφή της δήλωσης, δεν έβαλα σε κάποιο κουτάκι τα τετραγωνικά του... ή τις λοιπές παραβάσεις που αντιστοιχεί...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ πάλι μπας και τυχαίνει κάποιος να γνωρίζει κατι επ' αυτου......(αν και φοβαμαι οτι η ερωτηση θα πεσει στο κενο)

Με τον συντελεστη παλιότητας και τις λοιπες παραβάσεις έχουμε κανα νέο;

Το τελευτέο που είπαν ειναι οτι ΔΕΝ θα μετρήσει; εξήγησε κανεις γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.