Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές προστιμου, μετα την οριστικη υποβολη και εφαπαξ καταβολη του.


Recommended Posts

Τεχνική έκθεση κάνεις πριν την οριστική υποβολή. Μετά κλειδώνει. Αλλιώς γραφεις τα απολύτως απαραίτητα, κάνεις οριστική υποβολή, και γράφεις αργότερα την τεχνική έκθεση όπως εσύ θέλεις σε και τη στέλνεις στη βάση δεδομένων μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά όταν και εφόσον ανοίξει.

 

 

 

kontegr[/b]' timestamp='1324420646' post='380359']

προς ενημέρωση :

έχω περίπτωση ενώ είχε εξωφληθεί ήδη (προσωρινή υπαγωγή), έκανα μία αλλαγή μετά που βγήκε η Θ4... επναυπέβαλα την προσωρινή, επαυπολογίστηκε το πρόστιμό και βγήκε νέα εντολή με το υπόλοιπο προς καταβολή ποσό, απλά αυτά που είχαν πληρωθεί (παράβολο και αρχική εφάπαξ) αφαιρέθηκαν από το όλο τελικό ποσό...

Το θέμα είμα αν το τελικό ποσό διατήρησε την έκπτωση του 20%. Έστω αρχικό πρόστιμο 5000 €, με εφάπαξ καταβολή 4000€. Το πληρώνεις. Επαναπροσδιορίζεις το πρόστιμο που είναι επιπλέον 1000€. Και σου έβγαλε υπόλοιπο 800 με την έκπτωση? Δηλαδή από το σύνολο 6000€ συνολικά πληρώθηκαν 4800€ (με τραβεστί εφάπαξ?)

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι τοιχοι που δεν υπολόγισα υπάρχουν στα σχέδια της αδειας και προσμετρούνται στα τμ του ΗΧ στο διάγραμμα κάλυψης. Για τακτοποίηση υπολόγισα μονάχα την καθαρή επιφάνεια παραλείποντας οποιονδήποτε τοίχο φαινόταν στο σχέδιο κάτοψης

Αρα σωστά έπραξες κατ'εμέ!

Link to comment
Share on other sites

Τεχνική έκθεση κάνεις πριν την οριστική υποβολή. Μετά κλειδώνει. Αλλιώς γραφεις τα απολύτως απαραίτητα, κάνεις οριστική υποβολή, και γράφεις αργότερα την τεχνική έκθεση όπως εσύ θέλεις σε και τη στέλνεις στη βάση δεδομένων μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά όταν και εφόσον ανοίξει.

 

 

 

 

Το θέμα είμα αν το τελικό ποσό διατήρησε την έκπτωση του 20%. Έστω αρχικό πρόστιμο 5000 €, με εφάπαξ καταβολή 4000€. Το πληρώνεις. Επαναπροσδιορίζεις το πρόστιμο που είναι επιπλέον 1000€. Και σου έβγαλε υπόλοιπο 800 με την έκπτωση? Δηλαδή από το σύνολο 6000€ συνολικά πληρώθηκαν 4800€ (με τραβεστί εφάπαξ?)

Ναί το τελικό πρόστιμο, (2η φορά εφάπαξ) κρατάει το 20%. Τώρα τι εφάπαξ είναι αυτό, δεν ξέρω να σου πω :)

Link to comment
Share on other sites

IOANNA

 

Αυτο που λες οτι και τη 2η φορα επανπροσδιοριζει την εκπτωση 20% στο συνολο του τελικου προστιμου , το εκανες ή απλα νομιζεις οτι ετσι γινεται?

 

Ρωταω γιατι εχω ιδια περιπτωση που εχει πληρωθει εφ'απαξ αρχικα αλλα τελικα εχω να προσθεσω κι αλλες παραβασεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρα σωστά έπραξες κατ'εμέ!

 

Παρέλειψα επίσης και τοιχείο το οποίο είναι συνέχεια της τοιχοποιιας η οποία είναι παράλληλα και μεσοτοιχία. Ανατρέχοντας στα posts περι καθαρής επιφάνειας ΗΧ στο φορουμ δημιουργείται ένα ζήτημα για το αν υπολογίζουμε στα καθαρά τμ ΗΧ φέροντα στοιχεια ή όχι. Υπάρχει κάποια πιο σαφής απάντηση-άποψη τώρα που έκλεισαν και τον κύκλο τους οι ΗΧ με τον νόμο 3843?

Link to comment
Share on other sites

IOANNA

 

Αυτο που λες οτι και τη 2η φορα επανπροσδιοριζει την εκπτωση 20% στο συνολο του τελικου προστιμου , το εκανες ή απλα νομιζεις οτι ετσι γινεται?

 

Ρωταω γιατι εχω ιδια περιπτωση που εχει πληρωθει εφ'απαξ αρχικα αλλα τελικα εχω να προσθεσω κι αλλες παραβασεις...

Ναι, το έχω κάνει και μου το υπολόγησε έτσι ακριβώς. Εσύ προχώρησες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μετά απο ολοκληρωμένη υπαγωγή μπορεί να συμπληρωθεί παράβαση στην ίδια δήλωση?θέλω να προσθέσω μια παράβαση της 13 κατηγορίας .

Link to comment
Share on other sites

Σε ολοκληρωμένη υπαγωγή αλλαγές δεν γίνονται.Δοκίμασε μήπως με φαξ ενημερώσεις το ΤΕΕ εξηγώντας την περίπτωσή σου και σε γυρίσουν σε προσωρινή υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα εγω,

εστειλα φαξ στο 2103221772

με γυρισαν στη προσωρινη υπαγωγη, δηλωσα την εξτρα παραβαση, πληρωσα και το ξανακλειδωσα.

Ολα μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.