Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές προστιμου, μετα την οριστικη υποβολη και εφαπαξ καταβολη του.


Recommended Posts

Αν βρίσκεσαι σε στάδιο προσωρινής υπαγωγής μπορείς να κάνεις όσες συμπληρώσεις - τροποποιήσεις θέλεις. Στη συνέχεια ξαναστέλνεις τη δήλωση. Αν υπάρχει υπόλοιπο προστίμου για πληρωμή, η δήλωση θα παραμείνει σε προσωρινή υπαγωγή και θα υπάρχει ανεξόφλητο πρόστιμο. Αν δεν υπάρχει υπόλοιπο προστίμου για πληρωμή η δήλωση θα παραμείνει επίσης σε προσωρινή υπαγωγή με υπόλοιπο προστίμου για εξόφληση 0 ευρώ. Όποτε θέλεις στη συνέχεια την στέλνεις σε οριστική υπαγωγή (αν θέλεις).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, στην περίπτωση όπου έχει γίνει περαίωση της διαδικασίας,(έχουν πληρωθεί τo πρόστιμo και ο μηχανικός) μπορώ να ζητήσω να ανοίξει το σύστημα και να προσθέσω μια νέα παράβαση, ή θα μπορούσε να γίνει με μια νέα δήλωση;;;;

 

Τι γνώμη έχετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Zητάς να ανοίξει το σύστημα και προσθέτεις την νέα παράβαση

 

Με την προϋπόθεση βέβαια να μην έχει ήδη χρησιμοποιηθεί η βεβαίωση νομιμότητας της οριστικής δήλωσης που προηγήθηκε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

 

Ζητάω την βοήθεια σας για ένα θέμα που με επείγει ιδιαίτερα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το ΤΕΕ.

 

Λόγω αναστολής όλων των ηλεκτρονιοκών λειτουργιών του ΤΕΕ κια μετα και την τελευταία μέχρι τις 04/11, μου δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα με την αποληρωμή του προστίμου μιας δήλωσης αυθαιρέτου.

 

Λόγω ανάγκης να αλλάξει ο τρόπος αποληρωμής του προστίμού από δόσεις σε εφάπαξ πληρωμή, ώστε να πραγματοποιηθεί μεταβίβαση του εν λογω ακινήτου, βρίσκομαι σε αδιέξοδο καθώς η πρώτη δόση

 

πρέπει να πληρωθεί στις 02/11 και το ΤΕΕ δεν θα λειτουργεί βάσει των τελευταίων πληροφοριών εως τις 04/11. οπότε δεν μου δίνεται η δυνατότητα ηλεκτρονικά να ζητήσω την αλλαγή της αποληρωμής αλλα

 

και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τις 04/11, γιατί θα έχω χάσει την πρώτη δόση και θα έχω πρόβλημα. Τόσο στο ΥΠΕΚΑ όσο και στο ΤΕΕ δεν μπορούν να με εξυπηρετησουν λόγω αναστοής των λειτουργιών.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή να ξέρει κάτι σχετικό?

 

Φαντάζομαι πως θα δοθούν παρατάσεις λόγω τόσων ημερών που είναι κλειστό το σύστημα αλλα δεν είναι και σίγουρο

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ολα γίνονται με ηλεκτρονική αίτηση στο ΤΕΕ, μόλις ανοίξει φυσικά το σύστημα. Φυσικά δεν θα προκύψει θέμα λόγω της εκπρόθεσμης καταβολής της δόσης!

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

αρα προτεινετε, αφου θελω να αλλαξω τον τροπο πληρωμης, να μην πληρωσω τωρα στις 02/11 την πρωτη δοση και να περιμενω να ανοιξει το συστημα ωστε να ζητησω την εφαπαξ αποπληρωμη?

γνωριζετε οτι δεν θα υπαρξει προβλημα οταν ανοιξει και παλι το συστημα?

 

συγγνωμη που επιμενω αλλα υπαρχει προβλημα με το συγκεκριμενο ακινητο και φοβαμαι μην δημιουργηθει προβλημα.

 

σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση, με βοηθησατε πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω κανει οριστικη υποβολη.

1) Στο συστημα λεει "Ολοκληρωμενη Υποβολη". ειναι σωστό? (Δεν θυμαμαι τι ελεγε πριν)

2) Επισης στην Βεβαιωση που μολις εμφανισε το συστημα, λεει ως ημερομηνια αυτοψιας πχ 5.11.11 και στο τελος οτι η βεβαιωση ισχυει για δυο μηνες!!! Ειναι σωστο αυτο? ή εκανα μ@λ@κια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.