Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές προστιμου, μετα την οριστικη υποβολη και εφαπαξ καταβολη του.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διαβαζοντας το σχολιο του ΜΟΝΟΣ θετω παλι το παρακατω ερωτημα που ειχα βαλει και χθες αλλα δεν πηρα απαντηση.

 

Εχω εξοφλησει εφαπαξ το ποσο του προστιμου, η δηλωση ειναι ολοκληρωμενη, και εχω παλαιο προστιμο το οποιο δεν μπορεσα να συμψηφισω οταν εκανα την δηλωση περι τα τελη Οκτωβριου γιατι τοτε δεν υπηρχε εγκατεστημενη η σχετικη εφαρμογη στο προγραμμα του ΤΕΕ.

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? χανεται το παλαιο προστιμο? εχει κανεις παρομοια περιπτωση?

 

Ακριβώς την ίδια περίπτωση έχω , αλλά δεν μου έχουν δώσει ακριβείς οδηγίες ακόμη. Καθημερινά προσπαθώ να βγάλω άκρη. Αν κάποιος συνάδελφος το έχει αντιμετωπίσει , ας μας δώσει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις δηλαδή να σου ανοίξει το σύστημα , να περάσεις μέσα τα παλιά πρόστιμα , να συμψηφιστούν , να βγει λογικά λιγότερο νέο πρόστιμο από αυτό που έχεις πληρώσει και να σου επιστρέψουν τη διαφορά πίσω.Πολύ λογικό ακούγεται.Μάλλον πρέπει να το κυνηγήσεις έως το τέλος γιατί δεν ήταν υπαιτιότητά σου η αδυναμία του συστήματος για συμψηφισμό.Ξεκίνα το και ενημέρωνέ μας (Μάλλον από το άνοιγμα της δήλωσης θα ξεκινησεις)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

και αν κάποιος έχει πληρώσει εφάπαξ , έχει πάρει και δήλωση περάιωσης κτλ και μετά κατά την υποβολή των σχεδίων διαπιστώσει ότι έχει λάθος υπολογίσει το πρόστιμο λόγω ασαφειών του νόμου(σοφίτες , υπόγεια κτλ) δεν θα μπορείς να πας να κάνεις αλλαγή? και το λέω γιατί γκριζάρουν τα πάντα και δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα..τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή θα έχεις σοβαρό πρόβλημα. Από αυτά που ξέρουμε δεν μπορεί να γίνει τίποτα εφόσον παγώσει η δήλωση.

Για αυτό είμαι της άποψης πως πρέπει να κάνεις ξεκάθαρες κουβέντες με τον ιδιοκτήτη. "Βάσει των όσων έχουν πει, προκύπτει αυτό, επειδή όμως αλλάζουν τα πράγματα με διευκρινήσεις μπορεί να αλλάξει και το πρόστιμο. Το βιάζεσαι? Α ναι, τότε παίρνεις και το ρίσκο μιας πιθανής μείωσης του προστίμου"

Δυστυχώς αυτά είναι τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις οριστικοποιήσει στα μέσα Νοέμβρη και η ''διευκρίνιση'' για τα επιτρεπόμενα vs εγκεκριμένα έρχεται στις αρχές Δεκέμβρη, δε νομίζω ότι θα μπορέσει ποτέ κανένας να σου πει ότι έκανες λάθος.

Απλά ξέχνα το...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ζητήσει να του ανοίξει η δήλωση από το ΤΕΕ, να βάλει τα σωστά και αν κάνει να πάρει ρέστα ας προσπαθήσει να τα διεκδικήσει.Υπάρχει πάντως ένα θεματάκι. ότι για να πάμε σε οριστική υπαγωγή κάνουμε κλικ ότι όλα είναι ελεγμένα και σωστά.Πάντως αξίζει να το παλέψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε δήλωση που έχει υποβληθεί οριστικά εδω και ένα μήνα τακτοποιήθηκε-περαιώθηκε κλεισμένος ημιυπαίθριος χώρος. Επηρεασμένος από τον τρόπο που ρυθμίζαμε στον 3843 υπολόγισα μόνο την καθαρή επιφάνεια και άφησα τοίχους απ'έξω. Μετά από κουβέντα με συναδέλφους πείστηκα οτι έπραξα λάθος, καθώς τώρα θεωρείται υπέρβαση δόμησης και όχι επιφάνεια αλλαγής χρήσης. Τα πρόστιμα έχουν πληρωθεί και ήδη εδωσα βεβαίωση που δεν χρησιμοποιήθηκε. Είναι δυνατόν να μου ανοίξουν τη δήλωση και να επιβαρυνθεί ο πελάτης με το προστιμο που προκύπτει από τα ελάχιστα τμ των τοίχων?τι μου προτείνετε?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Οι τοίχοι του ΗΧ υπήρχαν στην άδεια ή ήταν ανοιχτός και από τις 2 ή 3 πλευρές?Αυτό έχει σημασία. Όποιοι τοίχοι δεν υπάρχουν στην άδεια μπαίνουν στον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Οι τοιχοι που δεν υπολόγισα υπάρχουν στα σχέδια της αδειας και προσμετρούνται στα τμ του ΗΧ στο διαγραμμα κάλυψης. Για τακτοποίηση υπολόγισα μονάχα την καθαρή επιφάνεια παραλείποντας οποιονδήποτε τοίχο φαινόταν στο σχέδιο κάτοψης. Είσης μια ακόμη ερώτηση, η υποβολή της τεχνικής έκθεσης είναι υποχρεωτική πριν την οριστική υποβολή, ή μπορεί και να δοθεί συμπληρωματικά στην δεύτερη φάση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.