Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε αποδοτικότερη μέθοδο θέρμανσης;


Dimitris!

Recommended Posts

παιδιά μιά και το είδα σας παραθέτω την παρακάτω <<φρέσκια>> σύγκριση κόστους θέρµανσης από διάφορες τεχνολογίες

NTUA_Sygkrish_Kostous_Thermansis.pdf

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Καλό το άρθρο. Πολύ ενδιαφέρον!

Δηλαδή, αν συνυπολογίσουμε SCOP (ετήσιο βαθμό απόδοσης) 3,5 με 4, και νυκτερινό ρεύμα, πάμε και ένα 30-40% πιο κάτω στο κόστος της Α/Θ.

Link to comment
Share on other sites

Λειπουν τα σωματα υπερυθρων! Βλεπω προσπαθεια σπιλωσης τους :mrgreen:

Ας το δειξουν καμια φορα στη τηλεοραση, να καταλαβει ο κοσμος τι γινεται.

+1 κ απο μενα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λειπουν τα σωματα υπερυθρων! Βλεπω προσπαθεια σπιλωσης τους :mrgreen:

Ας το δειξουν καμια φορα στη τηλεοραση, να καταλαβει ο κοσμος τι γινεται.

+1 κ απο μενα

 

ποια σωματα?!?!?!? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ένα "επίσημο" έγραφο...

για αυτο το ανέβασα αμέσως παιδιά. Μέσα σε όλες τις μπουρδες που ακούμε τουλάχιστον έχουμε και μια επίσημη εργασία.

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ckiriako, με όλο το σεβασμό, τι να γίνει δηλαδή με τα πάνελ υπερύθρων.

Το Σεπτέμβριο έκανα έρευνα αγοράς για να εγκαταστήσω εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης στο σπίτι μου.

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω πάνελ υπερύθρων επειδή ένας φίλος μου τα τοποθέτησε στο σπίτι του με συνολικό κόστος 3500€ για 90τμ., ελάχιστη 24ωρη κατανάλωση ρεύματος 30kwh και μέγιστη 75kwh. Αντίστοιχα για το δικό μου σπίτι η κατανάλωση θα κυμαίνονταν από 35 μέχρι και 90kwh.

Πήγα λοιπόν στη ΔΕΘ και ζήτησα τουλάχιστον από 3 εταιρείες να μου δώσουν προσφορά για όλο το διαμέρισμα (126 τ.μ.) και περιττό να σου πω ότι μου ζητούσαν κατά μέσο όρο για μεταλλικά ή γυάλινα 4700€ και για πάνελ με λίθινη επιφάνεια 4300€. (Χωρίς να υπολογίσω το κόστος αύξησης της ισχύος σε 63Α που θα απαιτούσε η εγκατάσταση)

Τελικά πήγα στη λύση της αντλίας θερμότητας με κόστος αγοράς και τοποθέτησης 5000€ (6000€ για ιδιώτη).

Το όφελος έρχεται από την απόδοση της με μέγιστη 24ωρη κατανάλωση της 24kwh και με ομοιόμορφη θέρμανση σε όλο το σπίτι.

Γενικά θεωρώ τα υπέρυθρα πάνελ, πέρα από την κατανάλωση τους, πολύ ακριβή επένδυση για να αυτονομηθεί ένα σπίτι.

Επίσης,χωρίς να έχουν κάποια ιδιαίτερη τεχνολογία (μια επιφάνεια με αντιστάσεις. ένα θερμικό και ένα καλώδιο με φις) είναι αδικαιολόγητα υψηλό το κόστος αγοράς και ως προς το κόστος κατασκευής τους.

 

 

Όσον αφορά το για την ''Σύγκριση κόστους θέρμανσης'' +1 και από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ εκανες ολοκληρη αναλυση! Χιουμοριστικα το ειπα, για αυτο και η πρασινη φατσουλα. Το πανελακι δεν ειναι λυση για ενα σπιτι. αλοιμονο. Ειναι λυση για ενα γκαραζ/αποθηκη στην οποια πας μερικα πρωινα και μαστορευεις, και το κρεμας απο πανω σου να ζεσταινεσαι τοπικα. Εφοσον σου περισσευουν 400 ευρω. Εμενα που δεν μου περισσευουν στο γκαραζ εχω μια θερμαστρα αλογονου, στην μια σκαλα 400W σπαει το κρυο, στην 2η καλυτερα κτλ κτλ. Ετσι και αλλιως μετα απο λιγο ζεσταινεσαι απο τη δουλεια. Περισσευουν και τα 360 ευρω για διημερο με το ετερον ημισυ σε ρομαντικο χειμερινο θερετρο :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.