Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναλυτικός και στέγαστρα


Recommended Posts

Σε μεζονετα με Οικοδομικη Αδεια εχουν κατασκευαστει 60τμ στεγαστρα, με επιτρεπομενα τμ Η/Χ 40τμ.

Πως το αντιμετωπιζετε αυτο? Τα 40τμ στεγαστρων με αναλυτικο και τα υπολοιπα 20τμ ως ΥΔΒΧ και ΥΚ? Ή όλα με αναλυτικο??

Link to comment
Share on other sites

Terry εννοώ ότι "ενεργοποιείται" (σε εισαγωγικά) η δυνατότητα, βάζοντας τα υπερβαίνοντα τ.μ. κάλυψης των λοιπών παραβάσεων σε φύλλο καταγραφής που έχεις δημιουργήσει για όμοια παραβαση που υπολογίζεται με τ.μ....

δηλαδή έστω ότι έχεις αυθαιρεσίες ένα στέγαστρο 10τ.μ. και μιά αποθήκη 20τ.μ.... για το στέγαστρο βάζεις 1 λοιπή παράβαση και για την αποθήκη σε φύλλο καταγραφής βάζεις τα 20τ.μ. ώς υπέρβαση δόμησης Β.Χ.... στο κουτάκι της υπέρβασης καλυψης μπορείς να βάλεις ΚΑΙ τα 30τ.μ. (ομοίως και στην σύγκριση για το ποσοστό) συμπεριλαμβάνοντας το στέγαστρο...

Μα κάνοντας αυτό, ο συντελεστής επιδρά στην επιφάνεια της αποθήκης μόνο όχι στην λοιπή παράβαση.

Δηλαδή αν η αποθήκη έχει αρχικό πρόστιμο 2000€ θα πάρει και άλλη προσαύξηση λόγω της κάλυψης της λοιπής παράβασης ενώ η λοιπή παράβαση θα παραμείνει 500€

Δεν είναι σωστό.

Ακόμα το σύστημα δεν έχει τροποποιηθεί, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Και στις παραβάσεις κατηγορίας 13 μπαίνουν συντελεστές παλαιότητας!

Δεν έχει φτιαχθεί ακόμα όμως από το ΤΕΕ.

 

Παρακαλώ? Πώς γίνεται αυτό? Αφού αν ο αναλυτικός είναι κάτω από 5000 βάζεις μία παράβαση με πρόστιμο 500 ευρώ.

Εγώ έχω μόνο ένα στέγαστρο για τακτοποίηση γιατί θέλω να κάνω μία 3η φάση τρίτση αλλά κόλλησα στο παράνομο στεγαστράκι που κάναν μεταγενέστερα.

Ετσι αναγκάστηκα να τακτοποιησω το στεγαστρο ξεχωριστα με τον 4014. Υπολογισ το προστιμο 500 ευρώ. Σωστά δεν το έκανα?

Link to comment
Share on other sites

Μα κάνοντας αυτό, ο συντελεστής επιδρά στην επιφάνεια της αποθήκης μόνο όχι στην λοιπή παράβαση.

Δηλαδή αν η αποθήκη έχει αρχικό πρόστιμο 2000€ θα πάρει και άλλη προσαύξηση λόγω της κάλυψης της λοιπής παράβασης ενώ η λοιπή παράβαση θα παραμείνει 500€

Δεν είναι σωστό.

Ακόμα το σύστημα δεν έχει τροποποιηθεί, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχει καμμία λογική να συμπεριλάβεις την υπέρβαση κάλυψης του στεγάστρου σε αυτήν της αποθήκης.

Στο συγκεκριμένο φύλλο καταγραφής αναφερόμαστε στην αποθήκη και στην δική της υπέρβαση κάλυψης.

Π.Χ Έχω ένα λεβητοστάσιο 6 τ.μ με ΥΚ και 50τ.μ. στέγαστρα. Τα 6 τ.μ με υπέρβαση κάλυψης < 20% δίνουν 100 ΕΥΡΩ πρόστιμο. Αν δηλώσω υπέρβαση κάλυψης 56 τ.μ. > 20% το πρόστιμο γίνεται 120 ΕΥΡΩ... Ε και? Καλύπτεται έτσι η ΥΚ των 50 τ.μ.?

Νομίζω ότι τα στέγαστρα δηλώνονται είτε μόνο με αναλυτικό 500 ΕΥΡΩ ή αν θέλεις σαν υπέρβαση δόμησης (ΚΧ ή ΒΧ?) με υπέρβαση κάλυψης...

Edited by alexdam
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ? Πώς γίνεται αυτό? Αφού αν ο αναλυτικός είναι κάτω από 5000 βάζεις μία παράβαση με πρόστιμο 500 ευρώ.

Εγώ έχω μόνο ένα στέγαστρο για τακτοποίηση γιατί θέλω να κάνω μία 3η φάση τρίτση αλλά κόλλησα στο παράνομο στεγαστράκι που κάναν μεταγενέστερα.

Ετσι αναγκάστηκα να τακτοποιησω το στεγαστρο ξεχωριστα με τον 4014. Υπολογισ το προστιμο 500 ευρώ. Σωστά δεν το έκανα?

 

Εσύ σωστά το έκανες!

Με βάση το νόμο η παλαιότητα ισχύει και στις παραβάσεις κατηγορίας 13.

Δηλαδή, μια παράβαση κατηγορίας 13 με παλαιότητα π.χ. πριν το 1983, αντί για 500 ευρώ πρόστιμο, έχει 75 ευρώ πρόστιμο.

Το σύστημα του ΤΕΕ δεν την δέχεται ακόμη όμως.

Εγώ όπου έχω τέτοιου είδους παραβάσεις, τις πάω πάντα με δόσεις, το γράφω στα σχόλια της δήλωσης, όπου και ξαναυπολογίζω το πρόστιμο και ....ελπίζω εν καιρώ (δηλαδή, μέχρι να εξοφληθούν οι δόσεις) να τα προσθέσουν στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε κάποια από τις ερωταπαντήσεις...

Μου είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να ψάξω να βρω το σε πια είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εφόσον υπάρχει κάλυψη (στη οροφή) δεν θεωρείται πέργκολα, αλλά τύπος στεγάστρου κατά τη γνώμη μου με ενδεχόμενο να είναι Η.Χ. . Συμβουλεύσου το συνάδελφο μηχανικό που θα αναλάβει την τακτοποίησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.