Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλεία διόδου


Recommended Posts

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά για δουλείες διόδου που έχουν συσταθεί έως τη 18.12.1985 και υπάρχει πρόσβαση από αλλού΄(πχ νέο δρόμο σχεδίου), καταργούνται αν εκδοθεί νόμιμη οικοδομική άδεια για να γίνουν στο δουλεύον ακίνητο κατασκευές ή εγκαταστάσεις που καθιστούν αδύνατη εν όλω ή εν μέρει την άσκηση της δουλείας.

Αυτό γίνεται μετά την καταβολή στον δικαιούχο της καταργούμενης δουλείας αποζημίωση ο καθορισμός της οποίας γίνεται από το ειρηνοδικείο. Σωστά ή τα έχω μπερδέψει κάπου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας, είμαι νέος και εγώ εδώ στο πολύ ενδιαφέρον φόρουμ που ανακάλυψα καθώς έχω και εγώ με κάποιον κύριο μια διαμάχη για μια δουλεία διόδου που υπάρχει στο οικόπεδο μου. Το ψάχνω και εγω από την πλευρά μου και μέσω δήμου γιατί καθώς από επαρχία υπάρχουν και μεγαλοκαρχαρίες και καταλαβαίνετε τι γίνετε, δυστυχώς εγω δεν θα σταματήσω πουθενά, ακόμα και με το δημόσιο θα τα βάλω γιατί τόσα μας έχουν κάνει. Στο θέμα μου τώρα.

Έχω ένα οικόπεδο άρτια οικοδομήσιμο και εντός οικισμού με εμβαδόν 910 m2 . Έχω παραχωρήσει μια δουλειά διόδου Α-Β-Ε-Κ (ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο είναι που οδηγεί σε αδιέξοδο χώρο και μάλιστα σε πηγάδι) η όποια η Α-Β είναι όμορο κομμάτι με προϋπάρχον τοίχο ύψους 1500cm με το διπλανό οικόπεδο. Ο κύριος αυτός αυθαίρετα τον γκρέμισε ώστε να μπουν μέσα τα μηχανήματα χωρίς να με ενημέρωση . Και αυτό γιατί ο μεσίτης από τον όποιο το αγόρασε του παρουσίασε ένα τοπογραφικό του 1995 που τον χαρακτηρίζει κοινοτικό δρόμο ( την δική μου δουλεία διόδου η όποια υφίσταται από το 1988 ). Ποιος νόμος λέει τις δουλείες διόδου ότι τις χαρακτηρίζουν δημοτικούς δρόμους? Ότι δήλωση ο κάθε ένας κάνει τη γη που θέλει? Ποιος από όλους έχει δίκιο? Ένας φίλος μηχανικός μου είπε ότι εφόσον εγω έχω παραχωρήσει δουλεία διόδου μπορώ όποτε θέλω να την πάρω πίσω αφού είναι στο οικόπεδο μου και απλά να τους αφήσω ένα μονοπάτι ώστε να πηγαίνουν στο πηγάδι, η να τους μεταφέρω ένα κονεκτέρ από το πηγάδι στην γωνία του οικοπέδου μου συνορεύω μαζί τους. Όπως ότι δεν υπάρχει περιπτώσει να χαρακτηριστεί δρόμος μια δουλεία διόδου. Ευχαριστώ πολύ και να είσαστε σίγουροι ότι θα λάβω υπόψη μου ότι μου πείτε και ότι απόφαση πάρω στα χέρια μου θα σας την πω.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι δεν είστε μηχανικός εξηγεί και το ότι η περιγραφή σας (πιθανά) δεν αποδίδει σωστά την πραγματικότητα. Εάν η δουλεία διόδου έχει συσταθεί με συμβολαιογραφική πράξη, πρέπει να απευθυνθείτε σε ένα δικηγόρο που να γνωρίζει αυτό το τμήμα της νομοθεσίας για να σας συμβουλεύσει κατάλληλα τόσο για τις άμεσες (πχ ασφαλιστικά μέτρα κλπ) όσο και για τις ουσιαστικές ενέργειες (πχ αγωγή κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι δεν είστε μηχανικός εξηγεί και το ότι η περιγραφή σας (πιθανά) δεν αποδίδει σωστά την πραγματικότητα. Εάν η δουλεία διόδου έχει συσταθεί με συμβολαιογραφική πράξη, πρέπει να απευθυνθείτε σε ένα δικηγόρο που να γνωρίζει αυτό το τμήμα της νομοθεσίας για να σας συμβουλεύσει κατάλληλα τόσο για τις άμεσες (πχ ασφαλιστικά μέτρα κλπ) όσο και για τις ουσιαστικές ενέργειες (πχ αγωγή κλπ).

 

Έχω στείλει ένα rar τώρα δεν ξέρω που έχει πάει η αν μπορείτε να το δείτε. Δεν μου επισύναπτε την φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εγώ έχω μια απλή ερώτηση ως νέος μηχανικός...

 

δουλεία διόδου, χαρακτηρίζεται μόνο ο δρόμος που ανοίγει κάποιος στο οικόπεδό του για να έχουν πρόσβαση οι όμοροι ή και ο δρόμος για να μπαίνει ο ίδιος στο οικόπεδό του κι ας μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άλλους??

 

εννοώ...

πώς θα χαρακτηρίσω τον δρόμο (ιδιωτικός) που έχει κάποιος στο δικό του οικόπεδο για αποκλειστική χρήση του ίδιου??

Link to comment
Share on other sites

έχω αποτυπώσει ένα οικόπεδο, το οποίο έχει ένα δρόμο για να μπορεί να μπαίνει μέσα ο ιδιοκτήτης και μόνο ο ιδιοκτήτης...

 

θα το χαρακτηρίσω ως δουλεία διόδου ή ως ιδιωτικό δρόμο???

το πλάτος του είναι 2 μέτρα και σε μερικά σημεία μπορεί μεγαλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο που περιγράφεις δεν ξεκαθαρίζεις αν βρίσκεται εντός ή εκτός σχεδίου ή οικισμού και, αν καταλαβαίνουμε καλά, η λωρίδα με το πλάτος των 2 μ. εξυπηρετεί την επικοινωνία του ακινήτου με το διαμορφωμένο οδικό δίκτυο.

 

Αν είναι έτσι η κατάσταση, η λωρίδα αποτελεί τμήμα του ακινήτου και οπωσδήποτε όχι "ιδιωτικό δρόμο". Σ' αυτή την περίπτωση, είναι πολύ αμφίβολη η αρτιότητα και η οικοδομησιμότητα του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.