Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλεία διόδου


Recommended Posts

το ακίνητο είναι εκτός σχεδίου και πάει για δασαρχείο...

 

έχει βιολογικές καλλιέργειες και δεν μας ενδιαφέρει η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα...

 

αυτό που ρωτάω είναι πώς θα χαρακτηρίσω το δρόμο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν το συγκεκριμένο τμήμα που περιγράφεις ως "ιδιωτικό δρόμο" περιλαμβάνεται στην περιγραφή του συμβολαίου του ιδιοκτήτη και (πιθανά) στο συνημμένο τοπογραφικό και εάν είναι σαφώς οριοθετημένο στο έδαφος τότε αποτελεί τμήμα του ακινήτου. Αλλά επειδή ακούγεται περίεργα αυτή η περίπτωση εγώ θα το έψαχνα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

δεν περιγράφεται στο συμβόλαιο...

δεν έχει ανοιχτεί ο δρόμος με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο...απλά είναι πατημένο με αμάξι που έχει περάσει αρκετές φορές και έχει διατηρηθεί...

θα πρέπει να το χαρακτηρίσω σαν δρόμο κάπως?

εγώ τον έχω αποτυπώσει, να τον σβήσω ή να τον κρατήσω?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το σίγουρο (?) είναι πως εάν δεν εξυπηρετεί κάποιον τρίτο παρά μόνο τον ίδιο τον ιδιοκτήτη, δεν θα αποτελεί δουλεία. Μήπως έιναι απλά μια διαμόρφωση για να βάζει ας πούμε το αυτοκίνητο πιο μέσα ο ιδιοκτήτης? Και αφού δεν φαίνεται σε κανένα συμβόλαιο, μήπως θα ήταν φρόνιμο να μην εμφανιστεί? Σε αναμονή απαντήσεων των εμπειρότερων..

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

@Psykoman

Μετά το ξεκαθάρισμα των στοιχείων για τη λεγόμενη "ιδιωτική οδό" και το γεγονός ότι αυτή δεν περιλαμβάνεται στο συμβόλαιο, νομίζω ότι το θέμα είναι σοβαρό γιατί το πιθανότερο είναι να μην ανήκει στον ιδιοκτήτη του ακινήτου που αποτύπωσες αλλά απλά κάποιος πέρασε το αυτ/τό του πάνω από το χωράφι του γείτονα και σου το υπέδειξαν ως "ιδιωτικό δρόμο".

 

Επειδή, σε κάθε τδ που συντάσσεται μετά το 1977, είμαστε υποχρεωμένοι να δηλώνουμε υπεύθυνα (ν.651/77) την αρτιότητα και την οικοδομησιμότητα του ακινήτου, πρέπει να ερευνήσεις το θέμα αυτό προσεκτικά, ανεξάρτητα αν το τδ δεν προορίζεται για πολεοδομία ή συμβ/φο. Σε κάθε περίπτωση, εσύ θα το υπογράψεις και δεν γνωρίζεις που θα καταλήξει και που θα χρησιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

ο ίδιος ο ιδιοκτήτης τον έχει κάνει δρόμο για να μπαίνει με το αγροτικό του καθαρά για να μαζεύει τις ελιές του...

ο ίδιος ο ιδιοκτήτης μου το υπέδειξε, όπως και τα όρια...

δεν είναι κανονικός δρόμος για να αναφέρεται πουθενά...

 

εγώ απλά ρωτάω...

από τη στιγμή που έχω κληθεί για αποτύπωση, θα τον αποτυπώσω αφού τον βλέπω???

και αφού τον αποτυπώσω, πώς θα τον χαρακτηρίσω στο τοπογραφικό???μονοπάτι???

Link to comment
Share on other sites

ο ίδιος ο ιδιοκτήτης τον έχει κάνει δρόμο για να μπαίνει με το αγροτικό του καθαρά για να μαζεύει τις ελιές του...

ο ίδιος ο ιδιοκτήτης μου το υπέδειξε, όπως και τα όρια...

δεν είναι κανονικός δρόμος για να αναφέρεται πουθενά...

 

εγώ απλά ρωτάω...

από τη στιγμή που έχω κληθεί για αποτύπωση, θα τον αποτυπώσω αφού τον βλέπω???

και αφού τον αποτυπώσω, πώς θα τον χαρακτηρίσω στο τοπογραφικό???μονοπάτι???

 

Υφισταμενος χωματόδρομος?

Link to comment
Share on other sites

Αντί να ρωτάς στο internet μήπως θα πρέπει να εφαρμόσεις αυτά που διαβάζεις στο συμβόλαιο του πελάτη σου και παράλληλα να του εξηγήσεις ότι τα όρια και το εμβαδόν ενός ακινήτου περιγράφονται στο συμβόλαιο κτήσης και στο τδ που το συνοδεύει και αυτά πρέπει να ταυτίζονται με τα αντίστοιχα που υποδεικνύει ο ιδιοκτήτης στο έδαφος?.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να ρωτάς στο internet μήπως θα πρέπει να εφαρμόσεις αυτά που διαβάζεις στο συμβόλαιο του πελάτη σου και παράλληλα να του εξηγήσεις ότι τα όρια και το εμβαδόν ενός ακινήτου περιγράφονται στο συμβόλαιο κτήσης και στο τδ που το συνοδεύει και αυτά πρέπει να ταυτίζονται με τα αντίστοιχα που υποδεικνύει ο ιδιοκτήτης στο έδαφος?.

 

 

το συμβόλαιο που έχει είναι του στυλ...

 

με εμβαδό περίπου 40 στρέμματα...

 

οπότε τι να ταυτίζεται???

Link to comment
Share on other sites

Psykoman , συζητάμε για ένα γήπεδο το οποίο έχει πρόσωπο σε δημόσιο δρόμο και από το πρόσωπο αυτό ξεκινά ένας χωματόδρομος που πηγαίνει προς τα μέσα στο κτήμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.