Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλεία διόδου


Recommended Posts

Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να αναφέρεται η χρήση της δουλείας στο οικόπεδο 1, από το οικόπεδο 2 και το οικόπεδο 3. Ενδεχομένως να χρειαστεί τροποποίηση το υπάρχον συμβολαιογραφικό έγγραφο. Ρώτησε τη συμβολαιογράφο. 

Τα οικόπεδα βρίσκονται εντός ρυμοτομικού σχεδίου πόλης;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκτός σχεδίου είναι. Απλώς μόλις το κληρονόμησε το νο. 1 και "ξίνισε" όταν έμαθε για τη δουλεία διόδου αλλά αναγκαστικά την αποδέχτηκε. Πιστεύω πως θα φέρει αντίρρηση να περνάει και δεύτερος από την δουλεία, οπότε θέλω να τον αποφύγω όσο γίνεται και είμαι καλυμμένος βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, μην τα ονομάζεις οικόπεδα. Γήπεδα είναι το σωστό. Για το θέμα του γηπέδου 3 συνεννοηθείτε με συμβολαιογράφο. Η δική μου λογική λέει ότι θα πρέπει να αναφέρεται η δυνατότητα διεύλευσης και του γηπέδου 3 από το γήπεδο 1 και δεν αρκεί να οριστεί δουλεία μόνο μέσω του γηπέδου 2, με την λογική της συνεπαγωγής, ότι το γήπεδο 2 εξυπηρετείται με δουλεία από το γήπεδο 1.

Link to comment
Share on other sites

εχεις τρια γηπεδα, το "1" βλεπει σε δρομο τα αλλα ειναι "τυφλα"

το "2" πηρε δουλεια διελευσης απο το "1"  και εξυπηρετειται.

το  "3"  δεν εχει δρομο διελευσης.

Πρεπει να παρει δρομο  διελευσης απο το δευτερο και να συμφωνηθει η "συνδουλεια" *

στο τμημα που ηδη  χρησιμοποιει το δευτερο σε βαρος του πρωτου.

* δεν το εχω ξανασυναντησει

 Κατα τα λοιπα δεν εχουμε εμβαδα, ετος δημιουργιας, αρτιοτητες/οικοδομησιμοτητες κλπ. απαραιτητα

και, δεν καταλαβαινω ποιο για με ποιο λογο θα κανει "ανταλλαγη" το "1"...και τι θα ανταλλαξει...

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο πελάτης μου έχει πρόσβαση στο οικόπεδό του μέσω συμβολαιογραφικής δουλείας διόδου. Επειδή είναι χωματόδρομος και με τα χρόνια έχει γίνει σχεδόν αδύνατη η πρόσβαση με το αμάξι, ζήτησε από τον ιδιοκτήτη να τον τσιμεντοστρώσει ο ίδιος με δικά του έξοδα. Ο ιδιοκτήτης του αρνήθηκε να κάνει οποιαδήποτε εργασία επί της δουλείας.

Τι μπορεί να κάνει σε αυτήν την περίπτωση; Είναι περίπου 100 μέτρα και ανηφόρα, οπότε η πρόσβαση με τα πόδια είναι πολύ δύσκολη. Ουσιαστικά χάνεται η πραγματική αξία χρήσης της δουλείας αν μπορεί να περάσει με το αμάξι του...

Link to comment
Share on other sites

  Η δουλεια διελευσης αποδιδεται με συμβολαιο ή με δικαστικη αποφαση για συγκεκριμενη εκταση και καθορισμενο σκοπο  και για αυτο διδεται αποζημιωση.

Επομενως δεν ειναι δυνατη η απαιτηση να φερει τα βαρη της συντηρησης ο  ιδιοκτητης του δουλευοντος.

 Εξ ετερου, ο ιδιοκτητης του δεσποζοντος απεκτησε το δικαιωμα διελευσης μετα απο πληρωμη προς τον γειτονα και δικαιουται να απολαμβανει πληρως και απροσκοπτα το δικαιωμα του αυτο. Ωστε να μην δικαιουται να του απαγορευει ο κυριος του δουλευοντος εργασιες που εχουν αμεση σχεση και συναφεια με το δικαιωμα, αλλως αυτο οδηγειται σε "αχρησια".

 Ωστε να μπορει να προβαινει σε εργασιες συντηρησης/ διαστρωσης προς ικανοποιηση του δικαιωματος  της  δουλειας διελευσης που εχει, υπο τις πολεοδομικες διαταξεις.

εχουμε συζητησει παλαιοτερα το θεμα.

Δουλεία διόδου - Page 5 - Τοπογραφικά-Χωροταξικά - Michanikos.gr

[μετεπειτα ειχαμε αλλαγες στον νομο]

Παντως  υπαρχει και το αρθρο 30 του 4495 στο "ζ" για μικρες διαμορφωσεις εδαφους.

Προφανως δεν μπορεις να κανεις χρηση μπετον.

Αλλα μια διαστρωση με 3Α δεν θα σου την απαγορευσει.

Μιλας με την ΥΔΟΜ και ας κανει τα δικα του ο αναποδος γειτονας.

 

  

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Για τοπογραφικό που προορίζεται για το κτηματολόγιο για τον ιδιοκτήτη που παρέχει δουλεία που αποδεικνύεται από ιδιωτικό συμφωνητικό του 1977, το τοπογραφικό που θα κατατεθεί στο κτηματολόγιο θα αναφέρει την δουλεία ή απαιτείται δεύτερο τοπογραφικό για την περιγραφή της.

Link to comment
Share on other sites

επι ακινητων,  δεν ισχυουν τα ιδιωτικα συμφωνητικα.

  Και εάν θελει να την δηλωσει ο παρεχων [δουλευον][και πώς...;;;;;;]

γιατι δεν κανουν ενα συμβολαιο με τον δικαιουχο [δεσποζον] της δουλειας

να ειναι ολα σωστα;;;

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.