Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλεία διόδου


Recommended Posts

Μπορείς σε παρακαλώ να είσαι πιο σαφής?

Ποιά είναι η επιχείρηση? Η ΔΕΠΑ?

Απαλλοτρίωση & δουλεία είναι έννοιες μονοσήμαντες και υφίστανται μόνες τους. Ή η μία ή η άλλη, όχι και οι δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας ξανά...

η επιχείρηση είναι η ΔΕΤΗΠ => Δημοτική Επιχείρηση ΤΗλεθέρμανσης Πτολεμαϊδας.

Η εν λόγω επιχείρηση αποφάσισε να επεκτείνει το δίκτυό της και προχώρησε στην "σύσταση δουλείας" (τελικά). Το σχέδιο του δίκτυου (που έχει προταθεί, εγκριθεί και θα εφαρμοστεί, αφου το έργο έχει δημοπρατηθεί και κατακυρωθεί σε Ανάδοχο) διέρχεται από το οικόπεδο που είναι στα όρια του οικισμού.

Η φράση "απαλλοτριώθηκε αναγκαστικά με σύσταση δουλείας εδάφους για λόγους δημόσιας ωφέλειας" προέρχεται από την ανακοίνωση που βρήκα στην ιστοσελίδα της επιχείρησης για την καταβολή των αποζημιώσεων στο Ταμειο Παρ/κών & Δανείων.

(εγώ τη βρήκα, άντε να δώσεις να καταλάβει ο μπαρμπα-Στάθης, ηλικίας 80 ετών που δεν ξέρει τι είναι το διαδίκτυο)

Για όλα τα παραπάνω δεν έλαβα κάποιας μορφής ενημέρωση, ούτε προφορική, ούτε γραπτή (και υποθέτω κανείς από τους πληττόμενους του χωριού).

Πριν από 6 μήνες αποφάσισαμε με τον πατέρα μου να προχωρήσουμε τη μεταβίβαση και κατάτμηση του οικοπέδου στα 3 (υπ'όψη ότι κανείς μας δεν ήξερε για τον "ξενοδόχο"), με σκοπό στο μέλλον να κτίσω ένα σπίτι.

Τώρα εφόσον θα διέρθει αγωγός από το οικόπεδο καταλαβαίνω, από τα λίγα που ξέρω, ότι αυτό καθιστάται δύσκολο έως και αδύνατο, θέλω όμως να μάθω τι συνέπειες έχει αυτό για μένα (σε τί με περιορίζει στην απόφαση μου να κτίσω, ποιοι είναι οι όροι ασφαλείας για τη διελευση του πλησίον του πατρικού μου, τυχόντες περιβαλλοντικούς όρους, πως μπορώ να το αναστείλω).

Ο κύριος λόγος είναι αυτός συνεπικουρούμενος από το γεγονός ότι δε μου αρέσει να παίζουν παιχνίδια πίσω από τη πλάτη μου.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να απευθυνθείς στους κυρίους της ΔΕΤΗΠ και να τους ρωτήσεις τι περιορισμούς επιφέρει αυτό στα οικόπεδα απ' όπου διέρχεται ο αγωγός. Κι αν μάθεις ενημέρωσε και μας.

Επίσης εμμένω στο ότι "απαλλοτρίωση" είναι διάφορο του "δουλεία διέλευσης" κι όποιος το συνέταξε είναι το λιγότερο ... συγχυσμένος.

Σε μια περίπτωση που έπεσα πριν από λίγους μήνες όταν αποτύπωσα αγροτεμάχιο με δουλεία διέλευσης του αγωγού φυσικού αερίου στον κλάδο Μαρκόπουλου Λαυρίου ανακάλυψα ότι απαγορεύεται η δόμηση σε ζώνη 10μ εκατέρωθεν του αγωγού. Δες μήπως ισχύει και στη περίπτωσή σου κάτι τέτοιο και δεν είναι απαλλοτρίωση=απομείωση του εμβαδού.

Επίσης στην περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο και σου καθιστά το οικόπεδό σου μη οικοδομήσιμο να απαιτήσεις ολική αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Άργησα να σας απαντήσω μιας και εντέλει (και ευτυχώς) αποδείχτηκε τελικά πως οι πληροφορίες που μπορεί να δεχτεί οποιοσδήποτε πρέπει πάνω απ' όλα να υπόκεινται σε εξονυχιστικό έλεγχο... αυτό που διαπίστωσα, αφού είχα επικοινωνία (πρωτού δω την απάντηση σου GRTOPO) με έναν μηχανολόγο της ΔΕΤΗΠ και του ζήτησα το τοπογραφικό της περιοχής απ' όπου θα διέρθει ο αγωγός (και κατ' έκπληξή μου, μου το έστειλε τάχιστα (με email), μαζί με έναν πίνακα με τα επηρεαζόμενα αγροτεμαχια), ήταν ότι ο αγωγός "βρίσκεται" εκτός του οικισμού (δεν με επηρεάζει καθόλου στο οικόπεδο αλλά σε ένα αγροτεμάχιο που το κόβει στα δύο). Η ζώνη δουλείας (έτσι αναφέρεται στο τοπογραφικό) ήταν 20m (10+10).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, επανέρχομαι στο thread για να ρωτήσω μήπως γνωρίζεται με ποιά διάταξη καταργήθηκαν οι εκτός σχεδίου δουλέιες; (Αριθμό απόφασης κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Με το άρθρο 25 του ΓΟΚ απαγορεύονται οι νέες δουλείες σε όλα τα ακίνητα και καταργούνται οι υφιστάμενες (εκτός της δουλείας διόδου) με διαδικασία ειρηνοδικείου. Έχεις υπόψη σου να υπάρχει κάτι ιδιαίτερο για τα εκτός σχεδίου;

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα οτι για τις εκτός σχεδίου περιοχές δεν υφίσταται δουλεία διόδου και ρώτησα αν υπάρχει σχετική απόφαση. Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά την αρχική ερώτηση. Εννοούσα τις δουλείες διόδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα συνάδερφοι,ειμαι νέος μηχανικός,δεν μπορώ να βοηθήσω στις παραπάνω περιπτώσεις λόγω έλλειψης εμπειρίας.θα θελα τη δική σας άποψη στην εξής περίπτωση.έχουμε ένα οικόπεδο , άρτιο κατά παρέκκλιση,πίσω από εμάς είναι τρεις ιδιοκτήτες με τυφλά οικόπεδα.αφήσαμε δύο δουλείες διόδου,στην μία να περνά ο ένας και στην άλλη δίοδο οι άλλοι δύο.ο ένας από τους δύο τελευταίους έκανε αίτηση για προσωρινά μέτρα και κέρδισε και τρίτη δίοδο(χρησιμοποιώντας ψευδομάρτυρες ότι περνούσε πιο χαμηλά εδώ και χρόνια και ότι εκεί που τον αφήνουμε έχει διαφορά υψομέτρου και δεν μπορεί να περάσει,ενώ μπορεί να διαμορφωθεί εύκολα η δίοδος).ερωτήματα:

α) μπορεί να μεταφερθεί η δίοδος που κέρδισε και να περάσει μαζί με τον άλλον??

β) χρειάζεται αγωγή για μεταφορά διόδου??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.