Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δουλεία διόδου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 249
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση...Θέλω να κάνω δικαστήριο για παραχώρηση δουλείας διόδου...Τι τοπογραφικό πρέπει να ζητήσω από το μηχανικό?Λογικά θα πρέπει να του ζητήσω ένα τοπογραφικό που να απεικονίζει το οικόπεδο μου, τα οικόπεδα που βρίσκονται γύρω από αυτό και την πιο σύντομη δίοδο προς το δημόσιο δρόμο...Το ποιά είναι η πίο σύντομη δίοδος φαντάζομαι το αποφασίζει ο μηχανικός και την απεικονίζει ή πρέπει να του την υποδείξω εγώ?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

@tsekgr, εκτίμησή μου είναι πως δεν είδες απάντηση γιατί, απλά, έδωσε ο ίδιος την απάντηση, συμπτωματικά ή όχι.

 

Ομως μη σας διαφεύγει πως εδώ δεν υπάρχουν συνταγές για λύσεις θεμάτων αλλά γενικές κατευθύνσεις και ανταλλαγή απόψεων.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα διόδου δουλείας φαίνεται η ανάγκη συνεργασίας μηχανικού και νομικού, αφού εμπλέκονται γεωμετρικά και νομικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω μια περίπτωση και θα ήθελά τη γνώμη σας. Στον πελάτη μου ασκήθηκαν ασφαλισιτκά μέτρα, όπως μου είπε ο δικηγόρος, επειδή ένας απο τους όμορους ζητάει πρόσβαση στο αγροτεμάχιο του, ο πελάτης ισχυρίζεται οτι η προτεινόμενη πρόσβαση συναδέλφου τοπογράφου μηχανικού που φαίνεται στο τοπογραφικό του αντίδικου δεν είναι λογική γιατί ενώ υπάρχει αγροτικό δρόμος που σταματάει στον βόρειο όμορο του πελάτη μου η προτεινόμενη κατεβαίνει και μπαίνει στο δικό του. Μου ζητήθηκε η σύνταξη τοπογραφικού που να προτείνω ως νέα πρόσβαση μέσα απο τον βόρειο ως νοητή προέκταση του ηδη υφιστάμενου αγροτικού.Σημειώνω οτι ο βόρειος είναι βιοτεχνία και έχει συρματοπερίφραξη που θα πρέπει να σπάσει αν είναι να περάσει απο εκεί η πρόσβαση.

Ο προβληματισμός μου είναι αν στέκει αυτό που μου ζητάει ο πελάτης.Επίσης αν τυχόν τα αγροτεμάχια ενταχθούν στο σχέδιο τι γίνεται με τις δουλείες (τα αγροτεμάχια βρίσκονται εκτος σχεδίου εντός ζώνης). Δηλαδή θα χάσει ο πελάτης εμβαδόν αν υπάρχει δουλεία κατα την ένταξη;

Κάθε βοήθεια- πρόταση δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχή αν ο πελάτης σου θεωρεί ότι θίγεται οφείλεις να αποτυπώσεις όλα τα όμορα αυτού που ζητά τη δουλεία ώστε να προτείνεις τη διαδρομή τη συντομότερη προς αυτόν.

Η δουλεία δε σημαίνει ότι χάνει το εμβαδό της από το γεωτεμάχιό του. Απλά δεν μπορεί να το νέμεται.

Όταν θα μπεί με το καλό στο σχέδιο και ο δεσπόζων θα αποκτήσει πρόσωπο οπότε η δουλεία θα καταργηθεί αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κυριοι μηχανικοί

Πριν από λίγο (σε πραγματικό χρόνο) ανακάλυψα πως πριν από περίπου 1,5 χρόνο ένα οικόπεδο του πατέρα μου "απαλλοτριώθηκε αναγκαστικά με σύσταση δουλείας εδάφους για λόγους δημόσιας ωφέλειας" (διέλευση αγωγών τηλεθέρμανσης) χωρίς να προϋπάρξει κάποια κοινοποίηση ή ειδοποίηση ή τελοσπάντων ένα χαρτί -έστω και post-it- που να μας ενημερώνει για τις προθέσεις της επιχείρησης.

Τί σημαίνει πρακτικά αυτό για μένα? Μπορώ να κάνω κάτι για την άρση της απόφασης?

Επίσης πριν από περίπου 6 μήνες ο πατέρας μου έκανε χαρτιά σε συμβολαιογράφο για τη μεταβίβαση του ακινήτου σε εμένα και τα 2 αδέρφια μου, χωρίς να γνωρίζει το παραπάνω προφανώς, προσκομίζοντας και τοπογραφικό διάγραμμα, για τη διανομή του οικοπέδου.

Τί κάνω τώρα ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.