Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα απλά βήματα μιας οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

το "αδειόχαρτο" το υποβάλλω υποθέτω, "ανεπίσημα". Υποτίθεται ότι το συμπληρώνει η Πολεοδομία;

 

Το θέλουν σε 4 αντίγραφα. Πού πάει το κάθε αντίγραφο;

Ένα στον ιδιοκτήτη, ένα στη Πολεοδομία, ένα στο ΙΚΑ...?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πάω συμπληρωμένο στο τελευταίο ραντεβού για τελική υπογραφή.

1 ο ιδιοκτήτης, 3 η πολεοδομία. Τι τα κάνει; Δεν ξέρω. :)

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα πάει να πληρώσω την προκαταβολή στο ΙΚΑ για τα φορολογικά, ο υπάλληλος μου είπε, όταν βγει η άδεια να τους πάω ένα αντίγραφο.

Θα τους πάω μια φωτοτυπία από την άδεια που θα δώσει πίσω η Πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

το "αδειόχαρτο" το υποβάλλω υποθέτω, "ανεπίσημα". Υποτίθεται ότι το συμπληρώνει η Πολεοδομία;

 

Το θέλουν σε 4 αντίγραφα. Πού πάει το κάθε αντίγραφο;

Ένα στον ιδιοκτήτη, ένα στη Πολεοδομία, ένα στο ΙΚΑ...?

 

όταν είχα πάει να πληρώσω την προκαταβολή στο ΙΚΑ για τα φορολογικά, ο υπάλληλος μου είπε, όταν βγει η άδεια να τους πάω ένα αντίγραφο.

Θα τους πάω μια φωτοτυπία από την άδεια που θα δώσει πίσω η Πολεοδομία;

 

Τα αδειόχαρτα είναι 4.Τα υποβάλεις ανεπίσημα και καλό για σένα συμπληρωμένα.Το ένα είναι του ιδιοκτήτη, το άλλο της πολεοδομίας το άλλο το στέλνει στο Δήμο και το άλλο στην εφορία μαζί με το ΕΚΚΟ.

Οταν πάρεις την άδεια θα πας μια φωτοτυπία στο ΙΚΑ για να αφαιρέσουν από το ποσό που θα πληρώνει ο ιδιοκτήτης στο μέλλον για τα ημερομίσθια, το ποσό που έδωσε στην αρχή για προκαταβολή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού εκδοθεί η άδεια τι γίνεται?

Εννοώ εγώ έβγαλα μια άδεια το Δεκέμβρη του 2009 για 20τμ κατοικία. Ξεκίνησαν οι εργασίες στις 13/02/2012 (θεώρηση από Α.Τ. δεν έκανα, αλλά έβαλα τα πρώτα ΙΚΑ μέσα στο Φλεβάρη, οπότε ελπίζω να γλιτώσω τον ελεγκτή δόμησης). Τις επόμενες μέρες το έργο ολοκληρώνεται. Θα πάω να κλείσω με το ΙΚΑ, και μετά στην πολεοδομία τι πρέπει να πάω για να φύγω για ρεύμα? Φαντάζομαι τις αμοιβές επίβλεψης. Πάνω σ αυτό έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. στο σύστημα των αμοιβών θα φτιάξω καινούργιο έργο ή θα βγάλω νέα εντολή πληρωμής στο παλιό, για την αμοιβή επίβλεψης?

2. εργασίες επίβλεψης θα βάλω τις ίδιες με αυτές που είχα στη μελέτη?

3. φαντάζομαι κρατήσεις ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ, οι οποίες είναι οι ίδιες με της μελέτης, δηλαδή 2,048% και 3%+χαρτόσημο?

4. το ΦΕΜ της επίβλεψης είναι πάλι 10%?

 

Γενικά, εκτός από τα ΙΚΑ και τα φορολογικά επίβλεψης, τι άλλο πρέπει να πάω στην πολεοδομία, για να κλείσω το φάκελο?

Link to comment
Share on other sites

1.Καλύτερα είναι να φτιάξεις καινούριο έργο με τις επιβλέψεις μόνο, με το σημερινό λ, κι απλώς θα χρησιμοποιήσεις τα μ2 που είχες στο πρώτο έργο.

2.Εργασίες επίβλεψης εκεί που υπάρχει επίβλεψη.π.χ το τοπογραφικό δεν έχει επίβλεψη.

3.ΝΑΙ

4ΝΑΙ

 

Θα πρέπει να προσκομίσεις τις υπεύθυνες δηλώσεις, (δικιά σου και ιδιοκτήτη), και το χαρτί του υδραυλικού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.