Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα απλά βήματα μιας οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

παιδιά 1000 merci!

 

Να ρωτήσω ένα τελευταίο!

 

στο τέλος γραφει 'η σύνδεση των εγκαταστάσεων με τα δικτυα κοινής ωφέλειας μπορεί να γίνει μόνο εάν βεβαιωθεί από την αρόδια Πολεοδμική Υπηεσία ότι κατατέθηκε σε αυτήν η παραπάνω ΥΔ'

σε υφιστάμενο κτιριο με μετακίνηση ενος wc που δεν με ενδιαφερει να συνδεθώ με τα δικτυα ύδρευσης-αποχετευσης, αλλά μόνο να πάρω ρευμα (από ΔΕΗ) πρέπει να προσκομίσω την παραπάνω ΥΔ για τα υδραυλικά;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

ένας ισόγειος χώρος δεν έχει ρευμα διότι παρότι ήταν κατάστημα νοικιαζόταν ως αποθήκη και δεν υπήρχε ανάγκη

όλο το υπόλοιπο έχει

Link to comment
Share on other sites

myri

εάν η ο.α είναι πριν το 1987 δεν χρειάζεται τίποτα από τον υδραυλικό (αναφέρομαι στην διαδικασία - θεώρησης ο.α από την πολεοδομία σου, -για την ηλεκτρ/ση κτίσματος)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 άδειες, μία του υφιστάμενου πριν το 1987 και μία του 2011 για συνένωση 2 καταστημάτων & εσωτερικές διαρυθμίσεις.

Πολεοδομία και ΔΕΗ μου τα έχουν πρήξει όσο δεν πάει άλλο.

 

Η ΔΕΗ δεν δέχτηκε να με ρευματοδοτήσει με την παλιά άδεια πριν το 1987, μου ζητά θεώρηση από την Πολεοοδομία για ρευμα δηλαδή τρέχα γυρευε σε παλαιό φακελο να βρω φορολογικά και πληρωμές μηχανικών και βεβαιωσεις μηχανικών και ΥΔ ιδιοκτητών.

 

Η Πολεοδομία με πρήζει με τη νέα άδεια εκτός των άλλων μου ζητα να αποδείξω πως όλη η πολικατοικία δεν εχει αυθαίρετες κατασκευές, όπως καταλαβαίνεις θα γίνει σκοτωμός τη μέρα της θεωρησης για ρευμα.

 

Στο μεταξύ δεν υποψιαζόμουν το θέμα με τα υδραυλικά από την αρχή αφού ήταν ήδη συνδεδεμένη στο δικτυο και επειδή η βεαίωση θα κάνει τουλάχιστον 100€ και μερικά πηγαινε έλα θέλω να ξέρω αν είναι απαραίτητη, διότι κανενός δεν περισσευουν 100€.

 

Ενώ, άμα ήταν αθαίρετο με τον 4014 θα έιχα πάρει ρευμα πολύ πιο ευκολά, όταν όμως είσαι νομιμός πρέπει να σε πρήξουν

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

myri

από μια ημερομηνία (πιθανώς 26-4-87 ή 24-6-87) και πριν δεν απαιτούνται καταθέσεις αμοιβών επίβλεψης κλπ οπότε τη θεωρείς εύκολα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εκδόθηκε πρόσφατα Ο.Α (με τον παλιό τρόπο), εαν αργότερα χρειαστεί να γίνει αναθεώρηση, αυτή θα γίνει με το νέο τρόπο έκδοσης οικοδομικών αδειών ή με τον παλιό;

 

Μου φαίνεται ότι θα είναι πολυ μπέρδεμα εαν εχεις μια Ο.Α. και προσπαθήσεις να κάνεις αναθεωρηση με το νεο τρόπο, θα την μετατρέψεις πια σε άδεια δόμησης ή θα ειναι μια αναμεικτη κατάσταση οικοδομικης άδειας/άδειας δόμησης;

 

Στην περίπτωση που χρειαστεί να γίνει αναθεώρηση, για την αλλαγή της θέσης του κτιρίου στο οικόπεδο, ποιά είναι η διαδικασία και τι χρειάζεται;

Υποθέτω ότι νέες μελέτες δεν χρειάζονται αφου δεν αλλάζει το κτίριο. Μονο νεο διάγραμμα κάλυψης και διαμόρφωση περ. χώρου;

Είναι κτίριο κάτω των 50 τμ οπότε δεν έχουν γίνει μελέτες υδρευσης/αποχέτευσης και ενεργειακή μελέτη.

Edited by Paul_Mix
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , τι αμοιβές και κρατήσεις έχει η κατάθεση της έγκρισης δόμησης ? Δηλαδή τοπογραφικό και ΔΚ . Πληρώνουμε μόνο το τοπογραφικό .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.