Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα απλά βήματα μιας οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

  • 6 months later...

Ολοκληρώθηκε η κατασκευή του κτιρίου. Τι χρειάζεται να κάνω για να ολοκληρωθεί η επίβλεψη και να γίνει η σύνδεση με τα δίκτυα ύδρευσης και τη ΔΕΗ?

 

βγάζω κωδικού έργου στο σύστημα αμοιβών ΤΕΕ για επίβλεψη όπως ακριβώς έκανα για την άδεια?

ο ιδιοκτήτης θα μαζέψει τιμολόγια όσο είναι το ΕΚΚΟ

πρέπει να πάω κάποιο έγγραφο στην Πολεοδομια για να ενημερωθεί ότι τελειωσε το έργο και η επιβλέψη? π.χ κάποια τεχνική εκθεση?

τι αλλο πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής δόμησης έκανε τον τελικό έλεγχο?

 

oχι. Εαν κανει τον τελικο ελεγχο και βρει διαφορες σε σχεση με την αδεια, θα πρεπει να κανω αναθεωρηση και μετα να ξαναγινει ελεγχος? (θα ξαναπληρωσει ο ιδιοκτητης? )

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις ότι θα σου βρει διαφορές τότε πιο καλά να κάνεις μια ενημέρωση πρώτα πριν τον καλέσεις. 'Οσο για τα τιμολόγια και το ΕΚΚΟ, έχω την εντύπωση ότι άλλαξε αυτή η διαδικασία που ξέραμε, δεν χρειάζονται πλέον αυτά. Υπάρχει μια εγκύκλιος, δεν την έχω πρόχειρη τώρα αλλά έχουμε γράψει εδώ για αυτήν την περίπτωση, κάνε μια έρευνα στα αντίστοιχα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία πρέπει να υποβάλλω κάποιο έγγραφο, π.χ. κάποια τεχνική έκθεση ότι ολοκληρώθηκε η επίβλεψη?

 

Εαν τελικά τον κάλεσω και βρεις κάποιες διαφορές και τις σημειώσει, μετά θα πρέπει να τον ξανακαλέσω?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου διάβασε το ΦΕΚ 57Β/16-1-2014, άρθρο 2, Ορισμός Ελεγκτή  Δόμησης – Διαδικασία ελέγχου και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι καινούργιος και έχω το εξής απλό για πολλούς θέμα:

 

Νέα οικοδομική Άδεια, κατοικία, 105τ.μ. Δόμηση, 58 τ.μ. υπ. χωρος στάθμευσης, 30τ.μ. σοφίτα, 20τ.μ. δώμα και 30τ.μ. στέγη

 

Οικόπεδο 75τ.μ. με 22,4τ.μ. ακάλυπτο περιβάλλον χώρο και ΣΔ 1,5

 

Υπάρχει και ανελκυστήρας.

 

Ποιες είναι οι ελάχιστες κύριες εργασίες (ΜΕΛΕΤΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΒΛΕΨΗΣ)  για έκδοση οικοδομικής άδειας.

 

Δηλαδή ποιες εργασίες επιλέγω στο ΤΕΕ (ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ) για έκδοση της άδειας;

Επίσης μπορεί ο Αρχιτέκτονας του έργου να υπογράψει όλες τις μελέτες και επιβλέψεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρχιτεκτονικα

Στατικα

Τοπογραφικο

Υδρευση

Αποχετευση

Παθητικη Πυρασφαλεια

Μελετη Κλιματισμου (ρωτα στην ΥΔΟΜ, διοτι μπορει να ζητησουν μονο Μελετη Θερμανσης ίσως και ψυξης)

Μελετη Ενεργειακης Αποδοσης (ΜΕΑ)

 

Σε ολα τα παραπανω (εκτος απο την ΜΕΑ και το Τοπογραφικο) εχεις και Επιβλεψη.

 

Ως Αρχιτεκτονας, κανονικα μπορεις να υπογραψεις μονο Αρχιτεκτονικα και Παθητικη Πυρασφαλεια, και να συνυπογραψεις την ΜΕΑ.

Ομοιως και τις αντιστοιχες Επιβλεψεις.

Αλλα ρωτα και στην ΥΔΟΜ τι υπογραφεις, διοτι εχει γινει τσιρκο και αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  1 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ 2 ΣΤΑΤΙΚΑ ΜΕΛΕΤΗ 3 ΧΡΟΝΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΕΛΕΤΗ 4 ΥΔΡΕΥΣΗ ΜΕΛΕΤΗ 5 ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΜΕΛΕΤΗ 6 ΚΑΥΣΙΜΟ ΑΕΡΙΟ ΜΕΛΕΤΗ 7 ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΕΛΕΤΗ 8 ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΜΕΛΕΤΗ 9 ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟΥ ΜΕΛΕΤΗ 10 ΑΝΥΨΩΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕΛΕΤΗ 11 ΜΕΛΕΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑ <=5000 τμ ΜΕΛΕΤΗ 12 ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΕΛΕΤΗ

 

Αυτά και οι Αντίστοιχες επιβλέψεις ή χρειάζονται κ' άλλα. Στην πολεοδομία μου είχαν πεί ότι ο αρχιτέκτονας τα υπογραφεί όλα εκτός από το τοπογραφικό. Σ' άλλη μου είπαν ότι τα υπογράφει όλα και το τοπογραφικό και μόνο την εξάρτηση κάνει ο τοπογράφος. Ενώ ο πολιτικός μηχανικός όπως εγώ υπογράφει και το τοπογραφικό και την εξάρτηση. Δεν ξέρω μπέρδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.