Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι αρχιτέκτονες έχουν δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού ΕΓΣΑ 87;


Recommended Posts

Η συζήτηση για τα δικαιώματα έχει γίνει 10.000 φορές και δεν βγάζει πουθενα. Συμφωνώ και επαυξάνω για διαχωρισμό. Ο καθένας σε αυτό που ξέρει καλά. Και ο καθένας συνεργάτης των άλλων. Αλλά δυστυχώς όπως είναι τα πράγματα σήμερα στη Ζιμπαμπουελλάδα που ζούμε, καλός στο αποτέλεσμα που παράγει, είναι μόνο αυτός που το κάνει με αγάπη και σεβασμό. Είτε αυτό είναι αρχιτεκτονική μελέτη, είτε τοπογραφική, είτε στατική (τους ηλ/μηχ τους αφήνω απ' έξω γιατί είναι αναρχοαυτόνομοι! με την καλή έννοια). Εντάξει θα πει κάποιος, "δε μας χ@ζ@@ς με τις φιλοσοφίες τύπου Τάσιου". "Εδώ η δουλειά έχει γίνει θέμα επιβίωσης πλέον". Και τελικά η δουλειά έχει γίνει πιάτσα, συναλλαγή, εκφυλισμός, ασχήμια και ασφυξία.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος συνάδελφος μηχανικός, πυροδοτεί την ίδια εύφλεκτη κουβέντα χωρίς κάποιο ουσιώδες λόγο ή αποτέλεσμα. Όπως είναι γνωστό, στο ρατσισμό αναπτύσσεται αντίστροφος ρατσισμός και πάει λέγοντας. Παρότι ανήκω στην κρατεά κλίκα των πολιτικών μηχανικών, ψηφίζω +1 υπέρ τοπογράφων. Βασικός λόγος η αγάπη μου στη γεωμετρία και τα παράγωγα αυτής (αν και η τοπογραφία δεν είναι παράγωγο είναι πραγματικά γεω-μετρία).

 

Τέλος θεωρώ ότι κάποιες γνώσεις αποκτώνται με το χρόνο. Δεν χρειάζονται αφορισμοί εκατέρωθεν. Προσωπικά όταν αποφοίτησα και ξεκίνησα δουλειά ένιωθα σαν Τζαμαϊκανός αθλητής σε χειμερινούς ολυμπιακούς (βλ. John Candy...). Ήξερα αρκετά καλά τους κ.κ. Mohr, Marcus, Rayleigh, πίνακες, διαγράμματα, μπούσουλες, τυπολόγια, σημειώσεις και άπειρες μα άπειρες πράξεις. Ήμουν βασιλιάς στο μικρόκοσμό μου. Όταν όμως κοίταζα το τούβλο στην οικοδομή, μου σφύριζε από τις τρύπες την κενότητα των γνώσεων μου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθείς να υπογράφει τα της ειδικότητάς του και όχι άλλα αντί άλλων. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και δεν βολεύομαι με τίποτα, αλλά προφανώς έχεις καταλάβει λάθος (δες την ειδικότητά μου και θα καταλάβεις). Ολες τις ειδικότητες τις καπελώνουν οι ΠΜ που υπογράφουν τα πάντα όλα, από αρχ. τοπογρ. μηχαν. ηλεκτρ. περιβαλλοντικά και ότι άλλο υπάρχει !!! Αλλά πρέπει οι αρχ. να κατανοήσουν ότι δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με τα στατικά - τοπογραφικά. Και για τα μεν τοπογραφικά αναφέρθηκα πριν. Τα στατικά όμως είναι έγκλημα να τα καπηλεύονται -γιατί περι καπηλείας πρόκειται- οι αρχ. Αν θέλουμε να σεβόμαστε τον εαυτό μας και τη κοινωνία πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Οι ΠΜ σας ρίχνουν το ξεροκόμματο της μελέτης των στατικών -εγκληματικό- και σεις ποιείτε την νήσσα. Μελετάτε υποτίθεται κτίρια (στατικά) με ανύπαρκτες γνώσεις και το χειρότερο τα κατασκευάζετε κιόλας πλασάροντας γνώση ανύπαρκτη. Πως το δέχεστε αυτό εσείς οι ευαίσθητοι στην αισθητική και λειτουργικότητα αρχ. ?

Οσο για την αποτύπωση κτίσματος που αναφέρεις θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι η επιστήμη της αποτύπωσης είναι μία, δεν διαχωρίζεται σε οικόπεδα κτίσματα δρόμους γέφυρες κλπ.

Κάνεις μεγαλο λάθος!!! Ολα τα χρονια εκανα στη σχολή μου στατικά, τουλαχιστον ενα μαθημα ανα εξάμηνο, καθώς επισης δομικά υλικά, αντοχη υλικών και άλλα και οι μελετες μου ειναι πολυ πιο προσαρμοσμενες στο κτιριο απο οσες μου εφτιαξαν πολιτικοι μηχανικοί!!!

 

Η συζήτηση για τα δικαιώματα έχει γίνει 10.000 φορές και δεν βγάζει πουθενα. Συμφωνώ και επαυξάνω για διαχωρισμό. Ο καθένας σε αυτό που ξέρει καλά. Και ο καθένας συνεργάτης των άλλων. Αλλά δυστυχώς όπως είναι τα πράγματα σήμερα στη Ζιμπαμπουελλάδα που ζούμε, καλός στο αποτέλεσμα που παράγει, είναι μόνο αυτός που το κάνει με αγάπη και σεβασμό. Είτε αυτό είναι αρχιτεκτονική μελέτη, είτε τοπογραφική, είτε στατική (τους ηλ/μηχ τους αφήνω απ' έξω γιατί είναι αναρχοαυτόνομοι! με την καλή έννοια). Εντάξει θα πει κάποιος, "δε μας χ@ζ@@ς με τις φιλοσοφίες τύπου Τάσιου". "Εδώ η δουλειά έχει γίνει θέμα επιβίωσης πλέον". Και τελικά η δουλειά έχει γίνει πιάτσα, συναλλαγή, εκφυλισμός, ασχήμια και ασφυξία.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος συνάδελφος μηχανικός, πυροδοτεί την ίδια εύφλεκτη κουβέντα χωρίς κάποιο ουσιώδες λόγο ή αποτέλεσμα. Όπως είναι γνωστό, στο ρατσισμό αναπτύσσεται αντίστροφος ρατσισμός και πάει λέγοντας. Παρότι ανήκω στην κρατεά κλίκα των πολιτικών μηχανικών, ψηφίζω +1 υπέρ τοπογράφων. Βασικός λόγος η αγάπη μου στη γεωμετρία και τα παράγωγα αυτής (αν και η τοπογραφία δεν είναι παράγωγο είναι πραγματικά γεω-μετρία).

 

Τέλος θεωρώ ότι κάποιες γνώσεις αποκτώνται με το χρόνο. Δεν χρειάζονται αφορισμοί εκατέρωθεν. Προσωπικά όταν αποφοίτησα και ξεκίνησα δουλειά ένιωθα σαν Τζαμαϊκανός αθλητής σε χειμερινούς ολυμπιακούς (βλ. John Candy...). Ήξερα αρκετά καλά τους κ.κ. Mohr, Marcus, Rayleigh, πίνακες, διαγράμματα, μπούσουλες, τυπολόγια, σημειώσεις και άπειρες μα άπειρες πράξεις. Ήμουν βασιλιάς στο μικρόκοσμό μου. Όταν όμως κοίταζα το τούβλο στην οικοδομή, μου σφύριζε από τις τρύπες την κενότητα των γνώσεων μου.

τι καλά που θα ηταν, αν απλά ολοι συνειδητοποιουσαν τα οσα εσύ !!!!! ο καθενας θα ηταν στο ειδος του και θα ημασταν μαλλον καλά !!!

 

nbr:

Με την ευκαιρία της ψήφισης του Ν.4014/11, ΦΕΚ 209Δ/21-9-11 για την

«περιβαλλοντική αδειοδότηση έργων και δραστηριοτήτων, ρύθμιση αυθαιρέτων σε συνάρτηση με δημιουργία περιβαλλοντικού ισοζυγίου και άλλες αρμοδιότητας Υπουργείου Περιβάλλοντος» θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι βάσει της κείμενης νομοθεσίας, τα εξαρτημένα από το κρατικό δίκτυο αναφοράς τοπογραφικά διαγράμματα που απαιτούνται στο φάκελο δικαιολογητικών (Άρθρο 24, παράγραφος

2) μπορούν να συνταχθούν μόνο από συγκεκριμένες ειδικότητες μηχανικών.

Πιο αναλυτικά, βάσει της κείμενης νομοθεσίας:........!

 

Φίλε μου nbr όπως καλά βλέπεις από την παράθεση που έκανες του εγγράφου του συλλόγου σας της Θεσ/νίκης, μόνο κείμενη δεν είναι η νομοθεσία που διέπει τα επαγγελματικά δικαιώματα και είναι αυτή που δημιουργεί το μπάχαλο .

Το έγγραφο του συλλόγου σας αναφέρει τους 6 νόμους που πράγματι ισχύουν, αλλά στην ουσία δεν ξεκαθαρίζουν τίποτα για τα δικαιώματα.

Κάτι πήγε να γίνει με την με αρ. 451-10 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, αλλά και αυτή δεν έχει νομική ισχύ μέχρι τώρα και τελεί υπό έγκριση από όσα γνωρίζω.

Οπότε μέχρι στιγμής απλά συνεχίζεται το μπάχαλο, δλδ ότι κινείται, εκτελείται. Υπάρχει πρόβλημα, δεν είναι καλό αυτό που γίνεται αλλά θα γίνεται μέχρι να τα ξεκαθαρίσουν και να τα απλοποιήσουν.

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

JERAV

 

Εχεις κανει μερικα μολις ποστ και εχεις παραβει αρκετους Κανονες Συμμετοχης.

 

Οσο για τα στατικα, αφηστε τα επιτελους σε αυτους που εχουν εστω και μια ιδεα.

Με τη λογικη σου και γω διδαχτηκα 6-7 μαθηματα Αρχιτεκτονικης.

Δεν ειμαι αρχιτεκτονας, δεν θελω να υπογραφω καμια αρχιτεκτονικη μελετη.

Αφηστε τα στατικα ησυχα.

Οσο για το αν εχετε δικαιωμα, διαβαστε στο φορουμ, εχω ποσταρει καμια 50αρια φορες ακομα και την επισημη αποψη του συλλογου σας, οτι κανενα δικαιωμα σε στατικα δεν εχετε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδια; Βλεπω και ξαναβλεπω το ιδιο θεμα παντου.

Λοιπον προς τοπογραφους: Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σας. Το να κανει καποιος ενα τοπογραφικο με τις ακριβειες που απαιτουνται απο το νομο και ειναι πολυ μικρες για τη σημερινη τεχνολογια (αν κανω λαθος, διορθωστε με) ,δηλαδη το να κανει χρηση ενος GPS και να κανει και καποιες μαθηματικες πραξεις απαιτει διπλωμα πενταετους φοιτησης σε μια σχολη; Επισης, αν μπορουσατε να το κανετε μονο εσεις ο κοσμος θα ερχοταν μονο σε εσας και δε θα τρεχατε πισω απο νομοθεσιες, διαταγματα και λοιπες σαχλαμαρες. Ο μηχανικος δεν καθοριζεται απο νομους αλλα απο το που ειναι απαραιτητος στην πραξη και οχι στη θεωρια.

 

Λοιπον προς ολους τους υπολοιπους:

Ηρεμηστε γιατι σε 5-10 χρονια που θα χει βελτιωθει κι αλλο η τεχνολογια δε θα υπαρχουν τοπογραφικα. Υπαρχουν τοσοι τροποι χαρτογραφησης (δορυφοροι, laser scanner) και εμεις εχουμε κολλησει στον κλασσικο τυπο που κραταει ενα μπαστουνι. Οποτε αραχτε γιατι σε λιγο καιρο δεν θα χει νοημα αυτη η κουβεντα.

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον kasvan. Ο μηχανικός δεν είναι αυτός που θα βάλει το φαγητό στο φούρνο μικροκυμάτων και θα πατήσει 60secs στους 200°C αλλά αυτός που θα καθορίσει τον χρόνο και την θερμοκρασία. Αν δεν ξέρεις λοιπόν γιατί 60secs & 200°C, το φαγητό θα βγει καρβουνιασμένο και αν βάλεις στον φούρνο μέταλλο θα κάνει μπαμ...

Τόσο απλά είναι τα πράγματα.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε mmpampiss, ένα μέρος της χώρας μας έχει ήδη "χαρτογραφηθεί" όπως το εννοείς στο μήνυμα σου με το Εθνικό Κτηματολόγιο (όπου λειτουργεί). Εχεις καταλάβει να μην υπάρχει ουσιαστικός λόγος σύνταξης και ύπαρξης τοπογραφικού διαγράμματος σε αυτές τις περιοχές? Αλλά ακόμα και να ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση σε όλη την χώρα σε 10 (κάντα καλύτερα 50) χρόνια, ποιος είναι ο αρμόδιος να φέρει σε πέρας την εργασία αυτή? Ασε λοιπόν κατά μέρος τον ορίζοντα 10αετίας και να είσαι σίγουρος, οτί και μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά μου και τα παιδιά σου, πάλι θα χρειάζονται τοπογραφικά και ορθώς θα απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απλα πραγματα για να συνεννοουμαστε. Εγω αυριο θελω να κανω τοπογραφικο του χωραφιου μου. Περα απο υπογραφες και αλλα τετοια νομικιστικα. Μπορω να παρω ενα GPS να στηθω στις τεσσερις ή παραπανω κορυφες και να βαλω τα σημεια στο PC και να βγαλω το σχεδιο; Πρακτικα, δεν το βλεπω κατι τοσο δυσκολο. Γιατι να μην μπορω να το υπογραψω κιολας και αν κατι παει λαθος να εχω εγω την πληρη ευθυνη;

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει συνάδελφε, δεν θα κάτσω να διαφωνήσω μαζί σου γιατί με κάτι τέτοια

Εγω αυριο θελω να κανω τοπογραφικο του χωραφιου μου. Περα απο υπογραφες και αλλα τετοια νομικιστικα.

δείχεις όχι μόνο πως δεν έχει καταλάβει τις απαιτούμενες εργασίες για την σύνταξη ενός τοπογραφικού διαγράμματος, αλλά πως έχει βάλει σκοπό να μειώσεις την δουλειά που καθημερινά κάνει ένας ολόκληρος κλάδος.

Κάντο λοιπόν το τοπογραφικό μόνος σου, κοτέτσι ξέφραγο είμαστε γενικότερα οπότε και χημικός να το υπογράψει δεν ξέρω αν θα το πάρει κανείς χαμπάρι και αν το κάνεις καλά θα σου στέλνω από εδώ και μπρος πελάτες. Καλη συνέχεια εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε DIMITRIS80, εγω δεν λεω οτι δεν ειστε χρησιμοι για το κτηματολογια η για διαφορες αλλες εργασιες αλλα αυτο το κολλημα με τα τοπογραφικα μου φαινεται αστειο. Εχετε πιαστει απο κατι τοσο ασημαντο κατα τη γνωμη μου επιστημονικα και το θεωρειτε αποκλειστικο δικαιωμα. Ειναι σαν να λεμε οτι για να ανοιξουμε βιδες καπου ή να κολλησουμε τα καγκελα της οικοδομης χρειαζομαστε υπογραφη μηχανολογου. Αληθεια αν τα τοπογραφικα δεν πληρωνονταν τοσο θα κανατε τετοιο νταβαντουρι;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.