Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι αρχιτέκτονες έχουν δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού ΕΓΣΑ 87;


Recommended Posts

Προφανώς είσαι νέος. Υπάρχει το ΠΔ 318/94 που λέει πως μπορείς να εργάζεσε ελεύθερα στο αντικείμενο των σπουδών σου. Το ΤΕΕ ακύρωσε το άρθρο 2 αλλά δεν έχει σημασία καθώς το εδάφιο αυτό είναι σε ισχύ. Στη χειρότερη μπορείς να επικαλεστείς ένα Βασιλικο Διαταγμα για τους υπομηχανικούς του 1960. Εκεί κάτι λέει για τριγωνισμούς που δεν θυμάμαι επακριβώς και δεν ξέρω για να μπορέσω να στα μεταφέρω ορθά. Ψάξτο λίγο μόνος σου ή ρώτα την ΕΕΤΕΜ. Πάντως δεν έχεις πρόβλημα με ΕΓΣΑ καθώς όλοι οι συνάδελφοι σου κάνουν σχέδια κανονικά. Δε ξέρω στο Κτηματολόγιο αν θα σου πουν κάτι, καθώς είναι ιδιαίτερη περίπτωση.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είμαι Τεχνολόγος Τοπογράφος, απλά επειδή μιλάμε περί γνώσεων επίλυσης τριγωνισμού το ανέφερα σε σχέση με τις γνώσεις που παίρνουν οι Πολιτικοί μηχανικοί σε αυτό το αντικείμενο. Από όσο ξέρω δεν ισχύει το ΠΔ94 και η ΕΕΤΕΜ το αποδέχεται ότι έχουν κοπεί τα δικαιώματα.

 

Απλά είναι το θέατρο του παραλόγου αυτό το παραμύθι ότι γνώσεις επί του αντικειμένου έχουν μόνο οι Πολιτικοί Μηχανικοί και οι Αγρονόμοι Τοπογράφοι.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κάτι λέει για τριγωνισμούς που δεν θυμάμαι επακριβώς και δεν ξέρω για να μπορέσω να στα μεταφέρω ορθά.

 

Εφόσον λοιπόν "δε θυμάσαι" ή μάλλον "δεν ξέρεις" όπως ακόμα σωστότερα λες, καλό είναι να μη "συνδικαλίζεσαι" για θέματα που ως Ηλεκτρολόγο δεν σε αφορούν. Θυμάσαι ποτέ κάποιον Πολιτικό ή Αρχιτέκτονα ή Τοπογράφο να εκφράζει άποψη περί των δικαιωμάτων των ...Ηλεκτρολόγων και Μηχανολόγων Τ.Ε. προσπαθώντας να κάνει "αβάντα" στους διπλωματούχους Ηλεκτρολόγους και Μηχανολόγους; Δε νομίζω! Γιατί προφανώς δεν είμαστε σε θέση ως διαφορετικής ειδικότητας (είτε πτυχιούχοι είτε διπλωματούχοι) να εκφράζουμε άποψη για άλλες ειδικότητες!

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εξέφρασα γνώμη επιστημονικού περιεχομένου. Αυτά που λένε τα ΦΕΚ ανεφερα. Εκτός και αν λες ότι πρέπει να τελειώσω τοπογράφος για να διαβάσω ένα ΦΕΚ...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είσαι νέος. Υπάρχει το ΠΔ 318/94 που λέει πως μπορείς να εργάζεσε ελεύθερα στο αντικείμενο των σπουδών σου. Το ΤΕΕ ακύρωσε το άρθρο 2 αλλά δεν έχει σημασία καθώς το εδάφιο αυτό είναι σε ισχύ. Στη χειρότερη μπορείς να επικαλεστείς ένα Βασιλικο Διαταγμα για τους υπομηχανικούς του 1960. Εκεί κάτι λέει για τριγωνισμούς που δεν θυμάμαι επακριβώς και δεν ξέρω για να μπορέσω να στα μεταφέρω ορθά. Ψάξτο λίγο μόνος σου ή ρώτα την ΕΕΤΕΜ. Πάντως δεν έχεις πρόβλημα με ΕΓΣΑ καθώς όλοι οι συνάδελφοι σου κάνουν σχέδια κανονικά. Δε ξέρω στο Κτηματολόγιο αν θα σου πουν κάτι, καθώς είναι ιδιαίτερη περίπτωση.

 

Γιατί στα πόδια της Τοπογραφικής Μελέτης σφάζονται παλικάρια ?

Ναι συμφωνώ ότι οι Τοπογράφοι των ΤΕΙ έχουν δικαίωμα σε ΕΓΣΑ και θα ήταν χαζό να μην είχαν.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί όλοι τρελαίνονται με τα τοπογραφικά ενώ οι Τοπογράφοι ποτέ δεν άνοιξαν κουβέντα για το αν μπορούν να κάνουν την αρχιτεκτονική μελέτη ή τα στατικά μιας πολυκατοικίας.

Όσο για τη νεότητα , να μην το ξαναπείς σε κανένα γιατί δεν είναι θέμα ηλικίας η γνώση, η οξυδέρκεια και η σωστή επαγγελματική αντίληψη.

Αν δεν είσαι τόσο νέος θα έπρεπε να ξέρεις ότι οι Υπομηχανικού που αναφέρει το Β.Δ. (όσοι ζούνε δηλαδή) απολαμβάνουν τις συντάξεις τους. Το Β.Δ. αναφέρεται στους αποφοίτους του πάλαι ποτέ "Μικρού Πολυτεχνείου" οι απόφοιτοι των οποίων ΝΑΙ , είχαν δικαίωμα. Βέβαια επειδή στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι και με οδηγό την αμάθεια πολλών , οι απόφοιτοι των ΤΕΙ (διαφόρων ειδικοτήτων) δηλώνουν Υπομηχανικοί μήπως και επωφεληθούν των προνομίων τους.

Αστείο , αλλά αληθινό.

Για αυτό , έκαστος στο είδος του !

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΝΑ είναι εδώ και ενεργός . :mrgreen:

Γιά την ιστορία . Οι τελευταίοι εισαχθέντες ήταν το 1973 νομίζω . Αρα το 1955 γεννηθέντες . Μόλις 57 λοιπόν .

Link to comment
Share on other sites

χαχα.

 

BAS ,δε θέλω να θίξω κανένα.Προφανώς και θα υπάρχουν νέοι Υπομηχανικοί. Ίσως υπερέβαλα και εγώ όσο αφορά την ηλικία τους.

Αλλά δεν είναι αυτοί που νομίζει ο stayros.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άλλο, γνωρίζω πολύ καλά το ηλικιακό θέμα των υπομηχανικών. Δυστυχώς δε το γνωρίζει το ελληνικό κράτος και θεωρεί πως απόφοιτοι ανώτατων σχολών το 2012 είναι το ίδιο με απόφοιτους του μικρού πολυτεχνείου το 1960...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.