Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι αρχιτέκτονες έχουν δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού ΕΓΣΑ 87;


Recommended Posts

Κι εγώ δεν μπορώ να υπογράψω μέτρα ενεργητικής πυρασφάλειας σε μια ταβέρνα , που είναι 0,5% υπολογισμοί και 99,5% εφαρμογή κανονισμού της πυροσβεστικής , τι να κάνουμε τώρα ?

 

Eπίσης , ένα μικρό οικόπεδο πχ 200 M2 αν δεν απαιτείται να είναι εξαρτημένο , μπορεί ωραιότατα να αποτυπωθεί από έναν καλό μαθητή της Β' Λυκείου με την χρήση μιας μετροταινίας η ακόμα καλύτερα ενός αποστασιόμετρου laser.

 

Oπότε έτσι όπως το θέτεις mpampiss δεν χρειάζεται να είναι κανείς ούτε μηχανικός. Κι άμα κάνει λάθος ας πάρει την ευθύνη.

 

Αντίστοιχα , κακώς ζητείται βεβαίωση μηχανολόγου για έγκατάσταση κοτσαδόρου τρέιλερ , αλλαγή κινητήρα κ.α.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα τοπογραφικά είναι μεγάλο μέρος της δουλειάς του ελεύθερου επαγγελματία τοπογράφου μηχανικού. Το να εξισώνεις την διαδικασία του να ανοίξεις μια τρύπα για βίδα και να κολλήσεις ένα καγγελο για έναν μηχανολόγο με την σύνταξη ενός τοπογραφικού διαγράμματος για έναν τοπογράφο, είναι τουλάχιστον ισοπεδωτικό.

Για τις αμοιβές δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς, αλλά μου κάνει ειλικρινά εντύπωση πως έχεις και για αυτό το θέμα γνώμη συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να το ληξω το θεμα τουλαχιστον απο μερους μου:

Μιλας για πυρασφαλεια, κοτσαδορους, κινητηρες. Εκει παιζεις με ανθρωπινες ζωες. Εκει χρειαζεται υπογραφη εξειδικευμενου επαγγελματια. Τωρα με το τοπογραφικο δεν νομιζω να κινδυνευει κανεις. Τελος, δεν καθομαι να ασχοληθω περαιτερω με τοπογραφικα γιατι οπως ξερουν και οι ιδιοι οι τοπογραφοι σε 10 χρονια που θα χουμε γινει ΚΡΑΤΟΣ (δεν ξερω αν θα λεγεται Ελλαδα), δε θα γινονται τοπογραφικα. Απλα εθιξα το θεμα γιατι 5 στα 10 topics περιεχουν αυτη τη κοντρα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει λήξει εδώ και αρκετά posts για τους υπόλοιπους συναδέλφους και κακώς έδωσα κι εγώ συνέχεια στην κουβέντα αυτή. Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν είμαι τοπογράφος και δεν ασχολούμαι με τοπογραφικά μπορώ να συνεχίσω.

Εκτός από τις ζωές συν. mmpampiss υπάρχει και οι περιουσία των ανθρώπων και ένα λάθος τοπογραφικό μπορεί να στοιχίσει ακόμα και ζωές....

Και εδώ σταματάω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδια; Βλεπω και ξαναβλεπω το ιδιο θεμα παντου.

Λοιπον προς τοπογραφους: Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σας. Το να κανει καποιος ενα τοπογραφικο με τις ακριβειες που απαιτουνται απο το νομο και ειναι πολυ μικρες για τη σημερινη τεχνολογια (αν κανω λαθος, διορθωστε με) ,δηλαδη το να κανει χρηση ενος GPS και να κανει και καποιες μαθηματικες πραξεις απαιτει διπλωμα πενταετους φοιτησης σε μια σχολη; Επισης, αν μπορουσατε να το κανετε μονο εσεις ο κοσμος θα ερχοταν μονο σε εσας και δε θα τρεχατε πισω απο νομοθεσιες, διαταγματα και λοιπες σαχλαμαρες. Ο μηχανικος δεν καθοριζεται απο νομους αλλα απο το που ειναι απαραιτητος στην πραξη και οχι στη θεωρια.

 

Λοιπον προς ολους τους υπολοιπους:

Ηρεμηστε γιατι σε 5-10 χρονια που θα χει βελτιωθει κι αλλο η τεχνολογια δε θα υπαρχουν τοπογραφικα. Υπαρχουν τοσοι τροποι χαρτογραφησης (δορυφοροι, laser scanner) και εμεις εχουμε κολλησει στον κλασσικο τυπο που κραταει ενα μπαστουνι. Οποτε αραχτε γιατι σε λιγο καιρο δεν θα χει νοημα αυτη η κουβεντα.

Λοιπον απλα πραγματα για να συνεννοουμαστε. Εγω αυριο θελω να κανω τοπογραφικο του χωραφιου μου. Περα απο υπογραφες και αλλα τετοια νομικιστικα. Μπορω να παρω ενα GPS να στηθω στις τεσσερις ή παραπανω κορυφες και να βαλω τα σημεια στο PC και να βγαλω το σχεδιο; Πρακτικα, δεν το βλεπω κατι τοσο δυσκολο. Γιατι να μην μπορω να το υπογραψω κιολας και αν κατι παει λαθος να εχω εγω την πληρη ευθυνη;

Συναδελφε DIMITRIS80, εγω δεν λεω οτι δεν ειστε χρησιμοι για το κτηματολογια η για διαφορες αλλες εργασιες αλλα αυτο το κολλημα με τα τοπογραφικα μου φαινεται αστειο. Εχετε πιαστει απο κατι τοσο ασημαντο κατα τη γνωμη μου επιστημονικα και το θεωρειτε αποκλειστικο δικαιωμα. Ειναι σαν να λεμε οτι για να ανοιξουμε βιδες καπου ή να κολλησουμε τα καγκελα της οικοδομης χρειαζομαστε υπογραφη μηχανολογου. Αληθεια αν τα τοπογραφικα δεν πληρωνονταν τοσο θα κανατε τετοιο νταβαντουρι;

Λοιπον για να το ληξω το θεμα τουλαχιστον απο μερους μου:

Μιλας για πυρασφαλεια, κοτσαδορους, κινητηρες. Εκει παιζεις με ανθρωπινες ζωες. Εκει χρειαζεται υπογραφη εξειδικευμενου επαγγελματια. Τωρα με το τοπογραφικο δεν νομιζω να κινδυνευει κανεις. Τελος, δεν καθομαι να ασχοληθω περαιτερω με τοπογραφικα γιατι οπως ξερουν και οι ιδιοι οι τοπογραφοι σε 10 χρονια που θα χουμε γινει ΚΡΑΤΟΣ (δεν ξερω αν θα λεγεται Ελλαδα), δε θα γινονται τοπογραφικα. Απλα εθιξα το θεμα γιατι 5 στα 10 topics περιεχουν αυτη τη κοντρα μεσα.

 

Τρία πουλάκια κάθονταν και έπλεκαν κουβέρτες μεγάλε! Ας όψεται το "quota" αλλιώς θα είχες τσιμπήσει 4 αρνητικές σήμερα από μένα. Πρόλαβε να "εισπράξει" σήμερα άλλος (δυστυχώς για πταίσμα σε σχέση με τα δικά σου)...

 

Υ.Γ. Και μια πρόταση προς τα μέλη: μη διστάζετε! Το πράσινο και το κόκκινο κουμπάκι υπάρχουν για κάποιο λόγο. Χρησιμοποιήστε τα. Εγώ προσωπικά αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να απολογηθώ σε κανέναν. Θα εισπράττει την "αμοιβή" του ο καθένας. Ούτε +1, ούτε +1000 ούτε -1000. Πράσινο κουμπάκι, κόκκινο κουμπάκι, πράσινο κουμπάκι, κόκκινο κουμπάκι. Απλά και εύκολα.-

Link to comment
Share on other sites

@tpanag: Μηπως εχεις την καλοσυνη να μου εξηγησεις τον ορο Αγρονομος; Βρηκα δυο links (http://el.wiktionary...%BC%CE%BF%CF%82 , http://en.wikipedia.org/wiki/Agronomy ) αλλα δεν ειμαι και εντελως σιγουρος.

 

Δεν συνεχιζω το θεμα, αλλα βλεπω μια ακραια επιθεση του tpanag, χωρις επιχειρηματα κιολας.

Edited by mmpampiss
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

οποτε mpampis, μπορουμε πολυ ευκολα να συνεργαστουμε οι δυο μας, εσυ θα κανεις τις αποτυπωσεις που κοβω τις φλεβες μου να τις κανω, κ εγω θα κανω τα υπολοιπα για να αξιζει η αποτυπωση σου τα λεφτα της. ετσι, και εσυ θα νιωθεις οτι κανεις οντως καποια σοβαρη δουλεια-που εχεις δικιο, ΔΕΝ ειναι- και εγω δεν θα κοβω τις φλεβες μου κ θα επικεντρωνομαι σε αυτα που αληθεια πληρωνει ο πελατης, χωρις να ταλαιπωρουμαι με γαιδουραγκαθα κ ηλιο, πραγματα που με κανουν να σπαζομαι απιστευτα.

Edited by Hans Landa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.