Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Συνήθως γράφει την ισχύ το ταμπελάκι. Αν είναι παλιό χωρίς ταμπελάκι, με την μάρκα ή με τις διαστάσεις του κάνεις μια αναζήτηση για να εκτιμήσεις την ισχύ από αντίστοιχα. Η ισχύς δεν παίζει ρόλο στους υπολογισμούς οπότε η εκτίμηση μπορεί να είναι χονδρική.

 

Αν έχει ανεμιστήρα (συνήθως οι θερμοπομποί δεν έχουν νομίζω) βάζεις την ισχύ του στα βοηθητικά. Μετράει στους υπολογισμούς.

Το κτήριο αναφοράς έχει την ίδια ισχύ βοηθ. συστημ. με το δικό σου. Αν βάλεις την σωστή ισχύ δεν προκαλεί αλλαγές στην κατάταξη. Οταν όμως από λάθος βάζανε στην αρχή οι συνάδελφοι την ισχύ σε W αντί σε KW π.χ. το νούμερο 150 αντί 0,150 τότε η κατανάλωση του κτηρίου σου και του ΚΑ πήγαινε στα ύψη. Επειδή τώρα και τα 2 είχανε την ίδια ισχύ βοηθ. συστημάτων η κατάταξη έβγαινε τελείως λάθος. Μπορεί να έβλεπες κτήριο που ήτανε Ζ να γίνεται Β.

Link to comment
Share on other sites

1.)τελικά το επιθεωρησα στο δώμα έχει γίνει 20τ.μ δωματιο κανονικό με κουζινάκι ,μπά;νιο κλπ, οπότε θα βγάλω μόνο για το ισόγειο πού θέλει να νοικιάσει ΠΕΑ όπως σωστά μου προτείνατε , και θα βάλω αδιαβατική στο τμήμα της οροφής πού είναι το δώμα. Τώρα να το βάλω πολυκατοικία και τμήμα κτιρίου ή μονοκατοικία και τμήμα κτιρίου;

2) τελικά έχει θερμοσυσσωρευτές stiebel eltron και όχι θερμοπομπούς. Δεν έχουν ταμπελάκι αλλά βρ΄ηκα από τίς διαστάσεις τους τα χαρακτηριστικά τους. Εχουν ρυθμιστή φόρτισης ενω επιπλέον ρυθμιζόνται ο καθένας ξεχωριστα με θερμοστατη ενώ η αναρροφηση αέρος γίνεται απο το εμπρόσθιο κάτω μέρος , εχουν πυρότουβλα στο χώρο με τίς ηλεκτρικές αντιστάσεις.

2α) προσθέτω την ισχύ όλων και την βάζω στο τεε κενακ με β.α=1 αφού δεν έχουν κακοσυντήρηση?

2β) βάζω μηδενικές απώλειες δικτύου διανομής?

2γ) παιρνω n em από 4.13 ενώ f im βάζω 0,97(διακοπτομενη δεν είναι?), και f hydr πόσο?? εκτός ισορροπίας ή εξισορροπημένο?

2δ) κανονικά αφού στα προσπέκτους δίνουν και ενταση θορύβου πρέπει να έχει ανεμιστήρα στην αναρροφηση αλλά κανένα τεχνικό φυλλάδιο δεν αναφέρει ισχυ κλπ.Τι βάζω στα βοηθητικά συστήματα ή δεν βάζω τίποτα?

2ε)τι κατηγορία αυτοματισμου είναι τώρα αυτος ο τύπος ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

επιπλέον στο παραπάνω post να ρωτήσω ότι αφού έχω ηλιακό διπλής στο δώμα θα κλικάρω τον ηλιακό , θα βάλω τα watt τής ηλεκτρικής αντιστασης γιά όλους τούς μήνες ώστε το πρόγραμμα να κάνει μόνο τού αναγωγη, θα βάλω απώλειες θερμικές λόγω απομακρυσμένου 7%, και απώλειες δικτύου διανομής πόσο,?? και για τον ηλιακό διπλής απο τον 4.16 θα πάρω τιμές?

Link to comment
Share on other sites

1. Μονοκατοικία ΔΕΝ είναι άρα....

Είπαμε δίκτυο διανομής δεν υπάρχει άρα β.α.=1

Βάλε συνολική ισχύ.

Τώρα πως το κόβεις το σύστημα... είναι υδραυλικά εξισορροπημένο ή όχι; 8-)

Για τους ανεμιστήρες ;;; Ψάξε από την ιστοσελίδα της εταιρίας (αν υπάρχει) ή κάτι ανάλογο.

Κατηγορία Δ. Δεν έχεις αντιστάθμιση.

 

Τώρα για τον πίνακα 4.6 και την χρήση του σε ΜΗ ΚΕΝΤΡΙΚΑ συστήματα ΖΝΧ.... ανοίγεις μεγάλη συζήτηση.

Για την ώρα βάλε ότι νομίζεις. Αλλά θα ήθελα να ανοίξουμε με τους συναδέλφους μια συζήτηση για το θέμα αυτό. Μη κεντρικά συστήματα ΖΝΧ, με σωληνώσεις εντός θερμικής ζώνης και μήκος δικτύου >6 μέτρα. Πως το χειριζόμαστε (πιν. 4.6);

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην ειναι υδραυλικά εξισορροπημενο ενα τετοιο σύστημα?

αν δεν βρώ τίποτα για τούς ανεμιστήρες μπορώ να β'αλω τα 5w/m2 ή να μην βάλω τ'ιποτα?

αυτ'ο με τα μη κεντρικά συστηματα όπως ο ηλιακός διπλής είναι θέμα. Πάντως μάλλον θα πρέπει να πάρω τιμή από τον 4.6. Το κακό είναι ότι τον έβαλε πάνω στο δώμα γιατί αν ήταν στην ταράτσα οι σωληνώσεις είχαν μηκος <6μ

θα μπορούσε αυτό το σύστημα να είναι με κάποιο τρόπο Β ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Το 5 w/m2 νομίζω ότι με την διευκρινιστική έχει γίνει 0,1w/m2 αλλά μήπως είναι καλύτερα να μην βάλεις τίποτα; Νομίζω ότι το βάζεις μόνο όταν δεν υπάρχει καθόλου θέρμανση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα υδραυλικής εξισορρόπησης... μονάδα το f.

 

Νομίζω ότι απ' το τίποτα, κι αφού υπάρχουν ανεμιστήρες..... βάλε το 0,1 W/m2. Δεν είναι το σωστό αλλά απ' το 0....

Δεν είναι Β. Είναι Δ.

Link to comment
Share on other sites

την διευκρίστική δεν μπορώ να την βρώ κάπου. έχει αλλάξει μήπως και όταν δεν υπάρχει ψύξη τίποτα του Κ.Α όσον αφορά τίς απώλειες?

είναι σιωπηλα σε ισχύ η διευκρινιστική ετσι?

Link to comment
Share on other sites

τελικά την βρήκα

 

<<Στην ενότητα 4.5. «Βοηθητικά συστήματα κεντρικών εγκαταστάσεων θέρμανσης / ψύξης»,

τροποποιείται η ακόλουθη παράγραφος ως εξής:

Σε περίπτωση που το υπό μελέτη ή προς επιθεώρηση κτήριο δεν διαθέτει σύστημα θέρμανσης

ή/και ψύξης, για τους υπολογισμούς θεωρείται σύμφωνα με τον Κ.Εν.Α.Κ. ότι θερμαίνεται και ψύχεται.

Σ' αυτήν την περίπτωση η εγκατεστημένη ισχύς βοηθητικών συστημάτων θέρμανσης ή/και ψύξης

λαμβάνεται κατά σύμβαση ίση με 0,1 W/m2 για τα κτήρια κατοικιών και 5 W/m2 για τα κτήρια του

τριτογενούς τομέα.>>

τελικά εσείς χρησιμοποιείτε την διευκρίνηση ή την αρχικη τοτεε1. Εγω στο ζνχ πέρνω τιμές από την αρχικ'η τοτεε με 0.91 για τις κατοικίες .από τον 4.1 εσείς τι κάνετε?

ειναι κατι επίσημο?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα χρησιμοποιω κανονικα τις διευκρινιστικες...

Δε γινεται να τις χρησιμοποιησω επιλεκτικα... δηλαδη το U/2 οπου με συμφερει και κατα τα λοιπα να πηγαινω με την αρχικη 1η ΤΟΤΕΕ

 

Η ολα η τιποτα... Αποψη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.