Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

katmp επειδή τώρα είδα ότι είχες θέσει παρόμοιο ερώτημα σε άλλο topic (ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια)

με το δικό μου α) του #77, μήπως έβγαλες κάποιο συμπέρασμα γιατί και εκεί δεν είχε απαντήσει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι ότι αν επαρκούν τα κλιματιστικά καλώς αν όχι ορίζεις το ίδιο συστημα θέρμανσης (δηλαδη τα σπλιτάκια) και για το υπόλοιπο κτίριο. Αντίθετα στην ψύξη αν δεν επαρκούν το υπόλοιπο το συμπληρώνεις με το κτίριο αναφοράς.

βέβαια θεωρω όσον αφορά την θέρμανση εφόσον βάλεις ότι τα σπλιτακια χρησιμοποιουνται και για θερμανση αντίθετα αν βάλεις ότι δεν χρησιμοποιούνται θα βάλεις κτιρίου αναφοράς.Νομίζω ότι μπορείς να παιξεις με αυτην τη δυνατότητα

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Τα splitakia επαρκούν και με το παραπάνω..Anyway ευχαριστώ πολύ..Θα τα βάλω και πιστεύω ότι αυτό είναι το σωστό..Δεν υπάρχει λόγος να βάλω το θεωρητικό σύστημα από τη στιγμή που το υπάρχον καλύπτει τις αναγκες

Link to comment
Share on other sites

Για το δ) που ρωτάς στο #77 πάντως, το μισό U ισχύει και για δάπεδα οπότε το παίρνεις με το μισό U.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ akis73..Ψυχόμενη επιφάνεια βάζουμε τη συνολική για γραφεία, έτσι δεν είναι? Στις κατοικίες βάζουμε το μισό

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία τι επιφάνεια θα βάλεις στη ψυχόμενη. Βάλε ότι θέλεις. Στατιστικό ( ?? ) μέγεθος είναι. Σημασία έχει στις κατοικίες στους μήνες να βάλεις 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Μου εχουνε τυχει περιπτωσεις που split-ακια να υπερκαλυπτουν το 50% της απαιτησης σε ψυξη, οποτε και εβαλα το αναλογουν ποσοστο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βάζεις αυτό που συμβαίνει ακριβώς ή στο περίπου.

Οταν δεν έχει ψύξη, βάζω ψυχ. επιφ. και ψυχ. όγκο = 0. Αν έχει ένα split στο σαλόνι, που συνήθως είναι το μισό της κατοικίας, βάζω το μισό εμβαδό και όγκο. Τα μεγέθη αυτά όμως δεν παίζουν ρόλο στους υπολογισμούς.

 

Αλλά στη μηνιαία κάλυψη θα πρέπει να ακολουθήσεις τις ΤΟΤΕΕ ή ότι καταλαβαίνουμε από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ. Σε κατοικία χωρίς ψύξη το ΚΑ (με 0,5 στη μηνιαία κάλυψη), με ψύξη το πραγματικό κλιματιστικό (EER) κλπ.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, νομίζω το 50% είναι το ελάχιστο. Αν τα σπλιτάκια καλύπτουν παραπάνω ορθώς έβαλες το ανάλογο ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.