Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Αλλάζει (μειώνεται) ο συντελεστής διόρθωσης της ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνεται σύμφωνα με τον πίνακα 5.7. Αυτή τη μείωση όμως, δεν την κάνεις μόνος σου. Την κάνει το λογισμικό, ανάλογα με την κατηγορία αυτοματισμών που θα του δηλώσεις.

 

Σε μια τοπική Α.Θ. αέρα-αέρα η τεχνολογία inverter αναφέρεται στον συμπιεστή της και όχι σε κάποιο βοηθητικό σύστημα. Πάντως κατηγορία αυτοματισμών Γ, θα είναι σίγουρα ακόμα και χωρίς συμπιεστή inverter αλλά απλά με ένα θερμοστάτη χώρου κι έναν αυτόματο διακόπτη (ενσωματωμένο στη μονάδα).

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ, ελπίζω να κάνω το post στη σωστή κατηγορία...

Εξετάζω την ένταξη ενός πελάτη στο εξοικονομώ κατ'οίκον και αντιμετωπίζω το εξής θέμα.

 

Ο ιδιοκτήτης έχει λάβει τη προέγκριση από τη τράπεζα και είμαστε στη διαδικασία σύνταξης του πρώτου ΠΕΑ.

Στην επιμέτρηση του διαμερίσματος παρατήρησα διαφορά >10% στα τετραγωνικά μέτρα μεταξύ οικοδομικής άδειας και συμβολαίων/αποτύπωσης και ο ιδιοκτήτης δεν προτίθεται να τακτοποιήσει τα επιπλέον τ.μ. με τον 4014.

 

Η τράπεζα δεν μπορεί να μου απαντήσει με σιγουριά εάν θα προκύψει πρόβλημα στον έλεγχο του φακέλου λόγω της διαφοράς στα τετραγωνικά.

Ποιός εκτιμάτε πως είναι ο ασφαλέστερος δρόμος ώστε να κυλήσει ομαλά η ένταξη στο εξοικονομώ, να εκδοθεί το ΠΕΑ με τα τ.μ. της οικοδομικής άδειας ή με τα πραγματικά τ.μ. των συμβολαίων/αποτύπωσης ?

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω μια περιπτωση οπου το σπιτι θερμαινεται με θερμοσυσσωρευτες οι οποιοι δεν εχουν κανενα στοιχειο πανω και εμφανισιακα μοιαζουν αρχαιοι. Οποτε δεν εχω ιδεα τι kw να βαλω για την θερμανση.

Οποιαδηποτε ιδεα η συμβουλη ειναι πολυτιμη.

Edited by miltos
Μετατροπή κεφαλαίων σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει (μειώνεται) ο συντελεστής διόρθωσης της ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνεται σύμφωνα με τον πίνακα 5.7. Αυτή τη μείωση όμως, δεν την κάνεις μόνος σου. Την κάνει το λογισμικό, ανάλογα με την κατηγορία αυτοματισμών που θα του δηλώσεις.

 

Σε μια τοπική Α.Θ. αέρα-αέρα η τεχνολογία inverter αναφέρεται στον συμπιεστή της και όχι σε κάποιο βοηθητικό σύστημα. Πάντως κατηγορία αυτοματισμών Γ, θα είναι σίγουρα ακόμα και χωρίς συμπιεστή inverter αλλά απλά με ένα θερμοστάτη χώρου κι έναν αυτόματο διακόπτη (ενσωματωμένο στη μονάδα).

Ευχαριστώ Παύλο για τις πληροφορίες. Όσον αφορά στην κατηγορία αυτοματισμών θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Στο διαμέρισμα που μελετάω υπάρχει ως σύστημα θέρμανσης επιτοίχιος λέβητας φυσ. αερίου χωρίς αντιστάθμιση, με θερμοστάτη στο εσωτερικό του διαμερίσματος. Επίσης, δεν υπάρχουν θερμοστατικοί διακόπτες στα σώματα καλοριφέρ.

Ως σύστημα ψύξης υπάρχουν 2 τοπικές αντλίες θερμότητας: 1 Toshiba inverter και 1 Haier. Από αυτά τα στοιχεία νομίζω ότι είμαι στην κατηγορία αυτοματισμών Δ. Υπάρχει περίπτωση να μαι στη Γ;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΘΕΡΜΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΘΕΡΜΟΣΥΣΣΩΡΕΥΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ KW ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΙΔΕΑ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ.

 

Μου έχει κάνει αντίστοιχη ερώτηση και εμένα ένας φίλος και συνάδελφος και δεν ήξερα τι να του προτείνω..μήπως έχει τύχει σε κάποιον άλλο και έχει να μας πει κάτι χρήσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο πιστοποιητικό και η βοήθεια όποιου γνωρίζει είναι πολύτιμη!

Κατάστημα το οποίο έχει να νοικιαστεί χρόνια. Χωρίς θέρμανση,χωρίς κλιματισμό,χωρίς φωτισμό.

Προφανώς θα τα βάλει αυτός που θα το νοικιάσει.

Εγώ ως θερμαινόμενη επιφάνεια βάζω κανονικά αυτή της ΘΖ σαν να θερμαινόταν;

Φωτισμό τι βάζω;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω πώς αντιμετοπίζετε τις σκιάσεις από ορίζοντα, όταν έχουμε στον ίδιο προσανατολισμό δύο απέναντι κτίρια με διαφορετική απόσταση από το δικό μας και διαφορετικό ύψος. Για το ύψος γνωρίζω πως μπορούμε να πάρουμε το μέσω ύψος των δύο, αλλά με την απόσταση γίνετε κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει κάνει αντίστοιχη ερώτηση και εμένα ένας φίλος και συνάδελφος και δεν ήξερα τι να του προτείνω..μήπως έχει τύχει σε κάποιον άλλο και έχει να μας πει κάτι χρήσιμο?

Σβήνεις όλα τα ηλεκτρικά ανάβεις θερμοσυσσωρευτή για ένα λεπτό και μετράς στροφές στο ρολόι της ΔΕΗ.

Εκτός και αν έχεις αμπεροτσιμπίδα.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω πώς αντιμετοπίζετε τις σκιάσεις από ορίζοντα, όταν έχουμε στον ίδιο προσανατολισμό δύο απέναντι κτίρια με διαφορετική απόσταση από το δικό μας και διαφορετικό ύψος. Για το ύψος γνωρίζω πως μπορούμε να πάρουμε το μέσω ύψος των δύο, αλλά με την απόσταση γίνετε κάτι ανάλογο?

Στην ουσία σε ενδιαφέρει η γωνία, επομένως δεν παίρνεις το μέσο ύψος αλλά τη μέση γωνία

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΘΕΡΜΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΘΕΡΜΟΣΥΣΣΩΡΕΥΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ KW ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΙΔΕΑ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ.

 

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα μετρώντας τις διαστάσεις τους για να βρεις τα KW συγκρίνοντας πχ εδώ..... http://www.eliothermiki.gr/thermosusoreutes/carat http://www.mgavrielatos.gr/Thermosys-2.htm

Τα υπόλοιπα στην καρτέλα του λογισμικού, διάβασε την ΤΟΤΤΕ1, εκεί που λέει βαθμός απόδοσης ηλεκτρικών μονάδων.

Δηλαδή ισχύς, όλα τα KW που αναφέρονται, β.α=1, εκτός, αν είναι κακοσυντηρημένα οπότε πας 0.95, κτλ....

Σημείωση! Θα σου βυθίσουν το κτίριο στις κατηγορίες, αλλά μην ανησυχείς έτσι είναι... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.