Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Ενα 18αρι κλιματιστικο κατα μεσο ορο θερμαινει/ψυχει περι τα 35τ.μ. χωρου και απο 16τ.μ. το καθε 9αρι

Αρα εισαι στα 35+16+16=67τ.μ.

Προσωπικα θα θεωρουσα το 80% της θερμανσης απο A/C και το υπολοιπο απο το συστημα του ΚΑ

Ισχυ βοηθητικων μοναδων δεν εχουμε

Αν ειχες 100% καλυψη απο κλιματιστικα, θα πηγαινες Β, τωρα, με τα δικα μου δεδομενα εισαι Γ

Τα περνας σε διαφορετικες γραμμες, αναλογα με την καλυψη τους και καθαρισες.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να έχεις 100% κάλυψη σε χώρους ήσσονος σημασίας.

 

Με αυτή την λογική σε κατοικία με αντιστάθμιση και θερμοστατικό έλεγχο π.χ. 50τμ με αποθήκη 3τμ που δεν έχει καλοριφέρ θα έβαζες το 94% κατηγ. Γ και λόγω του 6% της αποθήκης που θα την πήγαινες με το ΚΑ χωρίς αυτοματισμούς (κατ. Δ). Οπότε θα <<συμπαρασύρει>> ( ;; ) το κτίριό σου στην κατηγορία αυτ/σμών Δ;; .

 

Νομίζω ότι δεν θα πρέπει να θεωρήσεις ότι η θέρμανση του λουτρού και του χωλ είναι καθοριστική για την εκλογή της κατηγορίας αυτοματισμού ή να την περάσεις σαν 4ο σύστημα με λέβητα πετρελαίου κλπ του κτιρίου αναφοράς.

 

Από την άλλη πάλι... ποτέ δεν είσαι σίγουρος.

 

Αν τώρα νομίζεις ότι τα τμ των χώρων λουτρού - χωλ πρέπει να πάνε με το ΚΑ τότε:

 

Θα βάλεις και 4η γραμμή με λέβητα πετρελαίου β.α. 0,935 για τα υπόλοιπα 13 τμ, με σταθμισμένους βαθμούς κάλυψης, με σταθμισμένο και ως προς το δίκτυο του ΚΑ τον β.α. του δικτύου διανομής, με σταθμισμένο και ως προς τις τερμ. μονάδες του ΚΑ τον β.α. τερματικών μονάδων και τέλος 0,0001 X 13 = 0,001 KW ισχύς βοηθητικών μονάδων. Κατηγορία αυτοματισμού: ο μεγάλος άγνωστος. Δ ως προς τα 13 τμ αυτών των χώρων, Β ως προς τα υπόλοιπα, συνολικά τι ;;; .

Εναλλακτικά θα ορίσεις ξεχωριστές ζώνες ( .. αυτό κι αν είναι... )

 

Δεν ξέρω... Εμένα πάντως σαν υπερβολή μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι, μεν, υπερβολικο, ομως ειναι εντος οδηγιων.

Μπορει να θερμαινονται αυτονομα τα υπνοδωματια και η σαλοκουζινα σαν χωροι αλλα βασει τετραγωνικων και μονο, τα κλιματιστικα δεν επαρκουν για να θερμανουν το 100% των χωρων, ακομα κι αν επι της ουσιας ειχες 80τ.μ. εναν ενιαιο χωρο, χωρις μπανια, χωλ και αλλα τμηματα ελασσονος σημασιας.

Θα θερμαινες το χωρο αλλα ελλιπως, διοτι τα εγκατεστημενα συστηματα θα επαρκουσανε για λιγοτερα τετραγωνικα απο οσα εχεις εσυ.

Και για αυτο το λογο, προσωπικα θα εβαζα και αλλη γραμμη με καλυψη απο ΚΑ και αυτοματισμους Δ, διοτι ειναι δυσμενεστερο...

Προσωπικη εκτιμηση παντα, αλλα εντος οριων...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

σταθμισμένο και το βαθμό απόδοσης του δ.δ? ή τον χειρότερο σε αυτό και σταθμισμένο το β.α των τερματικών ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας αναφερω, οσο πιο συνοπτικα, ενα θεματακι που αντιμετωπισα σημερα, να μου πειτε τη γνωμη σας, σε συνδυασμο με τις νεες απαιτησεις του συστηματος που αναμενονταν απο σημερα και ως γνωστο, δεν εφαρμοστηκαν...

 

Οικοπεδο εν ετει 1964, διδεται αντιπαροχη σε εργολαβο και υπογραφεται εργολαβικο συμβολαιο.

Για αγνωστο λογο, την επομενη χρονια κυρησσεται εκπτωτος και αναλαμβανει αλλος εργολαβος με τον οποιο κανουν νεο εργολαβικο συμβολαιο.

 

Στα χερια μου εχω συμβολαιο του 1979 που κανει ολη αυτην την περιγραφη και αναφερει χαραλτηριστικα οτι ο δευτερος ερλογαβος εκτελεσε την εκδοθεισα αδεια, χωρις να αναφερει αριθμο.

 

Ο πληρεξουσιος δικηγοςος της ιδιοκτητριας του διαμερισματος το οποιο παει προς εκδοση ΠΕΑ μου εδωσε μαζι με ολα τα αλλα και ενα διφυλλο δηλωσης αυθαιρετου οικοδομικης κατασκευης το 1982!

Με ολους τους συνιδιοκτητες με τα ποσοστα αυτων στο οικοπεδο και πληρη στοιχεια της ανεγερθησης οικοδομης, εμβαδον και ογκο (κατι που σημαινει οτι αδεια βγηκε, αλλα ενδεχομενως ανεκληθη)

 

Σε αυτην την περιπτωση θεωρειται αυθαιρετη η οικοδομη? Και αν μου ζητησουνε στοιχεια αδειας στο Buildingcert για να εκδοσω το ΠΕΑ τι παιζει?

Εχει κανεις γνωση? Απο οτι διαβασα στο διφυλλο, εκει δηλωνοντουσαν κατασκευες ειτε αυθαιρετες πληρως, ειτε καθ υπερβαση της ΟΑ ειτε με ΟΑ που ανεκληθη στο μελλον.

Και με δεδομενο οτι υπαρχουν συγκεκριμενα νουμερα εμβαδου και ογκου, θεωρω οτι μαλλον ανεκληθη η αδεια...

 

Μας ενδιαφερει? Μας επηρεαζει? Και αν ναι που?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Θα ήθελα να διευκρινήσω κάτι που ίσως δεν κατάλαβα καλά,

1. Σε περίπτωση δηλ. που η θέρμανση γίνεται αποκλειστικά από κλιματιστικά (και επαρκεί), η ισχύς των βοηθητικών μονάδων είναι μηδέν; (το αναφέρουν σε κάποιο σημείο οι ΤΟΤΕΕ;)

2. Τελικά εάν βάλω και σύστημα θέρμανσης Κ.Α (για τα υπόλοιπα αυτά λίγα μ²), για κατηγορία αυτοματισμών πέφτω Δ από Γ;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

2. Ναι και για τα λιγα αυτα τ.μ. θα βαλεις βοηθητικα συστηματα.... Χτ.μ. Χ 0,1 / 1000 kW

Link to comment
Share on other sites

1.με διευθυνση και εργολαβο στην Αθηνα βρισκεις τον αριθμο αδειας,και κατ επεκταση τα σχεδια.(δεν ξερω τι παιζει στη Θεσσαλονικη)Ξεκινα απο τον αριθμο αδειας.../δεν ξερω ,εχει κανει νομιμοποιηση;Δεν ξερω τι παιζει και με τον αρ.αδειας στο buildingcert, παραδειγματος χαριν αν δεν εχει δηλωθει ημιυπαιθριος ,οικοδομικη αδεια υπαρχει.....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Ενα 18αρι κλιματιστικο κατα μεσο ορο θερμαινει/ψυχει περι τα 35τ.μ. χωρου και απο 16τ.μ. το καθε 9αρι

Αρα εισαι στα 35+16+16=67τ.μ.

Προσωπικα θα θεωρουσα το 80% της θερμανσης απο A/C και το υπολοιπο απο το συστημα του ΚΑ

Ισχυ βοηθητικων μοναδων δεν εχουμε

Αν ειχες 100% καλυψη απο κλιματιστικα, θα πηγαινες Β, τωρα, με τα δικα μου δεδομενα εισαι Γ

Τα περνας σε διαφορετικες γραμμες, αναλογα με την καλυψη τους και καθαρισες.

Ειναι, μεν, υπερβολικο, ομως ειναι εντος οδηγιων.

Μπορει να θερμαινονται αυτονομα τα υπνοδωματια και η σαλοκουζινα σαν χωροι αλλα βασει τετραγωνικων και μονο, τα κλιματιστικα δεν επαρκουν για να θερμανουν το 100% των χωρων, ακομα κι αν επι της ουσιας ειχες 80τ.μ. εναν ενιαιο χωρο, χωρις μπανια, χωλ και αλλα τμηματα ελασσονος σημασιας.

Θα θερμαινες το χωρο αλλα ελλιπως, διοτι τα εγκατεστημενα συστηματα θα επαρκουσανε για λιγοτερα τετραγωνικα απο οσα εχεις εσυ.

Και για αυτο το λογο, προσωπικα θα εβαζα και αλλη γραμμη με καλυψη απο ΚΑ και αυτοματισμους Δ, διοτι ειναι δυσμενεστερο...

Προσωπικη εκτιμηση παντα, αλλα εντος οριων...

Τελικά Γ ή Δ;

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.