Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Ρητορικο ηταν το ερωτημα περι προβληματος...

Απλως καποιοι συναδελφοι θεωρουν οτι πρεπει ο λεβητας ντε και καλα να ειναι καλοσυντηρημενος...

Μπορει να υφισταται αλλα να μη λειτουργει...

Τι να κανουμε, να βαλουμε τους ιδιοκτητες να συντηρησουν με οποιο κοστος κατι αχρηστο για αυτους?

Δεν υπαρχει λογικη...

Link to comment
Share on other sites

Από ανακοίνωση σημερινή ανακοίνωση στο buildingcert

 

Απ' ότι καταλαβαίνω ναι μεν θα δίνουμε περισσότερα στοιχεία

νομιμότητας του κτιρίου αλλά και επιπλέον υποθέτω ότι

η επιλογή που υπήρχε έως τώρα για κτίρια προ 1983 να μην απαιτείται

η οικοδομική άδεια, μάλλον θα καταργηθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Pm = [θερμική ισχύς καυσίμου που καταναλώνει ο καυστήρας] x [μετρούμενος βαθμός απόδοσης]

 

 

Οπου "θερμική ισχύς καυσίμου που καταναλώνει ο καυστήρας" = ονομαστική ισχύς λέβητα να υποθέσω.

πονεμένο το θέμα με τους εισηγητές, το χειρότερο ήταν ότι πολλές από τις διευκρινήσεις ήταν μετά από προφορική συνεννόηση με υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Απλως με αυτο που πετυχαινουν θα ειναι αδυνατο να εκδοσεις ΠΕΑ για αυθαιρετο ή για διαμερισμα για το οποιο δεν εχεις στοιχεια ΟΑ...

Εγω ευτυχως, ως τωρα, ακομα κι αν δε μου χρειαζονται οι ΟΑ πουθενα, τις αναζητω και για καθε ΠΕΑ εχω και την ΟΑ του...

Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω...

Τωρα για τακτοποιησεις αυθαιρετων και Η/Χ, γελαμε...

Link to comment
Share on other sites

Οπου "θερμική ισχύς καυσίμου που καταναλώνει ο καυστήρας" = ονομαστική ισχύς λέβητα να υποθέσω.

πονεμένο το θέμα με τους εισηγητές, το χειρότερο ήταν ότι πολλές από τις διευκρινήσεις ήταν μετά από προφορική συνεννόηση με υπουργείο.

Όχι, την ονομαστική την χρησιμοποιείς μόνο στη μελέτη (ΜΕΑ) και την δίνει ο κάθε κατασκευαστής. Η "θερμική ισχύς του καυσίμου που καταναλώνει ο καυστήρας" μπορεί και να διαφέρει και εξαρτάται από την κατανάλωση του καυσίμου.

 

Ρε δεν πάνε ..... Μπάτσους και ρουφιάνους θέλουνε για ενεργειακούς επιθεωρητές; Να μας το πούνε, να διαλέξουμε κι εμείς τι θέλουμε να είμαστε.

Δηλαδή το αυθαίρετο δεν καταναλώνει ή μήπως δεν πρόκειται να νοικιαστεί; Θα νοικιαστεί και μάλιστα μαύρα.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Oκ τότε πού φαίνεται η πραγματική θερμική ισχύς στο ΦΑ, εφόσον η μοναδική ισχύς που αναγράφεται είναι η ονομαστική ισχύς του λέβητα;

Link to comment
Share on other sites

 

@nzerman

Διαφωνω καθετως οριζοντιως και πλαγιως με την τοποθετηση σου για τον υπολογισμο αναλυτικα του συντελεστη σε επαφη με ΜΘΧ για να παρεις το ημισυ αυτου. Γι αυτο υπαρχουν οι απλοποιητικοι πινακες για κτηρια προ 1980, για να χρησιμοποιεις αυτους τους συντελεστες. Δε νομιζω πως μενει κατι δοαφορετικο να κανουμε, ας μη δυσκολευουμε εμεις οι ιδιοι τις ζωες μας...

 

Παράγραφος 3.2.2. συνάδελφοι : στις περιπτώσεις χωρίς καμία πρόνοια θερμομονωτικής προστασίας ή με μερική… ο ενεργειακός επιθεωρητής έχει δύο δυνατότητας

Α.) Να θεωρήσει τις τιμές του πίνακα 3.4 U=2,00 και τέλος

Β.) Να υπολογίσει ο ίδιος τους συντελεστές σύμφωνα μ’ αυτά που προβλέπει ο ΚΕΝΑΚ…

 

Παράγραφος 3.2.2.3. Μ.Θ.Χ.

 

Ειδικά για την επιθεώρηση τμημάτων (π.χ.) διαμερισμάτων, ισχύουν τα όσα αναφέρονται στην ενότητα 2.2. Συγκεκριμένα, κατά τη διαδικασία ενεργειακής επιθεώρησης τμήματος κτηρίου (π.χ. διαμερίσματος), το οποίο εφάπτεται με μη θερμαινόμενους χώρους (π.χ. κλιμακοστάσιο), για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου, θεωρείται κατά παραδοχή πως εφάπτεται με τον εξωτερικό αέρα. Σ’ αυτή την περίπτωση, όλα τα αδιαφανή δομικά στοιχεία του τμήματος κτηρίου που εφάπτονται με τον μη θερμαινόμενο χώρο (τοιχοποιίες, δάπεδα κ.ά.), περιγράφονται ως εφαπτόμενα με τον εξωτερικό αέρα αλλά με συντελεστή θερμοπερατότητας (U) μειωμένο κατά το ήμισυ του υπολογιζόμενου και με πλήρη σκίαση (0) χειμώνα-καλοκαίρι.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ nzerman, παιζεις με τις λεξεις?

Μηχανικοι ειμαστε, οχι φιλολογοι...

Οποιος καταλαβε καταλαβε... Αν θελεις να κανεις τη δουλεια σου δυσκολοτερη, δικαιωμα σου στην τελικη

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι ρε συνάδελφε, δε ου λέω πως εγώ πάντα αυτά κάνω (δε γουστάρω τη δύσκολη ζωή). Ξέρω όμως πως οι διατάξεις αυτά λένε.

Και πολύ περισσότερο νομίζω πως κατάλαβα σωστά.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.