Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

μολις προ μερικων λεπτων υπεβαλα ενα, και δε μου ζητησε mail...

 

zxgr, οντως εχουν κοινη διευθυνση, αλλα αυτο δε το εχω δει καπου εγω...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να εξεταστεί η περίπτωση της συγχρήσεως χώρων χρήσης ή εγκαταστάσεων εφόσον, πρόκειται για λειτουργικά ανεξάρτητα κτίρια νομίζω πως πρέπει αν λογισθούν σαν κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το +0,1 [W/(m2*K)] εφόσον όμως τα κατακόρυφα αδιαφανή δομικά στοιχεία είναι μονωμένα. Και προσωπικά, προτιμώ τη χειροκίνητα προσαύξηση, γιατί έχω καλύτερο έλεγχο.

 

Συμφωνώ.

Μάλιστα μπορεί να υπάρχει θερμομόνωση στις τοιχοποιιες σχεδόν μετά την εφαρμογή του κανονισμού θερμομόνωσης, αλλά μόνωση στον ξυλότυπο (κολώνες - δοκάρια) εφαρμόστηκε πολύ αργότερα.

Θα πρότεινα και εγώ την χειροκίνητη προσαύξηση.

Link to comment
Share on other sites

<<Ακούγεται>> ότι έχουν πρόθεση κάποια στιγμή (αυτό είναι μεγάλη κουβέντα βέβαια...) να αφαιρέσουν το κουτάκι της <<θερμομόνωση των κατακόρυφων δομικών στοιχείων>>.

 

Οπότε καλό είναι να συνηθίζουμε στο χειροκίνητο (μετά συγχωρήσεως).

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση ξυλολέβητα που για τα χαρακτηριστικά του δεν υπάρχει καμία πληροφορία, υποχρεώνω τον ιδιοκτήτη να προσκομίσει ανάλυση καυσαερίων;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε χρησιμοποιω το κουμπακι της θερμομονωσης κατακορυφων και για εναν ακομα λογο...

Δεν υπαρχει λογος να παρει +0,1 η πορτα εισοδου, ενω οι τοιχοι προς ΜΘΧ παιρνουν +0,1 κανονικα ενω χειροκινητα παιρνουν +0,05

Αμελητεο θα με πεις...

 

@nzerman

Ξυλολεβητας η ξυλοσομπα?

Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα 1ου οροφου πανω απο ισογειο καταστημα που ομως εχει ψευδοροφη, θεωρειτε το δαπεδο ως εν επαφη με ΜΘΧ η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.