Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Αυτό κατασκευαστικά πως γίνεται; Τοποθετείται ο υαλοπίνακας απευθείας στο δάπεδο; Σ’ αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει διαφοροποίηση σε σχέση με τη θερμική αντίσταση των δομικών στοιχείων;

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστικά, ναι όπως το λες και θα είναι σαν τις -ως τώρα- συνηθισμένες σταθερές γυάλινες προσόψεις που βλέπουμε. Σχετικά με τη διαφοροποίηση και τις θερμογέφυρες σε λαμπάδες και ανωκάσι / κατωκάσι, γι' αυτό είπα το "νομίζω".

Όπως επίσης, δε νομίζω πως θα κάνει κανείς κάτι τέτοιο σε νέο κτίριο, οπότε δεν βλέπω το λόγο να συνεχιστεί η κουβέντα για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ.

Καταλαβαίνω πάντως πως συμφωνείς ότι κατά τη διαδικασία θα πρέπει να προστεθεί το 0,1 W/(m2K) χειροκίνητα ή αυτόματα από λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το +0,1 [W/(m2*K)] εφόσον όμως τα κατακόρυφα αδιαφανή δομικά στοιχεία είναι μονωμένα. Και προσωπικά, προτιμώ τη χειροκίνητα προσαύξηση, γιατί έχω καλύτερο έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

ενα στα γρηγορα, αν εχει τυχει σε καποιον...

εχω ενα κτιριο με 4 μεζονετες, 2οροφες και πληρως ανεξαρτητες μεταξυ τους (απλα εφαπτονται)

δηλωνεται σαν ολόκληρο ή σαν τμήμα κτιρίου ?

χρηση σαν μονοκατοικία ή πολυκατοικια ?

Στο κτηματολογιο, το λεει σαν χρηση: ΚΑΤΟΙΚΙΑ, αλλα δεν υπαρχει τετοια επιλογη στο buildingcert...

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχουν ιδια ταχυδρομικη διευθυνση ειναι πολυκατοικια (κατα κενακ)

αν εχουν φτιαχτει ολα με την ιδια αδεια οικοδομης στο ιδιο οικοπεδου θα εχουν την ιδια διευθυνση

καθως και συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μου ζητήσανε πιστοποιητικό για αντιπροσωπεία αυτοκινήτων όπου υπάρχει συνεργείο, χώρος έκθεσης,γραφεία,ανταλλακτικά...ενεργειακό πιστοποιητικό θα βγάλω μόνο για το χώρο έκθεσης και αναμονής των πελάτών + τα γραφεία????

Link to comment
Share on other sites

Στα στοιχεια ιδιοκτητη στο buildingcert εκει που ζηταει email μπορω να βαλω τα στοιχεια του ενεργειακου επιθεωρητη ως τεχνικο κτιριου, επειδη κανενας ιδιοκτητης δεν εχει email και δεν προχωραει αλλιως..? :confused:

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχουν ιδια ταχυδρομικη διευθυνση ειναι πολυκατοικια (κατα κενακ)

αν εχουν φτιαχτει ολα με την ιδια αδεια οικοδομης στο ιδιο οικοπεδου θα εχουν την ιδια διευθυνση

καθως και συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας

 

Υπάρχει κάτι τέτοιο στον ΚΕΝΑΚ;

 

----Συγχώνεψη----

 

Στα στοιχεια ιδιοκτητη στο buildingcert εκει που ζηταει email μπορω να βαλω τα στοιχεια του ενεργειακου επιθεωρητη ως τεχνικο κτιριου, επειδη κανενας ιδιοκτητης δεν εχει email και δεν προχωραει αλλιως..? :confused:

Πρέπει να συνεχίζεται η διαδικασία, εγώ δεν έχω βάλει ποτέ. Εκτός αν άλλαξε κάτι πολύ πρόσφατα...

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.