Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

@Ιnzaghi

Εγω προσωπικα, ακομα και διαμερισματα με αυτονομια, τα αντιμετωπιζω ως ΜΘΧ (αυτό οχι μονο σε ΠΕΑ, αλλα και σε μελετης εφαρμογης, αλλα και σε πολεοδομιας το εχω κανει)

Πολλω δε μαλλον για μαγαζι, που μιλαμε για διαφορετικα ωραρια (αν πχ το μαγαζι κλεινει στις 4, ο αλλος γυρναει σπιτι του στις 6 και αναβει καλοριφερ)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, οχι κι ετσι...

Δε μας απασχολουν οι συνηθειες του χρηστη.

Πιο πολυ μας απασχολει η χρηση του κατω χωρου, ειτε θεωρητικα ειναι αδειος ειτε χρησιμοποιειται, παρα το τι πρακτικα συμβαινει...

Ειτε μαγαζι ειτε διαμερισμα, αν η χρηση ειναι για θερμαινομενο χωρο, το λαμβανω θερμαινομενο και τις διεπιφανειες τις αγνοω...

Εμενα, εν προκειμενω με απασχολει η ψευδοροφη και μονο

Link to comment
Share on other sites

 

Εμενα, εν προκειμενω με απασχολει η ψευδοροφη και μονο

Συνάδελφε νομίζω ότι επειδή η ψευδορροφή δεν πρέπει να θεωρηθεί σαν ΜΘΧ του καταστήματος, αλλά σαν ενιαίος ΘΧ (αν εξέταζες το κατάστημα), γιαυτό στο διαμέρισμα θα πρέπει να μην υπολογίσεις το δάπεδο (βρίσκεται πάνω από ΘΧ)

Link to comment
Share on other sites

Όχι εφόσον η ψευδοροφή δεν είναι θερμομονωμένη. Αν θυμάμαι καλά γίνεται ειδική μνεία στην ΤΟΤΕΕ 1 για τις περιπτώσεις ψευδοροφών σε καταστήματα υπέρ των οποίων περνούν αεραγωγοί και οι χώροι αυτοί πρέπει να αντιμετωπίζονται στην ίδια θερμική ζώνη. Επίσης στην περίπτωση που έχει μεγαλύτερο ελεύθερο ύψος το τμήμα αυτό στην παρ. 2.2 αναφέρεται πως βοηθητικοί χώροι που δεν θερμαίνονται και που συνδέονται λειτουργικά με μια θερμική ζώνη λαμβάνονται ως τμήματα της θερμικής ζώνης. Εξ’ αντιδιαστολής εφόσον οι οδηγίες για τον υποκείμενο χώρο είναι να ληφθεί ως μια θερμική ζώνη και για το υπερκείμενο διαμέρισμα κατά τη γνώμη μου το δάπεδο δε μπορεί να θεωρηθεί πως είναι σε επαφή με Μ.Θ.Χ..

Link to comment
Share on other sites

Ψιλομπερδεύτηκα.

 

AristidisZ. Κακώς θεωρείς τα διπλανά διαμερίσματα σαν μθχ. Δεν ισχύει τι θεωρεί ο επιθεωρητής (ή ανεξάρτητος εμπειρογνώμονας... τι από τα 2 είναι χειρότερο σαν έκφραση δεν έχω αποφασίσει ακόμα). Οι χώροι που από την χρήση τους είναι θερμαινόμενοι λαμβάνονται ως θερμαινόμενοι χώροι. Ασχετα αν το διπλανό διαμέρισμα είναι αιώνες κενό, με τον ιδιοκτήτη να λείπει στην Αυστραλία ή στα επέκεινα. Είναι για την επιθέωρηση θ.χ. και έτσι πρέπει να το θεωρείς κι εσύ.

 

Αυτό που θέλει να πει η παρένθεση της παρ. 2.2 και μάλλον δεν τα καταφέρνει με αποτελεσματικό τρόπο είναι το εξής: <<όταν έχεις ψευδοροφή η οποία δεν είναι θερμομονωμένη (το δομικό στοιχείο που αποτελεί την ψευδοροφή δεν είναι θερμομονωμένο), τότε τον ενδιάμεσο χώρο πάνω από αυτήν (και κάτω από την οροφή) θα την συμπεριλάβεις στην θερμική ζώνη του κάτω χώρου>>. Εννοείται βέβαια ψευδοροφή για σχετικά μικρού ύψους χώρου πάνω απ' αυτήν ( <2,2 μέτρα; ). Αλλιώς έχεις πατάρι.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Όπως στην περίπτωσή μου, που έχω ψευδοροφή με θερμομόνωση και μετά στέγη.

Ο όγκος (το κέλυφος δηλαδή) θα πάει μέχρι την ψευδοροφή και η επιφάνεια του κελύφους θα έχει επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σ'αυτήν την περίπτωση μπορείς να το θεωρήσεις Μ.Θ.Χ.

Σε όλες τις άλλες είναι επαφή με Θερμική Ζώνη.

 

Για τα ωράρια και τις συνήθειες των χρηστών, συμφωνώ με το hkamp.

Ο νόμος apriori κάνει κάποιες παραδοχές, που οφειλουμε να ακολουθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως στην περίπτωσή μου, που έχω ψευδοροφή με θερμομόνωση και μετά στέγη.

Ο όγκος (το κέλυφος δηλαδή) θα πάει μέχρι την ψευδοροφή και η επιφάνεια του κελύφους θα έχει επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο..

 

Μελετώ περίπτωση συνάδελφοι που σε ισόγεια κατοικία προ του 55 με πέτρινες τοιχοποιίες ενώ αρχικά κατασκευάσθηκε αυτοφερόμενη στέγη κάποια στιγμή στα οριζόντια καδρόνια (στο ύψος της τοιχοποιίας 2,75) κατασκευάστηκε πλάκα με νευρομετάλ και τσιμεντοκονία. Σ’ αυτή την περίπτωση τι κάνουμε;

Το ακίνητο θα ενταχθεί στο εξοικονομώ και θα εφαρμόσει θερμομόνωση στην εν λόγω πλάκα…

Μήπως δεσμεύομαι και πρέπει να την «δείξω» και στην πρώτη επιθεώρηση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι θα ήθελα την γνώμη σας... Σε ξενοδοχειακή μονάδα που αποτελείται από 5 διαφορετικά κτίρια με την ίδια χρήση (ξενώνες), θα βγούν 5 διαφορετικά ΠΕΑ με το ίδιο όνομα και με τσεκαρισμένο στην πρώτη σελ. του ΠΕΑ το κτιρίου και ονομα ιδιοκτησίας π.χ. Ξ1, Ξ2 κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Μελετώ περίπτωση συνάδελφοι που σε ισόγεια κατοικία προ του 55 με πέτρινες τοιχοποιίες ενώ αρχικά κατασκευάσθηκε αυτοφερόμενη στέγη κάποια στιγμή στα οριζόντια καδρόνια (στο ύψος της τοιχοποιίας 2,75) κατασκευάστηκε πλάκα με νευρομετάλ και τσιμεντοκονία. Σ’ αυτή την περίπτωση τι κάνουμε;

Το ακίνητο θα ενταχθεί στο εξοικονομώ και θα εφαρμόσει θερμομόνωση στην εν λόγω πλάκα…

Μήπως δεσμεύομαι και πρέπει να την «δείξω» και στην πρώτη επιθεώρηση;

Προφανώς δεν υπάρχει τώρα μόνωση στην "πλάκα", οπότε το κέλυφος κλείνει στην στέγη. Όταν θα βάλεις μόνωση στην "πλάκα" τότε το κέλυφος θα κλείνει στην "πλάκα".

 

Δεν ξέρω αν μπορεί και στο αρχικό ΠΕΑ να κλείσει το κέλυφος στην "πλάκα" ώστε να μην χρειασθεί να αλλάζεις όγκους στα σενάρια...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.