Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Ας πούμε πως υπολογίζεις το συντελεστή U, για διαχωριστικό τοίχο προς Μ.Θ.Χ. και εξετάζεις τμήμα κτιρίου. Με τι τιμή του Ra θα τον υπολογίσεις; Με Ra=0,13 [(m2*K)/W] ή Ra=0,04 [(m2*K)/W];

Αν υπολογίσεις έναν τέτοιο τοίχο με μονό τούβλο (διάτρητοι οπτόπλινθοι με ρ=1200 kg/m3) με λ = 0,510 [W/(m*K)], πάχος d = 6cm και επίχρισμα και από τις δύο πλευρές, πάχους d = 2cm με λ=0,870 [W/(m*K)], και Ra = Ri =0,13 [W/(m2*K)], θα πάρεις μια τιμή U = 2,361 [W/(m2*K)].

Διαιρώντας δια δύο, θα έχεις μια τιμή 1,18 [W/(m2*K)] < 1,20 [W/(m2*K)] = 2,40 [W/(m2*K)] / 2 που είναι η αντίστοιχη τιμή για δρομική οπτοπλινθοδομή επιχρισμένη και από τις δύο όψεις, του πίνακα 3.4α της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010.

Νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο, σε περίπτωση που το κτίριο είναι αμόνωτο. Δεν πρόκειται να δεις καμιά σημαντική βελτίωση.

Θα ήταν όμως απαραίτητο αν, για παράδειγμα εξέταζα σενάριο για μόνωση αυτών των στοιχείων. Εκεί ούτως ή άλλως θα έπρεπε να υπολογιστεί η νέα τιμή του U, οπότε καλύτερα να είχε υπολογιστεί εξαρχής αναλυτικά το δομικό στοιχείο.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Πολύ σωστά τα υπολογίζεις panos με τη διαφορά στα 0,02 [W/m*K] όντως αμελητέα.

Έτσι όπως ορίζεται το πρόβλημα στο #1321 δηλαδή θερμαινόμενος χώρος υπέρ Μ.Θ.Χ. θα πρέπει Ra = Ri = 0,13 και σ’ αυτή την περίπτωση θεωρώντας: Επίχρισμα με τα ίδια χαρακτηριστικά, πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος με d=0,15 m και λ=2,035 [W/m*K] και μωσαϊκό πάχους d=0.05 m και λ=1,163 [W/m*K] λαμβάνεις μια τιμή U=2.502 [W/m*K].

Τουτέστιν U/2=1,251 [W/m*K] αντί του 1,00 που προκύπτει από τον πίνακα.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, μόνο που ξέρεις πως όντως είναι έτσι; Έχεις αναλυτικά στοιχεία για όλα αυτά: πάχος και τύπο στρώσεων, ποιότητα υλικών, τιμές λ; Γιατί αυτό γράφει στην 3.2.2.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πόσο μακριά πηγαίνει το αναμφισβήτητη. Πριν το 1980 οι περισσότερες οικοδομές έτσι κατασκευαζόταν αν έχεις καμιά σωστή τομή ΟΚ κατά τα άλλα απλά το ξέρεις δεν προκύπτει από κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, πράττεις όπως νομίζεις. Τον ξυλότυπο μάλλον χρειάζεσαι περισσότερο, παρά τομή που πριν το '80 χλωμό να βρεις της προκοπής. Εννοώ με αναλυτική σχεδίαση των στρώσεων και αναφορά των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι τομές μετά το 80 και οι σημερινές σε κλίμακα 1 προς 50 έχουν αναλυτικές στρώσεις?

 

(σχέδια λεπτομερειών κι αν υπάρχουν)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ nzerman για την απάντηση, για την υποχρέωση ή μη του επιθεωρητή το διαβάζω σε διάφορα sites ενεργειακών επιθεωρητών κλπ αλλά δε μου φαινόταν και πολύ βάσιμο κ είπα να κάνω μια ερώτηση.

 

Για το ΜΘΧ τώρα, είναι μπερδεμένο καθώς πρόκειται για ένα κτίριο του 1900 που το σπάσανε σε τρία διαμερίσματα. Αυτό που επιθεωρούμε είναι το διαμέρισμα του 1ου ορόφου, στο οποίο φτάνεις από το ισόγειο μέσω ανοικτής σκάλας (αποκλειστικά χρήση της σκάλας από το δικό μας διαμέρισμα). Άρα η σκάλα μπαίνει στο ΠΕΑ καθώς δεν υπάρχει τπτ να τη διαχωρίζει από το υπόλοιπο σπίτι (σα σκάλα μεζονέτας σκέψου το). Ε, δίπλα στη σκάλα υπάρχει μια αποθήκη που μπαίνεις από μια μικρή πορτούλα που δεν την πιάνει εύκολα το μάτι σου αλλά εκτείνεται κάτω από το μισό σπίτι (τούρκικη καταπακτή είπε η ιδιοκτήτρια).

 

Είναι δλδ σαν ημιόροφος μέσα στην ιδιοκτησία μας και δεν ξέρω αν μετράει στα τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Η ανοικτή σκάλα δεν επικοινωνεί απευθείας με τον εξωτερικό αέρα κι ας είναι πιθανόν στεγασμένη; Θέλω να πω υπάρχει πόρτα στο ισόγειο που να διαχωρίζει το κλιμακοστάσιο από τον εξωτερικό αέρα, έτσι που το κλιμακοστάσιο να είναι ένας κλειστός μη θερμαινόμενος χώρος; Αν δεν υπάρχει τότε για πιο λόγο να την εντάξεις στα συνολικά τετραγωνικά;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εξώπορτα που χωρίζει το κλιμακοστάσιο από έξω αλλά δεν υπάρχει πόρτα που να διαχωρίζει το κλιμακοστάσιο από το σπίτι, είναι σαν να ανοίγεις την εξώπορτα και να μπαίνεις στο σπίτι κανονικά όπως και σε μια μεζονέτα. Δηλαδή η σκάλα είναι ανοικτό κομμάτι του σπιτιού που θερμαίνεται και όχι ένας κλειστός ΜΘΧ.

 

Εμένα η απορία μου έχει να κάνει πιο πολύ με την αποθήκη που είναι δίπλα στη σκάλα και εκετείνεται κάτω από το σπίτι, νομίζω ότι θεωρείται κάτι σαν ημιόροφος ή πατάρι δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτών των δύο και δεν ξέρω

 

1. Αν μετράει στα τετραγωνικά

2. Αν πρέπει να την ορίσω ως ΜΘΧ του σπιτιού και να την περιγράψω κανονικά ή να βάλω απλά ότι το τμήμα δαπέδου του σπιτιού που έρχεται σε επαφή με αυτή έχει το αντίστοιχο U για δάπεδα σε επαφή με ΜΘΧ από τις ΤΟΤΕΕ και να μην την περιγράψω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπορείς να κάνεις χρήση της απλοποιητικής παραδοχής Uδαπ.μ.θχ./2 και να μην ασχοληθείς με την αποθήκη, για το λόγο ότι εξετάζεις τμήμα κτιρίου. Οπότε δεν φαίνεται ούτε και στα συνολικά τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.