Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

@Butcher

 

Υπάρχει και αυτό http://www.protoporia.gr/egcheiridio-dynamikis-ton-kataskeyon-p-296653.html

Καλές επίσης είναι και οι σημειώσεις του Κολιόπουλου εδώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε καλύπτουν οι σημειώσεις στο site του Κολιόπουλου για αρχή, μετά πάρε το εγχειρίδιο δυναμικής των κατασκευών.

(Χ.Γ. Παναγιωτόπουλος & Π.Κ. Κολιόπουλος, «Εγχειρίδιο Δυναμικής των Κατασκευών», εκδόσεις Σοφία.)

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τα δύο βιβλία του. Το εγχειρίδιο που αναφέρει ο kostaspde μου φάνηκε πιο χρήσιμο. Και τα δύο πάντως εμβαθύνουν αρκετά στη Δυναμική των κατασκευών.

Από εκεί και πέρα, #231. Το αγαπώ αυτό το βιβλίο κάθε μέρα όλο και περισσότερο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα Συνάδερφοι

Τα τελευταία 7 χρόνια η ενασχόληση μου αφορούσε καθαρά το εργοτάξιο, πράγμα που άφησε σε δεύτερη μοίρα το θεωρητικό μου υπόβαθρο. Τώρα που υπάρχει αρκετός ελεύθερος χρόνος, θα ήθελα να τον αξιοποιήσω μελετώντας Στατική και Αντισεισμικό Σχεδιασμό. Υπάρχει κάποια βιβλιογραφία που μπορείτε να μου προτείνετε για τους δύο αυτούς τομείς. λαμβάνοντας υπόψη οτι έχουν περάσει αρκέτα χρόνια απο την απόκτηση του διπλώματος μου (ΠΜ στο ΕΜΠ) και θα χρειαστώ φρεσκάρισμα και στις πιο απλές έννοιες....

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

http://www.protoporia.gr/advanced_search_result.php?keywords=%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82+%CE%A3%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82+%CE%9A%CF%84%CE%B9%CF%81%CE%AF%CF%89&x=2&y=6

 

Εχει αναφερθει και απο αλλους συναδελφους και ειναι πραγματι εξαιρετικο..

 

Λιγο ακριβο βεβαια για τα δεδομενα της εποχης, αλλα πιστευω αξιζει τα λεφτα του....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! @salpigoal έχει βγάλει μαλλιά η γλώσσα μου να λιβανίζω το βιβλίο που προτείνεις, στις τελευταίες 2 σελίδες τουλάχιστον του παρόντος thread!! Τρέφω ιδιαίτερα συναισθήματα για το συγκεκριμένο. :D

 

Λιγο ακριβο βεβαια για τα δεδομενα της εποχης, αλλα πιστευω αξιζει τα λεφτα του....

 

Τα αξίζει και με το παραπάνω, cent by cent!!! (Αν μας τα βγάζει στην εποχή μας δεν ξέρω γμτ... Παρ' όλα αυτά εγώ κερδισμένος βγήκα με το περιεχόμενο.)

 

Ας δούμε και λίγα βιβλία σχετικά με Στατική:

1) Στατική του απαραμόρφωτου στερεού - Βουθούνης (το πράσινο βιβλίο), 1998 ISBN: 9608543134

2) Στατική των Γραμμικών Φορέων, Ζήτη, ISBN: 9604561618

3) Σχοινοειδής φορέας - Στοιχεία Γραφοστατικής

4) Σημειώσεις Στατικής (Ισοστατικών Φορέων) - Πολιτικών Μηχανικών Έργων Υποδομής

5) Σημειώσεις Στατικής ΙΙ (Υπερστατικών Φορέων) - Πολιτικών Μηχανικών Έργων Υποδομής

6) Σημειώσεις Στατικής ΙΙ - Δυναμικής - Πολιτικών Μηχανικών Δομικών Έργων

7) Στατική των Γραμμικών Φορέων - Κλασσικές και Μητρωϊκές Μέθοδοι Ανάλυσης, Μητσοπούλου, ISBN: 978-960-6706-28-8

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

1) Στατική του απαραμόρφωτου στερεού

Έτσι εγκυκλοπαιδικά: απαραμόρφωτο δεν είναι σόλοικο σε σχέση με το στερεό σώμα (σώμα που τα υλικά σημεία του δεν μεταβάλουν τις σχετικές μεταξύ τους αποστάσεις, σε αντίθεση με το ελαστικό σώμα);

Δηλ. έχουμε ταυτολογία του τύπου: Τριγωνισμός με χρήση τριγώνων που έχουν τρεις γωνίες;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Στερεό σώμα είναι όρος της ευκλείδειας γεωμετρίας και στην στατική σημαίνει ένα σώμα οιασδήποτε μορφής και μεγέθους που είναι συνεχές, και το οποίο δεν είναι μηχανισμός (αλλά μπορεί να είναι μέρος μηχανισμού).

 

Το απαραμόρφωτο στερεό σώμα περιγράφεται πλήρως από τις συνθήκες στήριξης και φόρτισης. Είναι θεωρητικό κατασκεύασμα, ωστόσο και πραγματικά στερεά σώματα μπορούν να εκληφθούν ως κατά παραδοχή απαραμόρφωτα.

 

Το παραμορφώσιμο στερεό σώμα χρειάζεται και τον νόμο ελαστικότητας για να περιγραφεί.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.