Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Έχω την προηγούμενη έκδοση του Graham Barnes. Πολύ καλό βιβλίο,αξίζει η αγορά του.

 

Το πρώτο βιβλίο δεν το γνωρίζω,αλλά έχω να προτείνω κάποια,σχετικά με την οδοποϊία.

 

α) Αποστολέρης - Οδοποιία (φοβερό, με έμφαση στις χαράξεις)

β) Κοφίτσας (λίγο από όλα)

γ) Νικολαίδης (για οδοστρώματα).

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Για το βιβλίο του Barnes έχω να πω κι εγώ ότι είναι πάρα πολύ καλό βιβλίο (έχω μια προηγούμενη έκδοση) και είναι ένα απαραίτητο στοιχείο στην βιβλιοθήκη ενός μηχανικού. Για την οδοποιία δεν έχω άποψη.  

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω κανει ακομη οδοποιια στη σχολη μου διαφημιζεται παρα πολυ ο Αποστολερης για τις γνωσεις του στην οδοποιια απο φοιτητες και καθηγητες. Οσον αφορα για την εδαφομηχανικη ο καθηγητης μας προτεινε την προηγούμενη έκδοση του Graham Barnes που απο οτι εχω καταλαβει στον ευδοξο ολα τα τμηματα πολ. μηχανικων αυτο παιρνουμε, παραλληλα ομως κανουμε και ασκησεις απο το Στοιχεια Εδαφομηχανικης του καθηγητη Καββαδα απο το εμπ.Το εχουμε κατεβασει ολοι και το βιβλιοδετησαμε...εχει ουσιαστικη χρηση αν εργαζεσαι σε εργαστηριο εργοταξιου μας ειπε...σου το παραθετω και καλη μελετη.

http://users.ntua.gr/kavvadas/Books/books.htm

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έχει κανείς άποψη για το εξής βιβλίο : http://www.biblionet.gr/book/141176/%CE%9A%CF%89%CE%BC%CE%BF%CE%B4%CF%81%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82,_%CE%A0%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%82/%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%8E%CE%BD

 

Το ξεφύλλισα σημερα στον Παπασωτηριου και μου φανηκε ενδιαφερον και σε αρκετα προσιτη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εκτιμώ πάρα πολύ τον συγγραφέα, δε νομίζω ότι θα σου χρειαστεί κάπου στην επιστημονική σου πρόοδο ή τουλάχιστον στην επαγγελματική σου πρακτική (εκπονώντας μελέτες στατικών).

 

Είναι καθαρά βοήθημα για τους φοιτητές, παρεκτός και αν ασχολείσαι με τον τομέα της συγγραφής προγραμμάτων Η/Υ για πολιτικούς μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω ψάξει στις προηγούμενες σελίδες αλλά δεν έχω βρει κάτι. 

Υπάρχει κάποιο ελληνικό βιβλίο για σχεδιασμό κατασκευών από οπλισμένο σκυρόδεμα, με βάση ευρωκώδικες, όχι δηλαδή ΕΚΩΣ και ΕΑΚ; 

Για μεταλλικές π.χ. υπάρχει πλούσια βιβλιογραφία, δεν βρίσκω όμως κάτι για Ο.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο ελληνικό βιβλίο για σχεδιασμό κατασκευών από οπλισμένο σκυρόδεμα, με βάση ευρωκώδικες, όχι δηλαδή ΕΚΩΣ και ΕΑΚ;

 

Καλησπέρα.

 

Δοκίμασε το καινούριο του Καραγιάννη. (κάνει βέβαια και συγκρίσεις με τους ΕΚΩΣ & ΕΑΚ)

 

http://www.biblionet.gr/book/192328/%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82,_%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82_%CE%93./%CE%A3%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82,_%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CF%89%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF_%CF%83%CE%BA%CF%85%CF%81%CF%8C%CE%B4%CE%B5%CE%BC%CE%B1_%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9_%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D

 

Βέβαια το καλύτερο είναι αν μπορείς να βρεις και να διαβάσεις απευθείας τους ΕΚ2 και ΕΚ8 στα ελληνικά.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και αυτο:http://www.biblionet...

 

Πράγματι. Ότι καλύτερο έχω διαβάσει σε βιβλίο,ως προσέγγιση της αντισεισμικής φιλοσοφίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.