Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

ΑΡΑΓΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ GOOGLE EARTH ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΕΣ ;

 

Το στοιχείο που χρειάζεσαι σε μια Α/Φ είναι η ημερομηνία φωτοληψίας για να βεβαιωθεί, από δημόσια αρχή, η ύπαρξη της "αυθαίρετης" κατασκευής πριν από την ημερομηνία αυτή.

 

Εάν οι δορυφορικές σου παρείχαν αυτό το στοιχείο, ίσως να γινόντουσαν δεκτές.

Link to comment
Share on other sites

Για να τις κάνεις τι; Υπάρχει περίπτωση το google earth να σε καλύπτει για χρονολογίες πριν το 2003, ώστε να έχεις μειωμένο συντελεστή προστίμου; Εάν ενδιαφέρεσαι για μεταγενέστερα έτη, τι να την κάνεις την αεροφωτογραφία;

Γιατί όχι , εάν έχω κατασκευή του 2002 ή του 2003 , το Google παρέχει αυτήν επιλογή σε ορισμένες περιπτώσεις εώς το 2001 ... μου φένεται καλή περίπτωση .

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά από το Google earth καλύπτομαι όσον αφορά την παλαιότητα (προ της 31/12/2003) για 2 περιπτώσεις κατ'επέκταση αυθαιρεσίας και σκέφτομαι να τις χρησιμοποιήσω... αφού αεροφωτογραφίες σε ΟΚΧΕ και ΓΥΣ δεν υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς από τους παραπάνω δεν πρόσεξε αυτό που επισήμανε ορθά ο Μακάρ, ότι το σημαντικότερο είναι η επίσημη βεβαίωση από δημόσια αρχή της ημερομηνίας φωτοληψίας.

Το να "σώσεις" εικόνα του Google earth που "φαίνεται κάτω αριστερά" η ημερομηνία δεν είναι σε καμία περίπτωση επίσημη βεβαίωση από δημόσια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, η εικόνα απ το γοογλε είναι πάντα εκεί...

Εννοώ ότι προσκομίζοντας τη λίστα του ΟΚΧΕ και του ΓΥΣ και δείχνοντας ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες α/φ για το χρόνο που χρειάζεσαι, πιστεύω ότι μία ύστατη λύση θα ήταν η χρήση του γοογλε. Αν μη τι άλλο, υποστηρίζει άνετα μία ΤΕ τεκμηρίωσης παλαιότητας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με sagiasd

μέχρι και φωτογραφία από το ή τους γάμους του μπορώ να παρουσιάσω.... χα..χα :smile: :-) :sad:

Link to comment
Share on other sites

Μην το γελάς...

Για θείο μου (αλλιώς δεν ξέρω αν θα μπαινα σε τέτοια διαδικασία) χρησιμοποίησα φωτογραφία της ξαδέρφης μου από την παρέλαση της 28/10/2003 μπροστά στο αυθαίρετο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην το γελάς...

Για θείο μου (αλλιώς δεν ξέρω αν θα μπαινα σε τέτοια διαδικασία) χρησιμοποίησα φωτογραφία της ξαδέρφης μου από την παρέλαση της 28/10/2003 μπροστά στο αυθαίρετο!!!

 

Από ποιο στοιχείο προέκυπτε η ημερομηνία;

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ

Λες και μένα να μη με αναγνωρίζουν (κατά τη φάτσα εννοώ) γιατί πέρασαν 36 χρόνια από το γάμο μου; :???: :?

κατά τα άλλα πιστ/κό γάμου έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.