Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Ειδα και στον ΟΚΧΕ και στη ΓΥΣ που πηγα απο κει αλλες αεροφωτογραφιες μεγενθυμενες και μου φανηκε οτι για αυτα που θα θελησω να δω ειναι ενταξει. Η μεγεθυνση αν δεν κανω λαθος ειναι 4,5 φορες μεγαλυτερη απο την αρχικη κλιμακα, ετσι ελεγε τουλαχιστον μια λοχιας στη ΓΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Στη ΓΥΣ είναι 4,5 επί, ενώ στον ΟΚΧΕ είναι ακόμα καλύτερα 10 επί. Από την κλίμακα της Α/Φ μπορείς να καταλάβεις αν σε καλύπτει η μεγέθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Στη ΓΥΣ είναι 4,5 επί, ενώ στον ΟΚΧΕ είναι ακόμα καλύτερα 10 επί. Από την κλίμακα της Α/Φ μπορείς να καταλάβεις αν σε καλύπτει η μεγέθυνση.

 

 

Σημασία δεν έχει μόνο η δυνατότητα μεγέθυνσης που έχουν τα μηχανήματα κάθε φορέα παροχής Α/Φ, αλλά, κυρίως, η κλίμακα της αρχικής Α/Φ.

 

Είναι άλλο θέμα να θέλεις να μεγεθύνεις μια Α/Φ κλίμακας 1:40.000, όπως έχουν συνήθως οι Α/Φ της ΓΥΣ, και τελείως άλλο θέμα μια Α/Φ, κλίμακας 1:6000 ή έστω 1:8000, του ΟΚΧΕ.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Μακάρ θα σε μαλώσω. Έβαλες τμήμα του μηνύματος μου και διάβασες το μισό. Γράφω: "Από την κλίμακα της Α/Φ μπορείς να καταλάβεις αν σε καλύπτει η μεγέθυνση"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου ηρθε η αεροφωτογραφία με courier και δεν βλέπω τίποτα, έχω στραβωθεί!

Γιατί δεν μας ενημερώνουν ότι μπορούμε να ζητήσουμε μεγέθυνση όταν την παραγγέλνουμε?!!

Έχει ζητήσει κάποιος μεγέθυνση και είναι ικανοποιημένος?

έχει επιπλέον χρέωση?

Link to comment
Share on other sites

Εάν έστειλες e-mail και σου απάντησαν ότι υπάρχει η δεν υπάρχει αεροφωτογραφία εκεί γράφουν και τα ποσά και πιο συγκεκριμένα:

 

 

q12l.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρ θα σε μαλώσω. Έβαλες τμήμα του μηνύματος μου και διάβασες το μισό. Γράφω: "Από την κλίμακα της Α/Φ μπορείς να καταλάβεις αν σε καλύπτει η μεγέθυνση"

 

Δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο αλλά, σε κάθε περίπτωση, ζητώ συγγνώμη, εάν θεωρείς ότι έμπλεξα τα πράγματα.

 

 

Ρε παιδιά μου ηρθε η αεροφωτογραφία με courier και δεν βλέπω τίποτα, έχω στραβωθεί!

Γιατί δεν μας ενημερώνουν ότι μπορούμε να ζητήσουμε μεγέθυνση όταν την παραγγέλνουμε?!!

Έχει ζητήσει κάποιος μεγέθυνση και είναι ικανοποιημένος?

έχει επιπλέον χρέωση?

 

Μπορείς να παραγγείλεις αντίγραφα συνεχόμενων Α/Φ για να δημιουργήσεις το στερεομοντέλο και να μελετήσεις την περιοχή. Μπορείς, επίσης, να παραγγείλεις μεγέθυνση τμήματος, εάν το θέλεις για απλή επισκόπηση. Όπως είναι προφανές, οι υπάλληλοι που σε εξυπηρετούν δεν γνωρίζουν τη χρήση των Α/Φ που θέλεις.

 

Εν πάση περιπτώσει, τώρα έμαθες ...

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Άρα ΜΑΚΑΡ εσύ που το έχεις το θέμα αεροφωτογραφία και 4014, λες να παραγγέλνουμε μεγέθυνση;

Με την απλή δεν γίνεται δουλεία; Για κλίμακες 1:8000 - 1:12000.

Link to comment
Share on other sites

Άρα ΜΑΚΑΡ εσύ που το έχεις το θέμα αεροφωτογραφία και 4014, λες να παραγγέλνουμε μεγέθυνση;

Με την απλή δεν γίνεται δουλεία; Για κλίμακες 1:8000 - 1:12000.

 

 

Για απλή επισκόπηση, χρειάζεται μεγέθυνση της Α/Φ και όσο μεγαλύτερη είναι η κλίμακά της τόσο πιο κοντά έρχεται η μεγέθυνση στις κλίμακες που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε (1:1000, 1:1500, 1:2000 κλπ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.