Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Ακόμα και αν είχαν συντεταγμένες οι α/φ (π.χ. στα 4 άκρα τους) αυτό δεν θα αναιρούσε την ανάγκη μιας στοιχειώδους έστω Τ.Ε. Θα πρότεινα να ξεκινήσετε το συντομότερο να ζητάτε διευκρινήσεις όσοι ασχολείστε "ζεστά" με τακτοποιήσεις αυθαιρέτων. Διαπιστώνω ότι το συγκεκριμένο θέμα το έχετε πάρει πολύ "ελαφρά" (έως επικίνδυνα θα έλεγα...). Ξαναλέω ότι εμένα τουλάχιστον με τρομάζει η ιδέα να χρειαστεί να αποδείξω χρόνο κατασκευής από α/φ σε ορισμένες περιπτώσεις αυθαιρέτων που σκέφτομαι ως παράδειγμα. Πως θα το κάνουν όσοι συνάδελφοι ενδεχομένως δε γνωρίζουν καν τη διαφορά φωτοερμηνείας-φωτογραμμετρίας, ή και δεν έχουν πιάσει καν ποτέ στα χέρια τους α/φ; Θέλω να πιστεύω ότι οι απαιτήσεις που θα υπάρχουν θα είναι μικρές, αλλά φοβάμαι ότι δε μπορούν να είναι (δε μπορώ εγώ τουλάχιστον να φανταστώ πως θα μπορούσαν να είναι)...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχουν και αεροφωτογραφίες με συντεταγμένες στα άκρα τους, στα Τμήματα Τοπογραφίας, των Δ/νσεων Αγροτικής Ανάπτυξης, αλλά και πάλι δεν καλύπτουν μεγάλες χρονικές περιόδους.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς, μάλλον, τους ορθοφωτοχάρτες που συντάχθηκαν για λογαριασμό του υπουργείου Γεωργίας, με Α/Φ της δεκαετίας του '90.

Οι ορθοφωτοχάρτες είναι προϊόν φωτογραμμετρικής επεξεργασίας και έχουν, φυσικά, συντεταγμένες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πόσες αεροφωτογραφίες είναι απαραίτητες να παραγγείλουμε για κάθε περίπτωση; Αν π.χ. θέλουμε απλώς να αποδείξουμε την ύπαρξη ισόγειου κτίσματος δεν αρκεί μια αεροφωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου αεροφωτογραφια ειναι σε κλιμακα 1:10000. Πιστευετε οτι τα ορια απο οικοπεδα και τα κτιρια θα φαινονται? για την παραγγειλω. (24 ευρω η φωτο 24χ24περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρηγγειλα δυο σε μεγεθυνση. Στις μικρες δε μπορουσα να διακρινω τιποτα. Ενημερωνεις τον πελατη για το extra εξοδο και προχωρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.