Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ JasonK!

Update του παραπάνω μηνύματος: μου αναφέρθηκε ότι η ΔΕΗ δεν ζήτησε ΥΔΕ γιατί ο χρήστης ήταν στο κοινωνικό τιμολόγιο.Ισχύει κάτι τέτοιο?Και αν υπάρχει κάποια παραπομπή σε ΦΕΚ?

Edited by impalnto
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H ΔΕΗ δεν ζητάει ΥΔΕ για κοινωνικό τιμολόγιο αλλά ο ΔΕΔΗΕ στέλνει έγγραφο με το οποίο ζητάει. Μου έχει τύχει. Άρα όσοι κάνουν κοινωνικό τιμολόγιο και δεν τους ζητάνε σχέδιο είναι σίγουρο πως θα τους το ζητήσουν όπου να ' ναι. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα, ρώτησα γνωστό μου, πότε θα κάνουμε την ΥΔΕ για την αλλαγή ονόματος;

Και μου λέει ότι πήγε σήμερα στην ΔΕΗ και δεν του ζητήσανε τίποτα...  :|

Link to comment
Share on other sites

Κάτι βρήκα(βλ.συνημμένο)...Τώρα η μετάφραση του ποια είναι?

Ότι μέσα στο 2013 όσοι έκαναν αίτηση για ένταξη ΚΟΤ μέχρι 15-12-2011 δύνανται(?) να υποβάλλουν ΥΔΕ?Δεν αναφέρει ότι απαλλάσονται από την υποβολή ΥΔΕ.

ΦΕΚ1932Β_14-12-2010.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν νομίζω πως απαλλάσσεται κάποιος.

 

Η ΔΕΗ πλέον είναι προμηθευτής ενέργειας και δεν νομίζω να ζητάει ΥΔΕ. Αυτός που ζητάει την ΥΔΕ είναι ο ΔΕΔΔΗΕ που είναι και ο αρμόδιος Διαχειριστής του Δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν φαίνεται χαζή η ερώτηση, αλλά αν κάποιος πελάτης θέλει να αλλάξει όνομα στον λογ/σμο του, στην ΔΕΗ θα πάει ή στον ΔΕΔΔΗΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ζητήσω συγνώμη που ανέφερα εξαρχής ΔΕΗ εννοώντας ΔΕΔΔΗΕ.

Αλλά για να μην χάνουμε την ουσία,αυτό που ρωτάω είναι:

1)Μπορεί ο ΔΕΔΔΗΕ να μη ζητάει ΥΔΕ εκεί που ο νόμος το απαιτεί,κοινώς να μας στερεί κάποια δουλειά?

   Εξαρτάται από την περιοχή,τον υπάλληλο ή υπάρχει κοινή γραμμή?

2)Τελικά με το κοινωνικό τιμολογόγιο τι ισχύει?Όσοι εντάχθηκαν θα τους καλέσουν μέσα στο 2013 να υποβάλλουν νέα ΥΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδεύουμε τα πράγματα... σε κατοικίες απαιτείται επανέλεγχος κάθε 15 χρόνια... Αν δεν έχει παρέλθει ο χρόνος αυτός ΣΩΣΤΑ η ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ δεν ζητά νέα ΥΔΕ....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχετε ακούσει περιστατικά όπου η ΔΕΗ(ειδικά στην επαρχία) σε περιπτώσεις όπου απαιτείται νέα ΥΔΕ δεν τη ζητάει καν,πχ αλλαγή ονόματος μετά από 30 χρόνια?

1)Μπορεί ο ΔΕΔΔΗΕ να μη ζητάει ΥΔΕ εκεί που ο νόμος το απαιτεί,κοινώς να μας στερεί κάποια δουλειά?

@astrah  Δεν τα μπερδεύουμε συνάδελφε(δες τα κόκκινα γράμματα).Αναφέρω ξεκάθαρα ένα παράδειγμα όπου χρειάζεται νέα ΥΔΕ.

Μια διόρθωση: ο επανέλεγχος σε κατοικίες είναι κάθε 14 χρόνια.

Ρωτάω αν έχει τύχει σε κάποιον(όπως λέει ο συνάδελφος tasxan206 )ή αν έχει ακούσει κάτι από πελάτη που χάθηκε λόγω μη εφορμογής της νομοθεσίας από τον ΔΕΔΔΗΕ.

 

@tasxan206

στην περίπτωση του γνωστού σου είχαν περάσει 14 χρόνια από την τελευταία ΥΔΕ?

Edited by impalnto
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.